Ana Sayfa Urfa Haberleri Bu Acı Hikayeyi Herkes Bilsin

Bu Acı Hikayeyi Herkes Bilsin

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan atılan subay ve astsubaylar, askeriyeden atıldıktan sonra yaşadıklarına dayanamayıp intihar eden Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım'ın mezarını ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2011 Pazartesi 00:27
Bu Acı Hikayeyi Herkes Bilsin
1997 yılında ordudan atıldıktan sonra özel sektörde iş bulan yüzbaşının peşini bırakmayan ihraççılar, buradaki işindende edince, Abdulmuttalip Yıldırım intiharı seçmiş. Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Kayseri Şubesi Başkanı Kemal Mete, 1997 yılında hayatını kaybeden YAŞ mağduru Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım'a vefa örneği göstererek mezarını ziyaret etti. Ziyaretin sesebiyle ilgili bilgi veren Mete, yüzbaşıyı intihara kadar sürükleyen nedeni anlattı. Bu acı hikayeyi herkesin bilmesini istediklerini ifade eden Mete, şöyle devam etti: "Kayseri ili Palas ilçesi nüfusuna kayıtlı hemşerimiz rahmetli Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım, 28 Şubat döneminde Urfa'da görev yapmaktaydı. Eşinin kapalı ve kendisinin de namaz kılan bir subay olması nedeniyle irticacı-disiplinsizlik gerekçesiyle YAŞ kararıyla ordudan ihraç edildi."

Arkadaşlarının ihraç sonrası yaşadığı çileli hayatı bildiklerini anlatan Kemal Mete, "Arkadaşımız, geçimini sağlamak için Urfa belediyesinde alt seviyede de olsa bir işe girdi ve çalışmaya başladı. Bir süre sonra dönemin baskısı sonucunda belediyedeki işinden çıkartıldı. Uzun süre işsiz kalan ve hiçbir birikimi de bulunmayan arkadaşımız ailesinin zaruri ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale düştü. Zaten kendisine yapılmış olan baskılardan bunalıma girerek psikolojik depresyonda bulunan arkadaşımız, üzerindeki yüke daha fazla dayanamadı. Urfa Öğretmenevi'nin çatısından atlayarak intihar etti. Geride dul bir eş ve 3 çocuk bıraktı." dedi.

Kemal Mete, 12 Eylül referandumu sonucunda YAŞ mağdurlarına "iade-i itibar" yapılarak hakları iade edilmeye çalışıldığını anlatarak, "İşsiz arkadaşlara kamu sektöründe iş verildi. Emekliliği hak edenlere emsalleriyle eşit emeklilik hakkı verildi. Madden YAŞ mağdurlarının mağduriyeti kısmen telafi edildi. YAŞ mağduru arkadaşları olarak biz de rahmetli arkadaşımızı mezarında ziyaret ederek gönlümüz buruk, gözümüz yaşlı dualarla andık." şeklinde konuştu.


Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım'ın hakları ailesine iade edildi. Bursa'da yaşayan yüzbaşının eşi kıdemli albaylıktan emekli maaşı alabilecek .


zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star