Ana Sayfa Teknoloji BTK: Siber Saldırı 19. 15'te Zirve Yaptı

BTK: Siber Saldırı 19. 15'te Zirve Yaptı

'Siber saldırı' iddialarına ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan açıklama geldi...

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2011 Cuma 14:44
BTK: Siber Saldırı 19. 15'te Zirve Yaptı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, (BTK) internete yapılan siber saldırının 9 Haziran 2011 günü saat 17: 50'de başladığını açıkladı. Saldırının saat 19: 15'de zirve yaparak yaklaşık 2 Gbps hızına kadar çıktığına dikkat çeken BTK, saat 22: 00 itibariyle azalan saldırıyı düzenleyenlere dönük tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Saldırılar hakkında mahkeme yolunun kullanılacağına dikkat çekildi.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada internete yapılan hacker saldırılarına ilişkin değerlendirme yapıldı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) sistemlerine yapılan saldırının sembolik olmadığına işaret edilerek, başkanlığın daha önce de saldırıya maruz kaldığına dikkat çekili. Açıklamada, "Yapılan bu saldırı sembolik değildir. Ayrıca "Tib sistemlerinin 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği" şeklindeki haberler de kesinlikle doğru değildir. Tib sistemleri 9 Haziran 2011 günü gerçekleşen siber saldırı sebebiyle hiçbir zaman devre dışı kalmamıştır. Alınan bazı güvenlik tedbirleri farklı yorumlanmış ve kesinti şeklinde algılanmıştır. " denildi.
SALDIRILARA KATILANLAR ÜLKE GÜVENLİĞİNİ HİÇE SAYIYOR

Türkiye dışından gelen saldırılar için gerekli önlemlerin alındığına vurgu yapılarak, Türkiye içinden gelen saldıranların da tespit edilmeleri için çalışmalar başlatıldığı kaydedildi. Elde edilen verilerin adli ve idari birimlerle paylaşılacağı ifade edilerek, "Bu saldırılara katılanların kendi bilgisayarlarını, banka şifrelerini ve e-posta şifrelerini 3. şahıslara açmaları kişisel güvenliklerini ve ülke güvenliğini hiçe saydıklarının açık göstergesidir. Bu süreçte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile uyum içersinde çalışma sergileyen erişim sağlayıcılara, işletmeciler ile kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. " değerlendirmesi yapıldı.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star