Ana Sayfa Dünya BOLİVYA İSRAİL’İ ‘TERÖRİST DEVLET’ İLAN ETTİ

BOLİVYA İSRAİL’İ ‘TERÖRİST DEVLET’ İLAN ETTİ

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, İsrail’i Gazze’ye yönelik saldırılarında yaşam hakkına saygı göstermeyerek insanlık suçu işlediği için ‘terörist devlet’ ilan ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2014 Perşembe 12:28
BOLİVYA İSRAİL’İ ‘TERÖRİST DEVLET’ İLAN ETTİ

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinin İsrail’i “terörist devlet” ilan ettiğini açıkladı.

İsrail’in 8 Temmuz’dan bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılar nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten Morales, “İsrail’in yaşam hakkına saygı göstermediğini ve insanlık suçu işlediğini söyledi.

2009 yılında İsrail’in Gazze’ye saldırısını da “soykırım” olarak adlandıran Morales, ülkesinin İsrail ile olan diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı.

Bolivya, aynı zamanda İsrail vatandaşlarına vize uygulayacağını da açıkladı. 1972 yılında yapılan anlaşmayla İsrail vatandaşları Bolivya’ya vize almadan, serbestçe giriyorlardı.

Bolivya, İsrail ile 1972 yılında yapılan vize anlaşmasının askeri diktatörlük döneminde yapıldığını belirtti.

Şili ise İsrail Büyükelçisi Jorge Montero’yu ülkesine geri çağırdı. Büyükelçinin istişare için çağrıldığını ifade eden Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne üye ülke olarak Gazze saldırıları karşısında takınacakları tutumu Montero’ya bildireceklerini ifade etti.

8 Temmuz’dan beri devam eden İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1400′e yükseldi. Yaralanan Filistinli de 7 bin 600′ü geçti. Şu ana kadar İsrail ordusundan ise 56 asker öldü.

 

Kaynak: İmctv.com.tr

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star