Ana Sayfa Urfa Haberleri Borsa'dan Organik Pamuk İstişare Toplantısı

Borsa'dan Organik Pamuk İstişare Toplantısı

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) tarafından 'Organik Pamuk' istişare toplantısı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2013 Perşembe 22:31
Borsa'dan Organik Pamuk İstişare Toplantısı

Şanlıurfa Ticaret Borsası'nın organizasyonuyla Organik Pamuk istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Derviş Göçer,Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Çiçek, ÇukobirlikBaşkanı Selahattin Güneş, Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kaya ve çırçır fabrikası sahipleri katıldı.

Toplantıda organik pamuğun geleceği konuşuldu. Organik Pamuk konusunda bilgi veren ŞUTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Çiçek, bazı üreticilerin organik pamuk üretimini sadece belge üzerinde yaptıklarını ifade ederek bu durumun önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası olarak bu yönde çalışmalarının olduğunu belirten Çiçek, sanayicilerin sorunlarını dinledi. Sanayicilerin organik pamuk üretiminin sadece belge üzerinde yapıldığını şikayet etmesi üzerine Çiçek, Ticaret Borsası olarak bunun takipçisi olacaklarını söyledi. Tam donanımlı bir çırçır fabrikasının yaklaşık 5 milyon TL'ye mal olduğunu da aktaran Çiçek, "Sanayicilerimiz organik pamuğun sadece belge üzerinde yapıldığını söylüyor. Eğer böyleyse bu durum çırçırcılara arasında haksız kazanca neden oluyor" dedi.

Pamuk kirliliği ile mücadele için de daha önce bir komisyon oluşturduklarını hatırlatan Çiçek, bunun sonucunda pamukta kirliliğin giderek azaldığını söyledi. Pamuğun stratejik bir ürün olduğunu aktaran Çiçek, "Bu nedenledir ki pamuk bölgemiz için çok önemli, Şanlıurfa'da yetişen pamuk Ege Bölgesi'ndeki pamukla eşdeğer. Pamuktaki kirlilik sorununu büyük oranda çözdük" diye konuştu.

Gerçekleştirilen toplantıda; çırçırcıların şikayeti üzerine bir komisyon oluşturuldu. Oluşturulan komisyon organik pamuk ile ilgili şikayetleri yetkili kurumlara bildirecek. Toplantı sonunda Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından pamuk istişare toplantılarının periyodik bir şekilde yapılacağı kararlaştırıldı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık