Şanlıurfa

Ana Sayfa Siyaset "Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur"

"Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muş'taki AK Parti mitinginde halka seslendi.

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2011 Cumartesi 18:48
Basbakan Erdogan, 12 Haziran seçimlerine dogru partisince düzenlenen mitinglere katilmaya devam ediyor. Mus'taki mitingde halka seslenen Erdogan, Kürt sorununa da degindi. Erdogan, doguda yasanan olaylarla ilgili sunlari söyledi:

AK Parti Genel Baskani ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan, ''Bu ülkede kardesi kardese düsürenlerle biz bir yerlere varamayiz. Bu ülkeyi bölmeye çalisanlarla biz bir yerlere varamayiz. Bu ülkede bölücü terör örgütü ile biz bu ülkeyi ayaga kaldiramayiz. Benim halkimin, benim milletimin demokratik iradesine hükmetmek isteyenlerle hiçbir yere varamayiz'' dedi.

Erdogan, Mus Belediye Meydani'nda düzenlenen mitingde vatandaslara hitap etti.

Yaptigi konusmada, 18 Aralik 2010 tarihinde de Mus'a geldiklerini belirten Erdogan, 106 farkli eserin, hizmetin resmi açilis törenini yaptiklarini hatirlatti. 8,5 yillik AK Parti iktidari döneminde 8 defa Mus'a geldiklerini kaydeden Basbakan Erdogan, Mus'u kendi kaderine terk etmediklerini ve etmeyeceklerini ifade etti.

Basbakan Erdogan, sunlari söyledi:

''Diyor ki Ahmede Hani; 'Insan, en büyük kalemin çizdigi nakistir'. Mevlana diyor ki; 'Yaratiktan sikayet, Yaradandan sikayettir'. Yunus Emre diyor ki; 'Yaradilani severim, Yaradandan ötürü'. Ahmede Hani ne diyorsa, Yunus da iste onu diyor. Mela Ceziri ne diyorsa, Mevlana da aynisini söylüyor. Faki Tayra ne diyorsa, Haci Bektas da, Ahmet Yesevi de onu söylüyor.

Bu topraklar, hep beraber bizim topraklarimiz. Bu vatan bizim vatanimiz. Ayrim yok, bölücülük yok. Biz bir ve beraberiz. Bir olacagiz, beraber olacagiz, iri olacagiz, diri olacagiz. Biz bir taragin disleri gibiyiz. Biz, et ile tirnak gibiyiz. Biz, bu topraklar üzerinde dost degil, akraba degil, birbirimizle ezelden kardesiz, ebediyen kardesiz. Su Dicle ile Firat ne kadar kardesse, biz de o kadar kardesiz. Su Süphan'la Agri ne kadar kardesse, biz de o kadar kardesiz. Yer ile gök ne kadar ayrilmaz bir bütünse, ne kadar kardesse, bizde iste o kadar kardesiz. Kim bunun aksini iddia ediyorsa, biliniz ki tarihi reddediyor, gerçegi katlediyor, kendini inkar ediyordur.

Kim ki kardeslerin arasina husumet sokmak, ayrilik sokmak, fitne tohumlari ekmek istiyorsa, biliniz ki kendisine, milletine, ruhuna ihanet ediyordur. Dogu'daki, Güneydogu'daki kardesim, yanlis politikalarin, inkar politikalarinin neticesinde mahrum birakildi, magdur birakildi. Buradaki kardeslerimize hizmet getirilmedi, buraya yatirim yapilmadi.''


''BU ÜLKEDE KARDESI KARDESE DÜSÜRENLERLE BIZ BIR YERLERE VARAMAYIZ''
Basbakan Erdogan, o dönemleri ellerinin tersiyle ittiklerini ve bir daha geri dönmemek üzere kapattiklarini vurguladi.

Mus'la birlikte 81 ili mahrum ve magdur sehirler olmaktan çikardiklarini kaydeden Erdogan, mamur ve magrur sehirler yapmak için gece gündüz çalistiklarini dile getirdi.

Basbakan Erdogan, söyle konustu:
''Biz oy pesinde degiliz. Biz, seçim sandigi göründügünde demokrat olanlardan, seçim sandigi göründügünde bu bölgeyi, Mus'u, Muslu kardeslerimi hatirlayanlardan degiliz. Biz, söz verip, vaat edip, umut simsarligi yapip, seçim sandiklari kapaninca sirtini millete dönenlerden hiç degiliz.

Bu bölgenin acisi, sizisi, derdi, meselesi her zaman bizim derdimiz oldu. Burada bir tek can yere düstügünde, bizim canimizdan can gitti. Burada dökülen her gözyasi yüregimize, vicdanimiza, ruhumuza akti. Silahlar konustukça, kursunlar vizildadikça, daglarda gençler yere düstükçe, bizim cigerimiz yandi, yüregimiz yandi. Iste 8,5 yildir biz bu aciyi dindirmenin mücadelesini veriyoruz.

Bu ülkede kardesi kardese düsürenlerle biz bir yerlere varamayiz. Bu ülkeyi bölmeye çalisanlarla biz bir yerlere varamayiz. Bu ülkede bölücü terör örgütü ile biz bu ülkeyi ayaga kaldiramayiz. Benim halkimin, benim milletimin demokratik iradesine hükmetmek isteyenlerle hiçbir yere varamayiz. Niye dayatiyorsunuz, niye tehdit ediyorsunuz? Birakin benim vatandasim kendi iradesiyle oyunu kullansin. Bunu yapiyorlar mi? Bakiyorsunuz, tehditler... Demokrasi bu degil, özgürlük bu degil, temel haklar bu degil.''

"Bu ülkede artik Kürt sorunu yoktur. Kabul etmiyorum. Bu ülkede Kürt kardesimin sorunu var, ama Kürt sorunu artik yok."

"Tayyip Erdogan sizin efendiniz degil, hizmetkârinizdir.

"Simdi çikmislar, hepimizi birlestiren Cuma namazina itiraz ediyorlar. Diyorlar ki, devletin imaminin arkasinda namaz kilmayin. 15 metre ileride namaz kiliniyor, terör örgütünü dinleyener gidip baska yerde namaz kiliyor. Iste bu bölücülüktür. Apo'yu peygamber ilan edenlerle bizim isimiz olmaz. Benim Kürt kardeslerimi aldatanlara karsi hep beraber olacagiz."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star