Ana Sayfa Urfa Haberleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Siverek'te

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Siverek'te

Bir dizi açılışlar için Şanlıurfa'ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hilvan'daki temaslarının ardından Siverek ilçesine geçti.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2013 Pazar 20:48
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Siverek'te

Siverek Sosyal Güvenlik Kurumunun Hizmet binasının açılışına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun binalarının önemini anlatarak, "Sosyal Güvenlik Kurumu binaları önemlidir. Neden önemlidir, 250 bin Siverekliyi, 76 milyon vatandaşımızı ilgilendiren binalardır. Doğumla başlar bu binalarla ilişkimiz, ölüme kadar sürer. Ölümle de bitmez, sizin hak sahipleriniz varsa ölümden sonrada buraya ile ilişkileriniz devam eder" dedi.

Bu kurumların Siverek'te değil de, Şanlıurfa'da olmasının yakın değil de uzak olmasının doğru olmayacağını belirten Bakan Çelik, "Bu kurumların hemen yanı başımızda olması gerekir. Onun için hızlı bir şekilde tamamladık ve hizmete soktuk. Bizden önce Sosyal Güvenlik Kurumu çok dağınık bir şekildeydi. Herkese adeta ayrımcı bir hizmet sunuyordu. SSK'lı başka bir hizmet, Bağkurlu başka bir hizmet alıyordu. Emekli Sandığı başka bir hizmet alıyorlardı. Eşit değillerdi, eşitlik yoktu. Bunun için sosyal güvenlik reformu yaptık. Sosyal güvenlik reformu ile önce bu üç kurumu birleştirdik. Artık SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı demiyoruz, şimdi diyoruz kiSosyal Güvenlik Kurumu, 76 Milyon insanımız eşit bir şekilde hak alıyorlar" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN AĞIZ TADI YERİNDE"

Dünyadaki gelişmelere de değinen Çelik, "Dünyada ne oluyor bitiyor izliyorsunuz. Maaşlar ödenmiyor, maaşlar düşürülüyor, dünyada sıkıntılar var. ABD'de devlet kepenkleri indirdi maaşları ödeyemiyor. Yunanistan'da ayrı bir sorun var. Komşumuz Suriye yanıyor. Bunların ortasında olan Türkiye'nin ağız tadı yerinde" ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce gündeme getirdiği, kamu da çalışan işçiler ile memurların tek çatı altında birleşmesi sorusuna cevap verenSosyal Güvenlik Kurumu Bakanı Faruk Çelik, "Çalışma ve Anayasada çalışanlar kavramı gelmeli. Kamuda çalışanların daha güçlü bir şekilde örgütlenmesi için memur ve işçi ayrımı yapılacağına, işçi sendikası, memur sendikası olacağına, çalışanların tek bir sendikası olur. Bu konunun işçiler ve memurlar tarafından nasıl karşılanacağı, Parlamento da muhalefet partilerin olaya nasıl bakacağı önemli. Meclis olumlu bakarsa neden olmasın. Fakat bunların yapılabilmesi için Anayasa Değişikliği gerekiyor. Bunu da Ak Parti tek başına yapacak sayıya sahip değil" şeklinde konuştu.

Bankaların Emeklilere Önerdiği Düşük Miktardaki Banka Promosyonları hakkında konuşan Bakan Çelik, "Promosyonlarla ilgili bankalarla iki kere bir araya geldik. Bankalara emekli parası diye verdiğimiz meblağı üç gün bankada bekliyor. Bankalar üç gün bankada kalan paranın hesabının karşılığını yapıyorlar. Bankalar, 'kazanmadığımız bir şeyi nasıl verelim, hesaplarımız açık ne kazanıyorsak onu verelim. Kazanmadığımız şeylerle ilgili medyada birçok spekülatif haberler çıkıyor' diyorlar. Emekliler 1 maaş ya da yarım maaş diyorlar. 10 milyon emekli var bunu hesaplara vurduğunuz zaman bankanın karı değil kendisi de kalmayacak şekilde meblağlar çıkıyor. Varsa emeklinin alacağı onu almasıyla ilgili mücadele ediyoruz. Bizim çabamız bu istikamette, Mali tabloya bakacaksınız kazanmadığı bir şeyi istemekte doğru değil" dedi.

"BELEDİYE BAŞKANLIĞINI ŞİMDİLİK DÜŞÜNMÜYORUM"

"Şanlıurfa Belediye Başkanlığını düşünür müsünüz" sorusuna Bakan Çelik, "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 il ile ilgili yoğun bir çalışması var. Bizim böyle bir talebimiz yok. Şanlıurfa için sağlıklı kararlar verileceği inancındayım. Belediye başkanlığını şimdilik düşünmüyorum. Şu anda görevimizin başındayız" cevabını verdi.

Konuşmanın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve beraberindeki heyet Siverek Sosyal Güvenlik Kurumunun açılışını gerçekleştirdi.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star