Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLIK BAKANI ÇELIK ESNAFLA KAHVALTIDA BULUŞTU

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLIK BAKANI ÇELIK ESNAFLA KAHVALTIDA BULUŞTU

Yaklaşan yerel seçimler öncesi seçim bölgesi Şanlıurfa’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldi. Bakan Çelik, yeni çıkan İş Sağlığı Güvenliği yasasının çok önemli olduğunu belirterek, “Çalışanlarımızın da hakkını, hukukunu koruyacağız” dedi.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2014 Çarşamba 08:14
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLIK BAKANI ÇELIK ESNAFLA KAHVALTIDA BULUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Şanlıurfa’da bulunan özel bir otelde esnaf ve sanatkar oda başkanları ve üyeleri ile bir araya geldi. Programda konuşan Bakan Çelik, bazı esnaf ve sanatkarların iş güvenliği sağlığıyla ilgili yasa hakkında sıkıntılar olduğu yönünde taleplerin kendisine geldiğini ifade etti. Yeni yasanın çok önemli olduğunu belirten Bakan Çelik, “Milyonlarca para kazansanız, ufak bir ihmalden dolayı bir işçimiz hayatını kaybetse, bedelini maddi olarak karşılamak mümkün değil. O’nun ızdırabını, karşılamak mümkün değil. Bir taraftan üreteceğiz. Diğer taraftan sağlıklı bir ortamda üreteceğiz. Çalışanlarımızın da hakkını, hukukunu koruyacağız. Bu çerçevede, bu yasa Türkiye’nin eksiğiydi. Bu da çıktı” dedi.

Yasanın getirdiği cezayı müeyyidelere 2015 yılında başlatılacağını belirten Çelik, “2014 yılını, bu yasanın uygulama yılı olarak, ilan ettik. Yani rehberlik yılı. ‘Geldim, baktım, cezayı yazdım’ anlayışı yok. İş sağlığı güvenliği bilincini, hem iş yerlerimizde, hem işçimizde oturtmak için 2014 yılı bir rehberlik yılı olacak. Siz eksiklerinizi giderecek, işçi kardeşim eksikliklerini giderecek. 2014 yılında sorun yaşamadan, iş sağlığı güvenliği açısından tüm sistemi, iş yerlerinde oturtmuş olacağız. 2015’ten sonra biraz daha müeyyideler gündeme gelecek. Onun için, 1 yıllık süre önemli bir süre” diye konuştu.

Yasa ile 10-49 kişi arasında tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerine yeni düzenlemelerin geldiğini belirten Çelik, daha az ya da çok sayıda işçi çalıştıran iş yerleri ile ilgili değişen bir şeyin olmadığını ifade etti. Çelik, “10 kişinin altındaki tüm tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde çalışanlarla ilgili ücretler yani iş sağılı güvenliği ile ilgili ücretler kamu tarafından ödeniyor. Siz 9 kişi çalıştırıyorsanız, bunların iş sağlığı güvenliği giderlerini, biz, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak karşılıyoruz. Zaten sistem pek değişmedi. Burada yenilik olarak, söyleyeceğimiz, 10 ile 49 arasında işçi çalıştıran, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri ile ilgili yeni bir düzenleme geldi. O’nun dışındaki yerlerde, yeni bir yük, yeni bir sıkıntı, söz konusu olmadı. İlk etapta bazı sıkıntılar getiriyor gibi düşünebilirsiniz. Sizlere tavsiyem, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde olumsuzlukların olmaması, bir canın kaybolmaması, meslek hastalığının olmaması, bir işçimizin uzuvlarını kaybetmemesi adına daha dikkatli, daha güvenilir, iş yerlerine sahip olmanızdır. Vicdanen de, her açıdan da doğru olduğuna inandığımız bu yasal düzenleme gerçekleşmiştir” dedi.

YEREL SEÇİMLER

Yaklaşan yerel seçimlere de dikkat çeken Bakan Çelik, kentteki tüm belediyeleri kazanarak, kenti tek merkezden planlamak istediklerini kaydetti. Genel seçimler öncesi verdiği ‘Şanlıurfa’nın büyük şehir yapılması’ sözünü tuttuklarını belirten Çelik, “Şimdi Şanlıurfa Büyükşehir. Şimdi herkes konuşuyor. Konuşmak kolay. Herkes laf üretecek. Mühim olan iş yapmak. Sözümüz, kitapçıktaki birinci sözümüz, ‘Şanlıurfa Büyükşehir olacak’ demişiz. 2012’de Şanlıurfa büyük şehir olmuş. Bugün çok daha rahat konuşuyoruz. Çok şükür 2.5 sene içerisinde sizler en yakın şahidimizsiniz, laf üretmedik. Gece gündüz, hem Şanlıurfa’dayken, Şanlıurfa’da olmasak bile Şanlıurfa hayali ile yattık kalktık. Hayal ettiğimiz Şanlıurfa için ne varsa onların takipçisi olduk” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’ya AK Parti iktidarı boyunca trilyonlar akıtıldığını belirten Çelik, yapılan icraatların söylerken kolay olduğunu ama yaparken hayli zorlandıklarını ifade etti. Çelik, “Burada şimdi söylemek çok kolay. 270 okulun temelini attık. Nasıl attık. 400 bin TL’yi nasıl temin ettik. Hemen arkamızda Haleplibahçe, ne güzel oluyor. Ne güzel oluyor da eski rakamla 50 trilyon ile oluyor. Hangi konuyu ele alırsanız alın, trilyonlar aktı. 17.8, ilave edilmeyenlerle 20 kat trilyon, 12 yılda.Belki de son 3 yılda gelen imkanların rakamı ise 7-8 kat trilyon. Bunlar, yalnız hayal etmek değil, bu işin delisi olmak, hizmetin delisi olmak ve ‘ben bunu başaracağım’ anlayışı ile inancıyla, takım ruhuyla çalışmaktan geçiyor. Bu takım ruhu Şanlıurfa’da oluşmaya başladı. En çok sevindiğim konu da bu. Bireysellikten Şanlıurfa’nın çıkması gerekiyor. Ticarette, sanayi de nispeten dayanışma başladı. Biraz da nispeten siyasette de olursa, inanıyorum ki daha güzel olacak” diye konuştu.

PARTİDEN AYRILANLARA ELEŞTİRİ

Son dönemlerde aday yapılmadığı için AK Parti’den ayrılan aday adaylarını eleştiren Bakan Çelik, “Siyasette bakıyorum, Allah herkes aday. Ben yok, siyaset de yok. Bu da yanlış. Ben listede yokum, beni yokum gibi bir siyaset anlayışı, gelişen bir ilde olmaz. Senin benim olmam önemli değil. Şanlıurfa’nın lehine bir şey var mı? Oradayım arkadaş. Şanlıurfa’nın geleceği mi, o geleceğindeyim ben. Anlayışını, hem siyasette, hem ticarette oturtmamız gerekiyor. İşte bu birlik ve dayanışma Ankara’da açılmayan kapıları açar” dedi.

Kendisinin ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç ile ilgili Şanlıurfa’nın yerel televizyonlarda eleştirilerin yapıldığını belirten Çelik, eleştirilerin itham boyutuna vardığını söyleyerek, tepki gösterdi. Çelik, eleştirilere şu cevabı verdi:

“Maşallah herkes bir şey konuşuyor. Hatta bizi bazen de itham ediyorlar. Yabancısıymışız, bilmem neymişiz. Arkadaşlar be, biz insanı seviyoruz. Şanlıurfa’yı seviyoruz. Sevgimizi de eserlerimizle ortaya koyuyoruz. Yani lafla değil, iş yapıyoruz. Kalıcı iş. Biz bunun peşindeyiz. Merak ettiğim bir konu var. Ne kadar Şanlıurfa’ya yi biliyorlar, bu aday adayları. Ben az 3-4 kez gitmişim tüm ilçelere. Köylerin sayısını hatırlamıyorum. En az 300 köye gitmişim. Celalettin bey, söylüyor. En az 20 kere gitmiş bir ilçeye. Öyle aday adayı vardır ki, daha ilçeye gitmemiştir. Ama Urfalıyım diye geçiniyor. Mesele o değil ki. Mesele bu ülkenin özü, aslı olmak. Bu toprağı, insanları sevmek. Bu insanlara gönül vermek bu insanlara hizmet aşkıyla çalışmak, dertlenmek. Bizim derdimiz bu.”

Esnafla yapılan kahvaltılı basın toplantısının bile bir amacı olduğunu vurgulayan Çelik, “Biz sizden fikirleri alalım, programımıza koyalım, size tarihini verelim. O tarihte işleriniz görülsün, çözülsün. Yoksa yazalım, konuşalım, ne güzel de kahvaltı yaptık. Eee, yaz kağıda, çıkışta çöp sepetine at, git. Öyle bir siyaseti bitirdik Urfa’da. Urfa’da söylenir, sonra herkesin elinde böyle bir kitapçık. Hadi istersen, hesap verme siyasetçi olarak. Dağıttık herkese. Şimdi yine aynı şey olacak. Celalettin Bey de size bir kitapçık verecek” diye konuştu.

Çelik, programda esnaf ve sanatkarlar odaları başkan ve üyeleri ile konuşup, sohbet etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık