Ana Sayfa Urfa Haberleri BUZ SARKITLARI ARTIK TEHLİKE OLUŞTURMAYACAK

BUZ SARKITLARI ARTIK TEHLİKE OLUŞTURMAYACAK

"Bu Benim Eserim" Proje çalışması kapsamında, Malatya bölgesinde açılan sergide birbirinden ilginç 85 proje yer alıyor.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2014 Çarşamba 13:19
BUZ SARKITLARI ARTIK TEHLİKE OLUŞTURMAYACAK

Malatya, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceliillerinin katılımıyla gerçekleştirilen sergide; 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik matematik ve fen bilimleri alanlarında yapılan projeler sergileniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TUBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen 'Bu Benim Eserim' adlı proje çalışması kapsamında, sergide yer alan "Tehlikeye Son" projesi, vatandaşların en çok ilgi gösterdiği projeler arasında yer alıyor. Vatandaşları kışın çatı kenarlarında oluşan buz sarkıtlarından korumaya ve elektrik enerjisi üretmeyi amaçlayan projesiTunceli Özel Munzur Koleji'nden 7. sınıf öğrencisi Ayça Küçük geliştirdi.

Projeyle ilgili bilgi veren Küçük, "Kar yağışı ve buzlanma sonucu oluşan sarkıtlar, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Güneş Enerjisi ile bu olumsuzluğu ortadan kaldırıyoruz. Çatı kenarlarını ısıtıcı rezistans sistemi ile Yağan kar ve çatıda oluşan buz sarkıtları, eritilerek, borularla yer altına indirilecek. Bunun yanında yaz aylarında ve yağışsız günlerde elde ettiğimiz enerjiyle de elektrik ihtiyacını karşılamış olacağız" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık