Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇADIRCI; MADDE BAĞIMLILIĞI SOSYAL, EKONOMİK YA DA AİLEVİ SORUNLARIN BİR BELİRTİSİDİR

ÇADIRCI; MADDE BAĞIMLILIĞI SOSYAL, EKONOMİK YA DA AİLEVİ SORUNLARIN BİR BELİRTİSİDİR

Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip Çadırcı, Şanlıurfa’da son günlerde artan madde bağımlılığı ile ilgili açıklamada bulundu;

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2013 Pazartesi 05:47
ÇADIRCI; MADDE BAĞIMLILIĞI SOSYAL, EKONOMİK YA DA AİLEVİ SORUNLARIN BİR BELİRTİSİDİR

Son dönemde sokakta yaşayan çocuklar toplumun gündemine girerken ve üstünde düşünmeye bizi zorlarken,

Madde kullanımının sosyal, ekonomik ya da ailevi sorunların bir belirtisi olduğu düşünülebilir. Davranış bozuklukları da yoğun olarak bu tabloya eşlik etmektedir. Bu haliyle sorunun psikiyatrik olmadığı iddia edilmektedir. Hâlbuki araştırmalarda bu çocuklarda depresyon ve başka psikiyatrik bozuklukların görülme sıklığı oldukça yüksek olarak bulunmuştur.

 

Doğal olarak sorunu sadece tıbbi bir soru olarak değerlendirmek yanlıştır. Toplumun her kesimini ilgilendiren bu sorun karşısında adalet, güvenlik, sosyal kurumlar ve sivil toplum örgütleri yerlerini almalıdır. Herkesin yapabilecekleri ve sınırları da belirlidir.

Toplumsal ve psikiyatrik bir sorunla karşı karşıyayız. Koruyucu psikiyatri çalışmalarına ve önleme programlarına başlamak gerekir. Önleme için toplum ruh sağlığı merkezleri de herhalde en gerekli yardımcıdır.

Umutsuzluk ya da geleceksizlik, bazı bireylerde yaşamdan uzaklaşmayı getiren ve ölümü yabancı olmaktan çıkaran bir araç görevi görebilir. Yaşamdan beklentinin en alt düzeye indiği, ölümün eskisi kadar soğuk gelmemeye başladığı bir noktada uyuşturucunun “öldürücü” olması önemini yitirir. Bir de uyuşturucunun verdiği hazzı düşünecek olursak, sistemin vurguladığı “uyuşturucu öldürür” mesajının etkisi, kişinin aldığı hazzın yanında hafif kalmaya başlar ve dengeler bozulur.

İçindeki isyanı söndürmenin en kolay yolu uyuşturucudur. Ama uyuşturucunun çok önemli bir diğer işlevi ise, isyanını dışa vurabilmek, haykırabilmektir. Mutlu, eğlenen, ekonomik durumları iyi, yaşamları tıkırında olan insanlar arasında kendisini yabancı hissettiği ama güvende hissetmediği sokaklarda artık cesurca dolaşma şansına uyuşturucuyla birlikte kavuşmuştur. Artık fütursuz, korkusuz, cüretkâr bir duruşu vardır. Madde etkisi altında iken tehditkâr olabilir ve bu tavrından dolayı da mutludur. Şimdi güç ondadır. Parkların, meydanların, sokakların efendisi olmuştur. Tehlikeler umurunda değildir, çünkü kaybedecek bir şeyi kalmamıştır...

Kadere, tanrıya ve insanlara olan isyanları aslında (görünüşte)  sistemedir. Çünkü halen umutları (sistem içinde) vardır. Kaderin çizgisinin değişmesi ihtimali, tamamen sisteme karşı çıkmayı da engeller. Bu nedenle isyan, ideolojik bir nitelik taşımaz. Sınıfsal bir isyan hiç değildir. Bunun en önemli nedeni isyanın içinde toplumsal bir değişim yaratma ülküsünün var olmayışıdır. Amaç değişim yaratmak değil, sistemin içinde ama öteki tarafta yer almaktır.

 

 

 

Burdan yola çıkarak Şanlıurfa Platformu olarak diyoruz ki; Şanlıurfa’da madde bağımlısı sayısı gittikçe artıyor. İl genelinde 10 binden fazla madde kullanıcısı,1000’den fazla madde bağımlısı olduğu ifade edilmektedir. Gençler uyuşturucuya çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Bilimsel verilere göre Uyuşturucu bağımlılarının ömrü ise 10 ile 15 yıl arasındadır…

 

TOPLUMSAL SORUMLULUK ÜSTLENMİŞ BİR STK OLAN ŞANLIURFA PLATFORMU OLARAK SESLENİYORUZ;

 

Hem ruhsal anlamda hem fiziksel anlamda hem de çevresel anlamda bu çocuklar hem kendilerine hem de çevrelerine zarar vermeye başlamadan,

 

Toplumun her kesimini ilgilendiren bu sorun karşısında zaman kaybetmeden adalet, güvenlik, sosyal kurumlar ve sivil toplum örgütleri yerlerini almalı, gerekeni yapmalıdırlar.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık