Ana Sayfa Urfa Haberleri Bu Gıdalar Tehlike Saçıyor

Bu Gıdalar Tehlike Saçıyor

Şanlıurfa’da seyyar satıcıların açıkta sattığı yiyecek ve içecekler insan sağlığını tehdit ediyor.

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2011 Perşembe 15:32
Bu Gıdalar Tehlike Saçıyor
Şanlıurfa’da özellikle yaz aylarında birçok yiyecek ve içeceği kaldırımlarda, sokakta seyyar satıcılar tarafından arabalarda veya yer sehpalarında satılırken görmek mümkün. Özellikle ramazan ayının gelmesi ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte tatlı çeşitleri, içecekler ve bazı temel gıdaların daha fazla tüketilmesi nedeniyle birçok iş yeri sahibi ve seyyar satıcı, ürünlerini kaldırımlarda açıkta satıyor. Açıkta satılan gıdaların yanı sıra hiçbir etiketi ve üretim maddesi tam olarak bilinmeyen renk renk içeceklerin bu kadar rahat satılması da düşündürücü. Dışarda satılan yiyecekler rüzgarın getirdiği tozlar vasıtasıyla insan metabolizmasını çok büyük ölçüde etkileyen hastalıklara sebep olurken mevsim sıcaklarının etkisiyle besinlerin çabuk bozulduğu ve kokmaya yol açtığını, bu besin maddelerinin de birçok kimse tarafından bilinçsizce satın alındığı da apaçık ortada.

AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLERİN TEHLİKELERİ

Yapılan birçok araştırmada açıkta satılan ürünlerin İçerdiği sarmonella denilen bakterilerin buharlaşma ve rüzgâr etkisiyle açıkta satılan besinleri kirlettiği ve bunlar da ağız yoluyla alındığı zaman belli bir süre sonra (24 saat) bir bulantı, kusma ve ardından da bir besin zehirlenmesine yol açtığı Sıcaklık ve nem gibi iki temel faktörün ambalajsız ürünlerde kontrolsüz bir şekilde küflerin ve bakterilerin gelişimine, üremelerine neden olduğunu ve tüketiciye kolaylıkla bulaştığı bilinen olaylar.

AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLER HANGİ BULAŞICI HASTALIKLARA SEBEP OLUR?

Açıkta satılan gıdalar özellikle yaz ve son bahar aylarında tehlike saçarken birçok bulaşıcı hastalığı da tetiklemekte işte bu hastalıklar: Paratifo, Basilli, Amipli dizanteri Salmonellozis, Tifo gibi hastalıklara neden olmakta

Tifo nedir: kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çomağa benzer bir yapısı olan tifo mikrobu genelde salgın şeklinde, yaz ve sonbahar aylarında görülür. Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkileyen bir hastalıktır, bu nedenle önlem alınması ve bulaşmışsa iyi tedavi edilmesi gerekir.

Dizanteri: Kirli su ve besinler yoluyla bulaşır. Okul gibi kalabalık ortamlar hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır. İki çeşit dizanteri vardır

ÖNLEMLER NASIL OLMALI?

İnsan sağlığı, riske edilemeyen bir ögedir. Bu nedenle konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yasal yaptırımlarını ciddi bir şekilde uygulamaları, denetleme işlemlerinin arttırılması ve rutin olarak yapılması, her üründen alınan örneklerin mutlaka kapsamlı bir laboratuvarda risk taşıyan mikroorganizmalara karşı periyodik analizlerinin yapılması zorunluluktur.

Tifo: kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çomağa benzer bir yapısı olan tifo mikrobu genelde salgın şeklinde, yaz ve sonbahar aylarında görülür.(gapha)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık