Ana Sayfa Eğitim Bu kızların Hedefi Üniversite (ÖZEL HABER)

Bu kızların Hedefi Üniversite (ÖZEL HABER)

SODES Destek Programı kapsamında Şanlıurfa'da Açık Lise Eğitimi alan kız öğrenciler, eğitimlerinin sonunda tek hedeflerinin üniversiteye gitmek olduğunu söylediler.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2011 Pazartesi 17:18
Bu kızların Hedefi Üniversite (ÖZEL HABER)
Kısa adı ŞUKAD olan Şanlıurfa Kadınları Kalkındırma Derneği Başkanı Vildan Polat'ın öncülüğünde hazırlanan SODES Sosyal Destek Programı kapsamında hazırlan proje ile ilk başta 100 öğrenci ile başlanılan ve Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in sağladığı ek kontejanla 150 öğrenciye çıkarılan eğitim progamına dahil olan kız öğrenciler hedef büyüttü.

ŞUKAD'ın hazırladığı proje ile çeşitli nedenlere örgün eğitimin dışında kalan kız çocuklarının velileri ile irtibata geçip onların ikna edilmesi ve kız çocuklarının açıköğretim lisesi programına dahil edilmesi ile orta öğretimlerini tamamlamaları hedefleniyor.

7 ay sürecek proje kapsamında programa dahil olan her öğrenci için aylık 30 tl eğitim busu sağlanıyor. Her hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilere GAP Kız Anadolu Lisesi'nde örgün eğitim veriliyor. Eğitim süresince kız öğrencilerin okula gidiş gelişleri için de öğrenci servisi devreye konulmuş bulunuyor. Proje ilk başta 100 öğrenci ile başladı. Ancak Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç 100 kız öğrencinin eğitim aldığı Şanlıurfa'nın karaköprü beldesindeki GAP Kız Anadolu Lisesi'nde öğrencileri ziyareti ve verilen eğitimi denetlemesi sonrasında, proje koordinatörü Vildan Polat'ın "Ayın Başarılı Koordinatörü" ilan edilmesi ile birlikte 100 olan öğrenci sayısını 150'ye çıkarttı.
Urfa Haber'in 150 kız öğrencinin eğitim aldığı GAP Kız Anadolu Lisesi'nde öğrencileri ile yaptığı görüşmede, kız öğrenciler kendilerine tanınan bu imkandan son derece memnun olduklarını beyan ederek, kendileri ile bire bir ilgilenen Şanlıurfa Kadınları Kalkındırma Derneği Başkanı ve Proje Koordantörü Vildan  Polat'ın pozitif motivasyonları sayesinde hedeflerini üniversite olarak açıkladılar.
SODES Destek Programı kapsamında GAP Kız Anadolu Lisesi'nde eğitim alan kız öğrencilerden Servet Türkoğlu " Başlangıçta bu teklif geldiğinde ilk önce inananamamıştım. Ancak sağolsun sayın Vildan Polat'ın ailemle birebir görüşüp onları ikna etmesi ile projeye dahil oldum. İlk başlarda bana rüya gibi geliyordu. Sonra gördüm ki hepsi gerçek. Vildan Polat Başkanımızın bize verdiği pozitif enerji ve şevkle derslerime dört elle sarıldım. Hedefim artık Üniverisite. Sadece ben değil tüm arkadaşlarımız böyle düşünüyor. Bize gerçekleştirdiği bu proje ile eğitim imkanı tanıyan ve adeta bizi yeniden var eden Sayın Vildan Polat'a öğrenci sayısını arttıran sayın Valimiz Celalettin Güvenç'e, bıkmadan sıkılmadan ve büyük bir şefkat ve ilgi ile bize ders hocalarımıza emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu eğitim sonunda üniversiteye girerek onlara en güzel hediyeyi vermek istiyorum" derken bir  başka kız öğrenci


Fatma Ordu ise " Herşey bir rüya gibi. Vildan Polat'ın ve Valimizin, SODES yetkililerinin sayesinde yarım kalan eğitimizi tamamlayacağız. Hocalarımız bize beklentilerimizin üzerinde ilgi gösterip zaman ayırarak derslerimizi anlatıyor öğretiyor onlara şükran borçluyum. Ben inanıyorum ki diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi hepimizin hedefi üniversite. Biz üniversiteye girip, onuda başarı ile bitreceğiz. Emeği geçen herkese bana bu imkanı tekrar tanıyan aileme, porje koordiantörü Vildan Polata'a sayın valimizze kısaca emeğei geçen herkese şükranlarımı sunuyorum". dedi

Öte yandan kız öğrencilerin eğitim aldığı GAP Kız Anadolu Lisesi öğretmenleri ise öğrenciler için yaptıkları açıklamada kız öğrencilerin kendilerinin beklediğinden daha fazla oranda derslere ilgi gösterdikleri ve örgün öğretimdeki bir çok öğrenciden daha fazla öğrenmek konusunda istekli olduklarını belirterek öğrencilerinden gayet memnun olduklarını ifade ettiler.
(Urfa Haber - ÖZEL)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık