Ana Sayfa Türkiye Bu Su, Nereye Akıyor?

Bu Su, Nereye Akıyor?

Harran Ovasında her yıl tonlarca toprağımız Suriye ye akıyor. Tarım uzmanları bunun nedeninin bilinçsiz sulama olduğunu belirtiyor.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2011 Perşembe 02:57
Bu Su, Nereye Akıyor?
(GAPHA)-GAP kapsamında Fırat Nehri'nin suyuyla bereketlenmesi beklenen Şanlıurfa'nın Harran Ovası, yanlış sulama nedeniyle tonlarca toprak elden çıkıyor.
Şanlıurfa'nın Harran ve Akçakale Ovaları'nda bilinçsiz sulama erozyonu tetiklerken, Güzelyurt ve Gap Sulama Birlikleri su sıkıntısı yaşıyor.
GAP'ın faaliyete geçmesi ile birlikte Akçakale ve Harran Ovası'nda sulu tarıma geçildiğini belirten uzmanlar, yeteri derecede sulama tekniği öğretilmediği için çiftçinin kendi bildiği yöntem ile sulama yaptığını söyledi. Bilinçsiz sulamanın erozyonu tetiklediğini belirten uzmanlar, "Bölgede teknik olarak drenaj, altyapı çalışmaları yapılmadığı için toprak kaybı gerçekleşmektedir. Bir de buna bilinçsiz sulamayı kattığınızda durum daha da vahim hale geliyor. Bu durum bölgede erozyonu tetiklemektedir. Şu anda bölgede erozyonu tetikleyen en önemli sorun drenaj çalışmalarına ve tahliye kanallarına gereken önemin verilmemesidir. Sularımız topraklarımız Suriye'ye doğru akıyor.  Erozyon nedeniyle tonlarca bitki besin elementi bakımından zengin üst toprak ülkemizi terk etmektedir. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Ovada erozyonu engellemek için yüksek seviyede planlama ve projelendirme yapılması gerekiyor dediler.
Şanlıurfa'da bilinçsiz sulama ile birlikte taban suyunun yükselmesi ve artan tuzlanma, Harran Ovası'nı tehdit etmeye devam ederken, Özellikle Harran ve Akçakale ilçelerinde binlerce dönümlük arazinin kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. Uzmanlar çiftçiyi çok sulama yerine uygun sulama tekniklerini kullanmaları konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık