Ana Sayfa Urfa Haberleri BU ÇOCUKLARIN BAYRAMI YOK (VİDEO)

BU ÇOCUKLARIN BAYRAMI YOK (VİDEO)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen tarım işçilerinin çocukları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'ndan habersiz yaşıyor.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2014 Çarşamba 13:18
BU ÇOCUKLARIN BAYRAMI YOK (VİDEO)

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan ve yılda 20 bin dönüm araziden 80 bin ton hasat yapılan Silifke ilçesine Diyarbakır,Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelen işçiler, gün boyunca tarlada çalışırken beraberinde getirdikleri küçük çocukların bakımını ise yine kendilerinden birkaç yaş büyük ablaları yapıyor.

ANNE-BABA GÜN BOYU TARLADA, ÇOCUKLAR ÇADIRDA

Anne ve babaların gün boyu çilek tarlasında çalışması ile çadırlarda çocuklar kalıyor. Çocuklar oynayacak bir oyuncak bulamadığından bazı zaman küçük kanalda yüzerek zaman geçiriyor ya da kız çocukları ip atlıyor, erkek çocuklar ise top oynuyor. Üzerlerine ve ayaklarına giyecek bir şey bulamayan çocuklar gün boyu oynayarak zaman geçiriyor.

HER ŞEYE RAĞMEN GÜLMEYİ EKSİK ETMİYORLAR

Çoğu çocuk gibi bayramlık elbise ve giyecek ayakkabı bile bulamayan tarım işçilerinin çocukları hayatlarında her şeye rağmen gülmeyi eksik etmiyorlar.

İLKEL ÇADIRLARDA YAŞAM MÜCADELESİ

Çilek üretiminde Doğu Akdeniz’in en yoğun bölgesi olan Silifke ilçesine gelerek çadırlarını kuran tarım işçileri, denizin, kumun tadını çıkarmak bir yana ilkel çadırlarında adeta yaşam mücadelesi veriyorlar.

KADINLARIN ÇİLESİ DAHA BÜYÜK

Banyo yapacakları suyu da yemeklerini de odun ateşinde pişiren tarım işçisi kadınların da erkeklere oranla daha fazla çalıştıkları gözleniyor. Tarlalardan gelir gelmez çadırların temizliğini yapan, çamaşır yıkayan, ardından yemek ve ekmek pişiren kadınların her şeye rağmen yüzlerinden tebessümün eksik olmadığı görülüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star