Ana Sayfa Urfa Haberleri BOMBALI SALDIRI SANIĞI ÖĞRETMEN SERBEST KALDI, OKULDA GÖREVİNE BAŞLADI

BOMBALI SALDIRI SANIĞI ÖĞRETMEN SERBEST KALDI, OKULDA GÖREVİNE BAŞLADI

Gaziantep'te, 20 Ağustos 2012 tarihinde polis merkezinin yanına çekici ile bırakılan bomba yüklü otomobilin patlatılmasıyla 10 kişinin öldüğü saldırı sonrası tutuklanan 7 kişiden 2'si tahliye oldu. Mahkeme heyeti, bomba yüklü otomobili çekiciye yüklettirdiği ileri sürülen ilkokul müdür yardımcısı Mahmut H. ile bomba yüklü aracı Gaziantep'e getiren çekici şoförü Mustafa Ç.'nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe 14:46
BOMBALI SALDIRI SANIĞI ÖĞRETMEN SERBEST KALDI, OKULDA GÖREVİNE BAŞLADI

Davanın 1 Kasım'da görülen duruşmasında serbest kalan ve Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ne dönen öğretmen Mahmut H., Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdu ve 12 Kasım'da, tutuklanmadan önce çalıştığı okulda yine müdür baş yardımcısı olarak görevlendirildi.

Gaziantep'te geçen yıl 20 Ağustos'ta Ramazan Bayramı'nın ikinci günü akşam saatlerinde Korutürk Caddesi üzerinde bulunan Karşıyaka Polis Merkezi'nin hemen yanına çekici ile getirilerek bırakılan bomba yüklü otomobilin patlaması sonucu 4'ü çocuk 10 kişi öldü, 64 kişi yaralandı. Aynı gün saldırıyı duyan ve patlamada oğlunun şehit olduğunu sanan polis annesi Fatma Erdem de beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi. Saldırının ardından başlatılan soruşturmada, 153 ev ve işyeri ile 25 aracın zarar gördüğü patlamanın, 'Firaz' kod adlı PKK'lı Murat Filiz tarafından gerçekleştirildiği saptandı. PKK'lı terörist Murat Filiz'in yakalanamadığı saldırıya yardımcı olduğu ileri sürülen, aralarında bomba yüklü otomobili çekiciye yüklettirdiği iddia edilen Siverekli öğretmen Mahmut H. ile çekici şoförü Mustafa Ç.'nin de bulunduğu 7 kişi tutuklandı.

Saldırının ardından yürütülen soruşturma kapsamında, bomba yüklü otomobili patlattığı saptanan 'Firaz' kod adlı PKK'lı terörist Murat Filiz hakkında 6 ayrı suçtan 82 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 923 yıl hapis istemi talebiyle dava açtı. Savcılık iddianamesinde ayrıca, saldırıya yardımcı oldukları iddiasıyla, aralarında öğretmen Mahmut H. ile çekici şoförü Mustafa Ç.'nin de bulunduğu 7 sanık hakkında 82'şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 912'şer yıl hapis talep edildi.

ÖĞRETMEN VE ÇEKİCİ ŞOFÖRÜ SERBEST KALDI

Türkiye'yi şoke eden bombalı saldırının ardından tutuklanan Mahmut H. ile Mustafa Ç., geçen 1 Kasım günü yapılan duruşmada mahkeme heyeti tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme heyeti, yargılama süresince suçlamaları kabul etmeyen Mahmut H. ile Mustafa Ç.'yi, 'Saldırının gerçekleştiği eylem konusunda haklarında delil bulunmakla birlikte, tutuklanmanın tedbir amaçlı oluşu ve oturum adreslerinin bilinmesini' göz önünde tutarak tutuksuz yargılanmasına karar vererek salıverdi.

MÜDÜR BAŞYARDIMCISI OLARAK GÖREVİNE DÖNDÜ

Serbest kaldıktan sonra çekici şoförü Mustafa Ç. ile birlikte Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ne dönen Mahmut H., bir süre dinlendikten sonra görevine dönmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurdu. Milli Eğitim Müdürlüğü de yaptığı değerlendirme sonrası Mahmut H.'nin tutuklanmadan önce çalıştığı Şair İbrahim Rafet İlkokulu'na yeniden atadı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kararı sonrası Mahmut H., Şair İbrahim Rafet İlkokulu'nda eskisi gibi Müdür Başyardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

MAHMUT H.: İŞİMİN BAŞINDAYIM

Gazetecilerin görüşme taleplerini kabul etmeyen ve görüntülenmemek için görev yaptığı okuldan dışarı çıkmayan Mahmut H., kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine, davaya ilişkin yorum yapamayacağını ifade etti. Görevinin başında olduğunu söyleyen Mahmut H., "1 Kasım'da yapılan duruşmada beraatımı talep ettim. Mahkeme heyeti de serbest bıraktı. Siverek'e dönünce Milli Eğitim'e başvurdum ve üstlerim yeniden eski okulumda, eskisi gibi Müdür Başyardımcısı olarak görevlendirdi. Şimdi işimin başındayım, halen devam ettiği için davayla ilgili konuşmuyorum" dedi.

Serbest kalan ve Siverek'e dönen çekici şoförü Mustafa Ç.'nin ise kimseyle iletişim kurmadığı bildirildi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star