Ana Sayfa Ekonomi Bu İşi, Başarmak Arzusundayız

Bu İşi, Başarmak Arzusundayız

Şanlıurfa’da da uygulanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu işbirliğiyle hayata geçirilen bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan ve kısa adı "UMEM Beceri 10" olan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi'nin Kurs Yönetimi Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr Halis Yunus Ersöz’ün de katılımıyla yapıldı.

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2011 Pazartesi 10:57
Bu İşi, Başarmak Arzusundayız
(GAPHA)-Yenilenen teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak, işgücü piyasasının nitelikli işgücünü ihtiyacımı karşılamak ve işsizlerin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak üzere hayata geçirilen UMEM Beceri 10 çerçevesinde Şanlıurfa Kurs Yönetimi toplantısı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim İletmiş başkanlığında, İŞKUR Genel Müdürlüğü uzman ve uzman yardımcıları, Şanlıurfa Kurs Yönetimi Üyelerinin katılımıyla ŞUTSO ev sahipliğinde yapıldı.
 Kurs Yönetimi toplantısının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, projenin daha sağlıklı ve verimli yürümesi için çeşitli illerde ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bir araya geldiklerini söyledi. Beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği projesi olarak da nitelendirilen projenin önemine işaret eden Halis Yunus Ersöz, "Ocak ayından itibaren proje uygulanmaya başladı. Aksayan yönlerini, sorunlarını tespit etmek, iyi uygulama örneklerini alıp diğer illerle paylaşmak amacıyla bu tür toplantılar yapıyoruz" dedi.
 Projenin, aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 19 pilot il başta olmak üzere 81 ilde uygulandığını hatırlatan Halis Yunus Ersöz, "Biz bu işi başarmak arzusundayız. Özellikle bu projenin merkezine işverenleri yerleştirdik. Onlar bu işi yönetiyorlar. Kurs yönetimi Başkanlarının Ticaret ve Sanayi Odalarının temsilcilerinden olmasını istedik. Bu yetkiyi vermekle birlikte amacımız aynı zamanda sorumluluk da yüklemekti. Çünkü projenin en önemli ayağı olan işgücü talebinin toplanması kısmında odaya oldukça fazla ihtiyacımız var. Odanın buradaki performansı bizim için çok önemli. Oda temsilcilerini kurs yönetimi başkanları yaptığımız gibi işverenleri de aktif biçimde işin içine katmamız lazım. İşverenleri katamadığımız süreçte problem yaşamaya mahkûmuz. Mutlaka işveren bu sürece katılmalı. Özellikle de talepten sonra kurs seçimine mutlaka işverenin katıldığı bir süreç yaşanmalı. Çünkü bu sadece bir staj değil. Bu işverenin istihdam etmek istediği işçiyi talep ettiği bir proje. Biz sadece eğitim vermekle kalmayacağız, işveren işçiyi bizden istihdam etmek için isteyecek. O yüzden bu sürece işvereni ne kadar çok katabilirsek, kursa devam oranı artıyor, kursiyerin sabretme düzeyi artıyor. Bu bizim işimizi de daha kolaylaştırıyor" diye konuştu.
 ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, “Projede karşılaşılan bence en büyük sorun; bazı işkollarında firmaların talepleri doğrultusunda açılan iş garantili kurslara kursiyer bulmakta zorluk çekilmesidir. İşsiz insanlarımıza mesleki yeterlilik kazandırıp istihdam etmeye yönelik çalışmalarda, işsizliğin yüksek olduğu ilimizde açılan kurslara, yüksek oranlı başvuru beklerken maalesef sigortalı ve istihdam garantili kurslara yeteri kadar başvuru olmadığını görüyoruz. Mesela ilimize faaliyet gösteren önemli bir firma iş gücünün yokluğundan üretimi tam kapasite ile yapamıyor. Elemanlar işe başlıyor hemen işten ayrılıyor. Çalışma isteğinin olmaması, iş arayan kişilerin rahatlığı tercih etmesi, çalışma koşullarına uyumsuzluk iş piyasasını olumsuz etkilemekte. Ne kadar işe ihtiyacı olan kimse varsa bu kurslara katılmalı, aylık 2000 TL’ye kadar aylık kazanabilecekleri meslekler var. İş arayan arkadaşlar bunları göz ardı etmemelidir” dedi.
 ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurs Yönetimi Başkanı İbrahim İletmiş ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "19 farklı işkolunda düzenlediğimiz kurslara toplam 504 kişi başvurmuş, bunlardan 329 kişi kurslardan faydalanmış,  124 kursiyer ise firmalarda iş başı staj eğitimlerine başlamıştır. Projede karşılaşılan sorunlardan biri de; kurslara başvuran kursiyerlerin kurs süresini tamamlamadan kurslardan ayrılmasıdır. Birçok kursiyer günlük verilen harçlıkları almak için kurslara başlamış, akabinde de kursları terk etmişlerdir. İşsiz insanlarımıza mesleki beceri kazandırıp istihdam etmeye yönelik çalışmalarımızda işsizliğin yüksek olduğu ülkemizde açılacak kurslara gerçek manada işe ihtiyacı olan kişilerin başvurmasını sağlayabilirsek bu kurslar amacına ulaşmış olur” dedi.
 Gerçekleşen toplantıya Prof.Dr. Ersöz’ün yanı sıra ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim İletmiş, İŞKUR İl Müdürü Necdet Karasevda, Müdür Yardımcısı Mahmut Kaya, İŞKUR Genel Müdürlüğü uzman ve uzman yardımcıları, Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Demirok, Müdür Yardımcısı İ.Halil Erkasap, ŞUTSO Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Polat, ŞUTSO Personeli Hacı Müslüm Sakacı, İŞKUR Personeli Salih Dağ ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri katıldı 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık