Ana Sayfa Urfa Haberleri BU NİMETİ İYİ KULLANACAĞIZ

BU NİMETİ İYİ KULLANACAĞIZ

Şanlıurfa'da bulunan sulama birliklerinin sorunları masaya yatırıldı.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2012 Pazartesi 10:39
BU NİMETİ İYİ KULLANACAĞIZ

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Şanlıurfa'nın sulama tesisleri ve arazileriyle yakın gelecekte Türkiye'de tarımın başkenti olacağını söyledi. Vali Celalettin Güvenç de, "Bu nimet iyi kullanılırsa bölgeye bereket gelecek" dedi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Urfa ve Harran Ovası sulamalarında karşılaşılan sorunlarla ilgili sulama birlikleri, köy muhtarları ve çiftçilerle bir toplantı gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Şanlıurfa'nın sulama tesisleri ve arazileriyle yakın gelecekte Türkiye'de tarımın başkenti olacağını söyledi. 7 ay önce göreve başladığını hatırlatan Numan Doğan Gündüz, geçen sulama sezonunda yaşanan sıkıntıları Vali Güvenç ile bölgede gezerek gördüklerini, kurum olarak geçici tedbirlerle sezonu bitirmeye çalıştıklarını anlattı. Gündüz, hoyratça yapılan sulamaları sonlandırmak ve sulama kanallarından tüm çiftçilerin faydalanması için bir dizi tedbirler aldıklarını bildirdi. Sunum eşliğinde sulamadaki sıkıntı ve çözümleri anlatan DSİ Bölge Müdürü Gündüz, Cullap deresinden daha fazla suyun kaçak olarak kanallardan alınarak kullanıldığını söyledi.

BU NİMETİ İYİ KULLANACAĞIZ

'Sözün bittiği yerdeyiz' diyerek konuşmasına başlayan Vali Celalettin Güvenç, uzun yıllar süren uğraşlar sonucu Türkiye Cumhuriyeti'nin bu nimeti, bu hazineyi sağladığını ifade ederek, 'Bu nimet iyi kullanılırsa bölgeye bereket gelecek. Yanlış kullanıldığında ise elde olan da tükenecektir. Bu nimeti iyi kullanıp yönetme tekniğini öğreneceğiz. Yalnız Harran Ovası'nda 800 bin ton pamuk üretiliyor. Bu kimsenin hoyratça kullanamayacağı bir servet. Şanlıurfa genelindeki 1 milyon ton pamuk üretimi başka nerede var' dedi. Sulama ve kanallarda yaşanan sorunlarda herkesin kusurlu olduğunu ifade eden Vali Güvenç, yukarıda tarlası bulunan bazı çiftçilerin bilinçsiz sulama yapması yüzünden aşağıdaki kanallara su gelmediğini ve aşağıdaki çiftçilerin ürünlerinin kuruduğunu bunun sonlandırılması gerektiğini anlattı.

DSİ 2013 YILINDA BİRTAKIM TEDBİRLER ALDI

DSİ'nin bu yüzden bir takım önlemler aldığını söyleyen Güvenç, 'DSİ 2013 yılında birtakım tedbirler aldı. Bu tedbirler tebliğ edilmeden önce bu toplantıda tartışalım, sulama dönemi gelmeden burada konuşalım diye toplandık. Burada herkes taleplerini anlatsın, sonra kimse ürünüm kurudu diye feryat etmesin. 2013 yılında ana kanalları artık sulama birlikleri yerine DSİ işletecek. Sulama birliklerine rotasyon ve su dağıtım programı uygulanacak. Yeni programa göre sulama birliklerine su tahsisi yapılacak. Yazılı izin dışında, şebeke dışı sulamalara izin verilmeyecektir. Kaçak sulama yapanların da enerjisinin kesilmesi için TEDAŞ gerekli işlemleri yapacaktır. Önümüzdeki dönem asla hoyratça sulama yapılmayacak' dedi. DSİ'nin yeni dönem programının katılımcılara anlatan Vali Güvenç, birliklerin ve çiftçilerin yeni program doğrultusunda hareket etmeleri gerekliliğini anlattı. Konuşmaların ardından soru cevap şeklinde sürdürülen toplantıda çiftçilerin ve Sulama Birliklerinin sulamada karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Yeni Şafak

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık