Ana Sayfa Urfa Haberleri Çadır Kentte Kur'an Hafızlarının Ödül Töreni Yapıldı

Çadır Kentte Kur'an Hafızlarının Ödül Töreni Yapıldı

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'deki çeşitli çadır kentlere yerleştirilen ve cüz ezberleyen Suriyelilere ödülleri dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2013 Salı 10:01
Çadır Kentte Kur'an Hafızlarının Ödül Töreni Yapıldı

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'deki çeşitli çadır kentlere yerleştirilen ve Kur'an-ı Kerim'den cüz ezberleyen Suriyelilere Şanlıurfa'nın Akçakaleilçesindeki çadır kentte düzenlenen törenle ödülleri dağıtıldı.

Akçakale Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde düzenlenen tören, Suriyeli Muhammed Mustafa'nın, Kur'an tilavetiyle başladı.

Törende konuşan Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, çok güzel bir vesileyle Suriyeli misafirlerle buluştuğunu belirterek, insanların en hayırlısının Kur'an-ı Kerim'i öğreten ve öğrenen olduğunu, bu vesileyle bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye olarak gayretlerinin Suriye'de akan kanın durması ve Suriyeli misafirlerin huzurlu bir şekilde ülkelerine dönmeleri olduğunu anlatan Dalmaz, Suriye'de insanların yerlerinden yurtlarından olduğunu ifade etti.

Korkularının yakın bir zamanda Suriye'de kimsenin kalmayacağını ve orasının daAfganistan veya bir başka yere çevrilmesi olduğunu dile getiren Dalmaz, şunları kaydetti:

"Yüce Allah'tan dua ediyor, niyaz ediyorum ki, onların planları varsa Allah'ın da planları var. İnşallah Allah Suriye'ye, bölgeye bu oyunları, bu hileleri oynayanların  boynuna vuracak. Hürriyetin kıymetini sükunetin kıymetini hiçbir zaman unutmayalım.  Aranızıdaki fitnenin yayılmaması için gayret gösterelim. Şunu iyi bilinki TürkiyeSuriye'ye karşı tutumundan dolayı ne kadar sıkıntılarla baş başa olsa da sizin yanınızdadır. Hükümetiyle halkıyla her zaman yanınızda olacaktır. Türkiye bu konada sonuna kadar haklıdır, zira sınırın karşı tarafında bizim akrabalarımız var. Sınırın bir tarafındaki küçük bir rahatsızlık diğer tarafta daha büyük bir hastalığı meydana getiriyor onun üzüntüsü bizimle oluyor."

Aradaki sınırların iki ülkeyi ayıramayacağını bildiren Vali Dalmaz, "Aynı dinin aynı bölgenin aynı coğrafyanın ve aynı kültürün insanlarıyız. Suriye'nin en ucra köşesinde bir Suriyeli kardeşimizin ayağına batan dikeni biz hissederiz, hissetmeliyiz zira dinimiz bunu emrediyor" diye konuştu.

Suriyeli Alimler Birliği Genel Sekreteri Muhammed Yasir el-Musedi ise Türkiye'ye ve Türk halkına minnettar olduklarını dile getirdi. Musedi, katkılarınadan dolayı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez adına Şanlıurfa Müftü Yardımcısı Ramazan Aslan ile Koordinatör Vali Dalmaz'a birer plaket takdim etti.

Konuşmaların ardından sahne alan Suriyeliler, ilahiler eşliğinde hazırladıkları gösterilerini sundu. Tören, Türkiye'deki çadır kentlerde Kur'an ezberleyen Suriyelilere para ödüllerinin dağıtılmasının ardından sona erdi.

Etkinliğe, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Şaban Erdoğan, Suriye Ulusal Meclis Üyesi Nureddin Gazi Mısırlı, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat,  Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Şanlıurfa Müftü Yardımcısı Mustafa Erdem ve Suriyeliler katıldı.

 

 


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star