Ana Sayfa Sağlık Bu bilekliklerin hepsi aldatmacaymış..

Bu bilekliklerin hepsi aldatmacaymış..

Sağlık Bakanlığı, son zamanlarda ünlü isimlerin de kollarında görülen germenyum/titanyum bilekliklerin hiçbir faydasının olmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2011 Çarşamba 01:39
Bu bilekliklerin hepsi aldatmacaymış..
Uzmanlardan oluşan kurulun yaptığı değerlendirmede, eklem ağrısına, migrene, nefes darlığına iyi geldiği belirtilen bilekliklerin bu tür tedavi edici yanının da bulunmadığı tespit edildi.

Sergen Yalçın başta olmak üzere pek çok ünlü arasında kullanımı iyice yaygınlaşan titanyum bilekliklerle ilgili Sağlık Bakanlığı kararını açıkladı. Bel, baş, sırt, bilek, dize takılarak kullanılan ürünlerle ilgili İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı'nın yaptığı incelemelerde, ürünlerin medyada reklam ve satışının yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Satışı yapılan bu ürünlerin, kireçlenme, eklem ağrısı, migren, nefes darlığı, lif dokusu iltihabı, karpal tünel sendromu, siyatik sinir hücresi harabiyeti, kalça ve diğer eklem ağrıları, göz hastalıkları gibi rahatsızlıkları iyileştirdiği/iyileşmesine yardımcı olduğu, ruh sağlığını düzeltici etkileri bulunduğu, hücre zarlarını stabilize ettiği, AIDS'e sebep olan virüsün çoğalmasını engellediği, kan kanserinin bazı formlarını iyileştirdiği ve benzeri pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu iddia edildiğine vurgu yapıldı.

Söz konusu ürünlerin bahsedilen tıbbi etkileri hakkında bilimsel tespit ve değerlendirmelerde bulunmak üzere İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde konunun uzmanlarının katılımıyla değerlendirme toplantısı yapıldığına işaret edilerek, "Toplantı sonucunda bu ürünlerin; ambalaj ve etiketlerinde belirtilen veya tanıtım ve reklamlarında ifade edilen tıbbi faydalar konusunda klinik çalışmalar ve kanıtlanmış bilimsel dayanaklardan yoksun olduğu, bilimsel olarak kabul edilebilir verilere sahip olmadığı, bu ürünlerin sağladığı ifade edilen tıbbi faydaların tüketiciyi yanıltıcı olduğu, tüketiciyi tereddüde düşürdüğü ve haksız rekabete yol açtığı sonucuna varılmıştır." denildi.

Bu ve benzer ürünlere karşı aktif piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin titizlikle yürütüldüğüne dikkat çekilerek, tüketicilere tıbbi faydalara itibar etmemeleri uyarısı yapıldı.(radikal)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star