Ana Sayfa Urfa Haberleri BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç başkanlığında bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2014 Çarşamba 10:39
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ  İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in başkanlık ettiği Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında yapılan yoklamaların ardından ilk birleşim toplantısı için gerekli  çoğunluğun  sağlanmasıyla toplantı başladı.

Başkan Güvenç, “Şehrimiz İçin Hizmet Üreteceğiz”

Büyükşehir Belediyesi Meclisinin ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç,  ilk toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “5 yıllık hizmet sürecinde hoşgörü ortamında demokratik kurallar içerisinde; iktidarıyla, muhalefetiyle uzlaşı içerisinde şehrimiz  için hizmet üretmeye çalışacağız ve hizmet üreteceğiz. Sorumluluğumuz bütün millet içindir ve bütün milleti kucaklamak içindir. Bu şehrin vizyonunu, misyonunu ve çıtasını yükseltmek içindir. Bu kararlarda bu mecliste verilecektir. Sizlerle birlikte bu çalışmaları yapacağız. Hayırlı ve uğurlu olmasını içtenlikle diliyorum” dedi.

Büyükşehir Yasasının kanunlarına göre meclisin faaliyetleri arasında ilk olarak belirli üyeliklerin seçilmesi gerektiğini belirten Başkan Güvenç,  seçilecek üyeliklerin belirli zaman dilimleri içerisinde görev yapacaklarını ifade etti.

Her ayın 5 günü boyunca mecliste toplanarak hizmet üreteceklerini belirten Başkan Güvenç, Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarının eski uygulamalara göre farklı bir sistemde yürütüleceğini söyledi.

Başkan Güvenç  “Türkiye’de öncelikle Kocaeli ve İstanbul’da denenen bu sistem şimdi 30 Mart yerel seçimleriyle ülkemizin 30 iline yayıldı. Nüfusumuzun %76 si büyükşehir sistemiyle yönetilecektir. Bu sistemle bildiğiniz gibi il özel idareleri devir oldu. İl Özel İdarenin görevleri belediyelerimize devredildi” dedi.

Hep Birlikte İlçelerimiz İçin En İyi Hizmeti Sunacağız

Şanlıurfa’nın tek meclisle yönetileceğini ve ikiliğin ortadan kalktığını dile getiren Başkan Güvenç, “Kararlar bu mecliste verilecek. 13 ilçe belediyemiz karşılıklı diyalog, hoşgörü ve işbirliği içersinde çalışır, en iyi hizmeti ilçelerimiz için sunarız. Bu dönemde devredilemeyecek bazı hizmetlerimiz var. Bunlar itfaiye, su, kanalizasyon ve ulaşım hizmetleridir. Devredilebilecek hizmetler ise bugün sizlerin önerisine sunacağımız mezarlıklar, terminaller ve mezbahanelerdir. Her ne kadar bu hizmetleri büyükşehir tarafından her ilçede su müdürlüklerimiz oluşturulana kadar, bu hizmetlerin ilçe belediyeleri tarafından yürütülmesini ve bakım onarımının yapılması sağlanacaktır. Su tahsilatlarının yapılarak özel bir hesapta tutulmasını ve bilahare sistemi kurduğumuzda karşılıklı görüşme yoluyla mahsuplaşacağımız genelge dün sizlere dağıtılmıştır” şeklinde ifade etti.

Öte yandan Büyükşehir Belediye Meclisi 83 meclis üyesinin; 69 meclis üyesinden ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile 13 İlçe belediye başkanından oluşmaktadır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık