Ana Sayfa Ekonomi BULAMADIĞIMIZ PETROL, SINIRDA ÇIKTI

BULAMADIĞIMIZ PETROL, SINIRDA ÇIKTI

Türkiye'nin bir türlü bulamadığı dev petrol rezervleri, sınırın hemen ötesinde birbiri ardına keşfediliyor.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2012 Çarşamba 10:26
BULAMADIĞIMIZ PETROL, SINIRDA ÇIKTI
Petrol şirketi Afren PLC, Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nde açtığı Simrit-2 petrol arama kuyusunda büyük miktarda petrol tespit ettiğini ve kuyu açma çalışmalarına devam edeceğini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre 3 bin 700 metre derine inilen kuyuda 409 metre petrole rastlandı. Şirket, bu petrolün 312 metresinin ise hafif petrol olduğu tahminini de açıkladı.

Afren CEO'su Osman Şahinşah, Nijerya'da bu yıl içinde yaptıkları keşfin ardından Kuzey Irak'taki keşfin, en büyük ikinci keşif olduğunu bildirdi.

Kuzey Irak'taki petrol arama operasyonları için kurulan şirkette Afren; yüzde 20, Hunt Oil Mideast; yüzde 60 (aynı zamanda operatör) ve Kürt Bölgesel Yönetimi ise yüzde 20 paya sahip.

Keşif bölgesi, Erbil'in 70 kilometre doğusunda yer alıyor. Afren PLC şirketinin çalışma yürüttüğü alanlar arasında Kongo, Etiyopya, Gana, Kenya, Madagaskar, Nijerya, Şeysel adaları, Güney Afrika ve Tanzanya var.

DÜNYA DEVLERİ SIRADA Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden ExxonMobil de geçtiğimiz kasım ayında Irak'ın kuzeyinde petrol arama çalışmaları yapmak için Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle anlaşma imzaladığını açıklamıştı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne danışmanlık yapan Michael Howard, Financial Times'a yaptığı açıklamada Exxon'un, bölgedeki altı petrol ve doğalgaz havzasında arama yapacağını söylemişti.

Howard, "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, son aylarda birkaç büyük petrol şirketiyle görüşmeler yapıyordu. Sonuçta ExxonMobil altı bölgede arama yapma yetkisi elde etti" demişti. Kuzey Irak, dünyanın en zengin petrol ve doğalgaz yataklarından birine sahip. Bölgede 45 milyar varil petrol, 100 bin ile 200 bin milyar ayak küp arası da doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: TheLira.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star