Ana Sayfa Ekonomi Bu kez Akçakale Savaş alanına döndü..

Bu kez Akçakale Savaş alanına döndü..

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nden, Suriye'ye yük taşıyan kamyon şoförleri, şirket sahiplerinin kendilerine yönelik uygulamalarını protesto etmek için Akçakale'yi savaş alanına çevirdiler.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2011 Salı 06:25
Bu kez Akçakale Savaş alanına döndü..
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde, Suriye'ye yük taşıyan kamyon şoförleri, şirket sahiplerinin kendilerine yönelik uygulamalarını protesto etmek için Sınır Kapısı önünde protesto yürüyüşü yapmak istedi. Protestocular, önlem alan ve yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle sonlandırılmasını isteyen polislere taşla saldırdı. Polisler de şoförlere biber gazı ve basınçlı su ile müdahale etti. İlçede gerginlik devam ederken, Şanlıurfa'dan takviye polis kuvvetleri çağrıldı.


Akçakale'de yaşayan ve Suriye'ye yük taşıyan kamyon şoförleri, bir süre önce bazı şirketlerin geçiş sırasında yapılan işlemler nedeniyle kendilerine haksızlık ettiğini ileri sürüp, seferlere çıkmamaya başladı. Yaklaşık 3 gündür devam eden bu tutum üzerine ilçede kilometrelerce uzunluğunda kamyon konvoyu oluşurken, şoförler şirket yetkililerinin kendilerinden haksız yere nakliye parası aldıklarını iddia etti. Şoförler, 3 gündür ilçedeki yetkililerin araya girmesine rağmen sorunlar çözüme kavuşmaması ve bazı firmaların seferlerini sürdürmesini protesto etmek için bugün protesto yürüyüşü düzenleme kararı aldı.


Öğleden sonra gümrüğe yakın bir noktada toplanan ve akrabalarının da katılımıyla sayıları 400'ü bulan kamyon şoförleri, Sınır Kapısı'na doğru yürümeye başladı. Bu sırada, Gümrük Kapısı önünde önlem alan polisler, kalabalığı yürüyüşün izinsiz olduğu konusunda uyardı. Ancak, polisin uyarısına rağmen yürümeyi sürdüren kalabalık, kendilerini ikaz etmeyi sürdüren güvenlik güçlerine taş atmaya başladı. Saldırı üzerine polisler de biber gazı ile karşılık verip, zırhlı araçlardan basınçlı su ile kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Polisin müdahalesi ile geri çekilen kalabalık, daha sonra yeniden bir araya gelip güvenlik güçlerine taşlı saldırıyı sürdürdü. Polisin de biber gazı ve basınçlı su ile karşılık vermesiyle ilçede başlayan gerginlik devam ederken, çıkan olaylarda 2 polis memuru ile bazı göstericiler de yaralandı.


İlçede gerginliğe yol açan olayların ardından Şanlıurfa'dan takviye polis kuvvetleri çağrılırken, ilçede bulunan jandarmalar da Sınır Kapısı yakınında konuşlandırıldı. Bazı göstericilerin gözaltına alındığı ilçede gerginlik devam ediyor.
(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASTOR filosunu güçlendirdi

ASTOR filosunu güçlendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık