Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Büyük tasaaruf sağlayacak

Büyük tasaaruf sağlayacak

Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi 8 yıl süren çalışmalar sonucunda üretildi ve Türk Patent Enstitüsü tarafından da onaylandı.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2015 Pazartesi 04:37
Büyük tasaaruf sağlayacak

Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi 8 yıl süren çalışmalar sonucunda üretildi ve Türk Patent Enstitüsü tarafından da onaylandı.

Bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen TÜBİTAK-1001 projesi kapsamında üretilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi, mobil kullanım ve güneşe göre hidrolik hareket ve panel temizleme üniteleri açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Makine, güneşten aldığı enerji ile özellikle sulamaların yoğun yapıldığı yaz aylarında 14 saate kadar çalışabiliyor, ekstra akü ile gece sulamaları yapabiliyor ve 170 metreden çıkardığı su ile 150 dönüm alanı sulayabiliyor.

Güneş enerjisi konusunda çok iyi bir konumda bulunan Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi iki bin 640 saat, günlük toplam 7,2 saat.

GAP Bölgesi gibi Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesinin güneşlenme süreleri de dikkate alındığında, küresel ısınmadan dolayı oluşacak su ve sulama sıkıntılarına da önlem olması açısından çevreye duyarlı ve maliyeti düşürecek bu sistemlerin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Sistemin yaygınlaştırılmasıyla mobil güneş pili destekli sistemlerin, kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde özellikle gölet ve kanal kenarlarındaki arazilerde damlama sulama gibi kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek kırsal alanda enerji transferi ve sulama ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık