Ana Sayfa Urfa Haberleri Burkay'dan Baydemir'e Ziyaret

Burkay'dan Baydemir'e Ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kendisini ziyaret eden Kürt aydını Kemal Burkay’a cezaevinde bulunan Kürt siyasetçi ve seçilmişlerinin kelepçeli fotoğrafının bulunduğu bir tablo hediye etti.

Giriş Tarihi: 24 Ağustos 2011 Çarşamba 07:25
Burkay'dan Baydemir'e Ziyaret
 Otuz yılı aşkın süredir yaşadığı İsveç’ten Türkiye’ye dönen Kürdistan Sosyalist Partisi eski lideri ve Kürt aydını Kemal Burkay Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti. Burkay’ı vatanında görmekten çok mutlu olduğunu söyleyen Baydemir “Umarım bu gelişiniz sürgünde yaşayan tüm Kürt siyasetçilerin, sanatçıların ve yazarların ülke hasretliğinin bitmesine zemin olur. Onlar da kendi vatanlarına dönerek yaşamlarını kendi halkının arasında geçirir” dedi.  “Siyasette istikrar ve onurlu barış gerekli” diyen Baydemir, bu topraklarda onurlu bir barışın hiçbir ananın evladı için gözyaşı dökmemesi olduğunu söyledi. Normal şartlarda çocukların ana-babalarının ölümüne ağlaması gerektiğini ifade eden Baydemir “Maalesef  30 yıldır bu topraklarda ana-babalar çocukları için ağlıyor. Bizim bu gerçekliği ortadan kaldırmamız gerek” diye konuştu. Barış, demokrasi ve özgürlük için birliğin önemine vurgu yapan Baydemir “Ben inanıyorum ki, Kürt milletinin birliği onurlu bir barışın da zemini olacaktır” dedi.  Yaşayan bu kuşağın Burkay’ı siyasi ve sanatçı kimliğiyle tanıdığını anımsatan Baydemir “Ben sizi aynı zamanda bu halkın akil insanlarından biri olarak görüyorum. Siyasetçilerimiz yeterince var ama bu halkın akil insanlardan da beklentileri var. Tecrübelerinizi ve deneyimlerinizi bu halkla paylaşmanız gelecek günlerin daha aydınlık olmasına katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.  

Umarım sürgündeki evlatlarımız geri döner

Baydemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim tek hasretim ve rüyam şudur: Zübeyir Aydar, Şivan Perwer, Remzi Kartal gibi sürgünde yaşayan tüm Kürt siyasetçiler, sanatçılar ve Kürt evlatlarının başı dik biçimde halkının arasına döneceği günlerin gelmesidir. Savaş, kavga ve ölümlerin son bulması ve nihayete ermesidir”

 

Çatışmalar halen sürüyor

Kürt siyasetçi Kemal Burkay ise Baydemir’in çalışmalarını uzaktan da olsa izlediğini ve takdir ettiğini söyleyerek sözlerine başladı. Diyarbakır’ın çok geliştiğini söyleyen Burkay surların temizlenmesine sevindiğini ve belediye hizmetlerinin bunda büyük rolünün olduğunu söyledi. Askeri darbe nedeniyle yurtdışına çıktığını anımsatan Burkay Kürt halkının o dönemde çok zor süreçlerden geçtiğini ve 5 No’lu cezaevlerinde yaşananlara dikkat çekti.

Burkay bugün döndüğü ülkesinde halen siyasi nedenlerle cezaevinde olan, yurtdışında yaşamak zorunda olan Kürt siyasetçilerin olduğunu vurgu yaparak “ Halen süren çatışmalarda Kürt çocukları ölüyor. Kürt ya da Türk fark etmez ölenlerin hepsi bizim çocuklarımız. Ben bu savaşı durduracağımız günün geleceğini umut ediyorum” dedi. İki tarafın da birbirine saygı göstererek ve diyalogla sorunu çözebileceğine değinen Burkay  “Ben inanıyorum ki Kürt sorunu çözüldüğünde her iki halkın da geleceği aydınlık olacaktır” diye konuştu.

 

En büyük adım savaşın durmasıdır

“Bu dönemde en büyük adımlardan biri de savaşın durmasıdır” diyen Burkay, “Seçimlerin ardından en azından bu sakin sürecin uzun sürmesini ve demokratik bir Anayasa’nın yürürlüğe gireceğini umuyorduk ancak maalesef çatışmalar daha da tırmandı. Yeni demokratik bir anayasa Kürt sorununun çözümü konusunda da önemli bir aşama olabilir” dedi. Demokratikleşmenin önünde çok büyük engeller olduğu için uzun yıllara ihtiyaç olduğunu ve birçok insanın bu uğurda cezaevlerinde yattığını hatırlatan Burkay, “Demokratikleşme için diyalog sürecini başlatmak gerek” şeklinde konuştu. Burkay sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef bugün yine şiddetin dilinin hakim olduğu bir sürece girdik. Hükümetin üslubu da çok sertleşti. Umarım bu sertleşme giderek artmaz ve barış arayan, çözüm arayan bir dile evrilir, bu sorunu çözer ve demokrasiyi bu ülkeye getiririz”

 

Belki şehre bir film gelir

Görüşmenin ardından Baydemir, üzerinde cezaevinde bulunan Kürt siyasetçilerin, belediye başkanlarının ve seçilmişlerin kelepçeli fotoğrafının bulunduğu bir tabloyu hediye etti. Fotoğrafın üzerinde Burkay’ın “Gülümse” adlı şiirinin “Belki şehre bir film gelir/ bir güzel orman olur yazılarla/ iklim değişir, Akdeniz olur” dizelerinin bulunduğu tabloyu veren Baydemir “Bunlar Kürt siyasetçiler maalesef şu anda cezaevindeler. Özelde bu şiirinizi de ben çok seviyorum. Umarım gün gelecek barış inşa edilecek ve biz hep birlikte özgür bir yaşamda kimliğimiz, dilimiz ve kültürümüzü yaşatırız. Bu sadece Kürt halkının değil Türk halkının da yararına olacaktır” diye konuştu.(gapha)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star