Ana Sayfa Güncel "Burada İnsanlık Dramı Yaşanıyor"

"Burada İnsanlık Dramı Yaşanıyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Faruk Loğoğlu ile Nairobi'ye geldi.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2011 Perşembe 02:58
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel uçakla Nairobi'ye geldi. Kılıçdaroğlu buradan Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Faruk Loğoğlu ile birlikte başka bir uçakla Somali-Kenya sınırındaki Dadaab Mülteci Kampı yakınlarındaki Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan bir havalimanına gitti. CHP heyeti daha sonra kara yoluyla kampın bulunduğu bölgeye geçti.

Kemal Kılıçdaroğlu Dadaab kampında, ziyaretçi defterini doldurarak yerel yöneticilerden kamp hakkında bilgi aldı. CHP heyeti daha sonra mülteci kampında incelemelerde bulundu, Mülteci Kabul Merkezini ve yardımların malzemelerinin bulunduğu depoları gezdi. Kamptaki çocuklara şeker dağıtan Kılıçdaroğlu, kampa sığınmış mültecilerle de sohbet etti. Kılıçdaroğlu kucağına alarak sevmek istediği çocuğun ağlaması üzerine annesine verdi. CHP lideri bazılarının üzerinde "CHP Somali'ye uzanan dost eli" yazılan yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Kamp ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Dünyanın bir kesimi obeziteyle mücadele ederken bir başka kesimi de yoksullukla mücadele ediyor. Buraya gelmekle buradaki yoksulluğu, açlığı, sefaleti eğer dünyaya duyurabildiysek ne mutlu bize" dedi.

Çalışmalarından dolayı Kızılay'a da teşekkür eden CHP lideri Kılıçdaroğlu , "Türkiye'de yurttaşlarımız yardım yapmak istiyorlarsa en güvenli adresin Kızılay olduğunu burada gördük" dedi.

Kılıçdaroğlu, ayrıca CHP olarak, Türkiye'deki bütün üniversitelerin en az 2 Somalili öğrenciyi kabul edip, burs verip, onları yetiştirmesini istediklerini söyledi.

Kenya'DAN AYRILDI

Dadaab Mülteci Kampı'ndaki incelemelerini tamamlayan Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Nairobi Havalimanı'ndan özel uçakla İstanbul'a hareket etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak saat 22. 00'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Kılıdaroğlu, "Mülteci kamplarında bir insanlık dramının yaşandığını gördük. " dedi. (haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili Belediye Başkanı FETÖ'den tutuklandı!

AK Partili Belediye Başkanı FETÖ'den tutuklandı!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık