Ana Sayfa Urfa Haberleri Burası Fakıbaba Cumhuriyeti

Burası Fakıbaba Cumhuriyeti

Şanlıurfa'da yaklaşık 20 gazeteci sarı basın kartı sahibi. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığının Genelgesini Şanlıurfa Belediyesi takmıyor!

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2011 Çarşamba 06:10
Burası Fakıbaba Cumhuriyeti
Şanlıurfa'da Başbakanlık tarafından verilen 20'ye yakın Sarı Basın Kartı sahibi gazeteci bulunuyor. Bu kartı almak için belli kriterleri tamamlayan gazeteciler 12 ay bekleme süresinden sonra Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünde toplanan komisyon tarafından basın kartı alıp alamayacağı değerlendiriyor. Bu aşamalardan geçtikten sonra Sarı Basın kartı alan gazeteciler yönetmelik gereği bazı kolaylıklardan yararlanıyor.

Sarı Basın Kartı sahipleri 23.3.2001 tarihinde 24351 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Basın Kartı Yönetmeliğinde hakları belirtilmişken, Şanlıurfa Belediyesi bu yönetmeliği tanımaması Urfa'ya özel olsa gerek.

Başta Ankara, İstanbul, İzmir gibi Büyükşehirlerde uygulanan yol kenarındaki Parkomat sisteminde ücret alınmazken, Şanlıurfa Belediyesine bağlı İşletmeci Bel-San "Zarar ediyoruz." diyerek keyfi uygulamayı sürdürüyor. Daha önce gazeteci, kamu görevlisi ve farklı meslek grupları olarak tanıtan sürücüler park ücreti ödememesi üzerine başlatılan bu uygulamadan hak sahipleride haksızlığa uğruyor. Habere giden Sarı Basın Kartı sahibi muhabirlerden Başbakanlık yönetmeliğine rağmen park ücreti alınması  yaklaşık 2 aydır devam ediyor. Geçiş üstünlüğü, park rahatlığı ve duraklama rahatlığı bulunmasına rağmen devam eden bu uygulama gazetecileri bunalttı.

Gazeteciler olarak BEL-SAN yöneticisi Cengiz Konur ve ilgili Başkan yardımcısı Mahmut Kırıkçı ile görüşmemize rağmen keyfi uygulamaya devam eden Şanlıurfa Belediyesi Türkiye'de örneği olmayan bir tutum sergiliyor.

Şanlıurfa'da zor şartlar altında görev yapan gazetecilerin işlerini kolaylaştırması gereken Yerel yönetimlerin gazetecilere karşı bu tür uygulamaları işlerini aksatırken, gazeteciler konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.(Şanlıurfa Olay)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık