Ana Sayfa Urfa Haberleri BONZAİ MADDESİNE KARŞI TÜM TOPLUM BİR OLMALI

BONZAİ MADDESİNE KARŞI TÜM TOPLUM BİR OLMALI

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi dün akşam Eyyübiye Belediyesi iş birliğiyle iftar programı düzenledi.

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:01
BONZAİ MADDESİNE KARŞI TÜM TOPLUM BİR OLMALI

Düzenlenen iftar yemeğinde konuşma yapan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik şunları söyledi:

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi ve Eyyübiye Belediyesi iş birliğiyle iftar programı düzenlenmiş bulunmaktayız. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz ayrıca gençlik konusunda hassasiyet gösteren Eyyübiye Belediye başkanı Sayın Mehmet Ekinci’ye de huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Özellikle gençler arasında son dönemde giderek yaygınlaşan sentetik uyuşturucu bonzaiden artan ölümlere dikkat çekmek istiyorum. Bildiğiniz gibi henüz ülkemizde yeni duyulan , ancak kısa sürede kullanımı oldukça artan bonzai isimli sentetik uyuşturucu maddesinin hızla yaygınlaştığını ve bu maddenin ilimizde de maalesef ölüm vakaları görünmeye başladı.Bu konuda en büyük görev ailelere düşer. Uzmanlara göre bonzain eroinden 100 kat daha tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Özellikle yoksul semtlerdeki ergen ve genç yetişkinlerde giderek artan bir kullanım var. Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu, saklanması kolay ve esrardan daha da etkili. Tek seferde dahi ölüm riski oluşturabiliyor ve öldürüyor. Örneklerini son dönemde çok sık görmeye başladı. Maalesef internet üzerinden satılıyor. Bombay mavisi olarak da bilinen bonzai, uyuşturucuların murakabesi kanunundaki uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin listesine eklenmiştir. Son bomba olarak bilinen ve hızla tüketilmeye başlanan bonzaiye kredi kartına sahip olan herkes internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Kokusuz olan bu madde, topluluk arasında farkına bile varılmadan tüketilebiliyor. Beyin, kalp ve akciğerlerde kalıcı hasarlar bırakan bonzainin etkileri arasında unutkanlık ve aşırı sivilce de yer alırken, satış yapan internet siteleri ise AD, Çin ve Belçika kaynaklı. Türkiye’ye de yoğunlukla Avrupa, Çin ve KKTC’den gelmekte.”dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star