Ana Sayfa Güncel Bugün Babalar Günü

Bugün Babalar Günü

Bugün 19 Haziran babalar günü. Babalar günü dünyanın her yerinde kutlanırken Şanlıurfa da farklı manzaralara sahne oldu.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2011 Pazar 11:36
Bugün Babalar Günü
Her yıl haziran ayının üçüncü pazarında kutlanan babalar günü bu yıl 19 Haziranda kutlanıyor. Dünyanın her yerinde çeşitli etkinlikler ve değişik aktivitelerle kutlanan babalar günü kimilerine göre tamamen ticari bir oyun olarak görülse de birçok insan için büyük bir önem taşımakta. Babalar gününde babasına hediye alan çocuklar ve çocuklarıyla babalar gününü kutlayan babaların yanı sıra dünyanın her yerinde olduğu gibi Şanlıurfa da bazı çocuklar babalarına hediye alabilmek için ekstra bir çalışma içerisine girerken bazı babalar ise babalar gününden habersiz akşam eve eli boş dönmemek için hafta sonu dinlemeden çalıştı. Şanlıurfa belediye binası çevresinde elinde baskülüyle dolaşan Ramazan Doğan isimli çocuk her yaptığı tartıcılık işini evin ekonomisine katkıda bulunmak için yaptığını dile getirirken bu Pazar gününü babasına tespih almak için ayırdığını ifade etti.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ
Birçok kişi Babalar Günü'nün bir tarihçesi olduğunu bilmemekte hatta Anneler Günü'ne karşılık ortaya çıktığını zannetmekte. Oysaki durum çok farklı… Çünkü annelerinki kadar eskilere dayanmasa da, babalara ait bu günün de 90 yıllık geçmişi var. Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasının Pazar günü kutlanan Babalar Günü için iki ayrı kaynak gösteriliyor. Kimi araştırmacılar tarih belirtmeksizin, Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin, annesi öldükten onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor. Diğer bir kısmı ise, 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un, altıncı çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar. İddiaların hangisi doğru bilemiyoruz ama Babalar Günü'nün ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane kentinde kutlandığı, o tarihten sonra da ABD'nin diğer eyaletlerine yayıldığı kesin bilgiler arasında. Resmi başlangıcı ise 1924 yılında, ABD Başkanı Calvin Coolidge yaptı ve bu girişimi desteklediğini halkına açıkladı. 1966 yılına gelindiğinde, o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildirge yayınladı. Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise bambaşka… Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran ayının üçüncü Pazar'ına denk gelen günde kutlanıyor.(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık