Ana Sayfa Kültür/Sanat Çankırının Yarenleri Urfalılarla Buluştu

Çankırının Yarenleri Urfalılarla Buluştu

Şanlıurfa Belediyesi ve Çankırı Belediyesi’nin işbirliğinde Şair Nabi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yarenler Gecesi, renkli görüntülere sahne oldu.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2011 Pazar 15:34
Çankırının Yarenleri Urfalılarla Buluştu
Şanlıurfa Belediyesi Sıra Gecesi Topluluğu ile birlikte sahne alan Çankırılı yarenler davetlilere, birbirinden güzel skeçler, yöresel oyunlar, paradiler ve çeşitli eğlenceler sergiledi.
Yaklaşık 200 kişinin izlediği gecede yörük kültürünü anlatan canlandırmalar da sahnede sergilendi. Yörük Yareninde yöresel çalgılar çalınarak yöresel oyunlar oynandı.GECEDE UNUTULMAZ ANLAR YAŞANDI
Oynanan oyunlara Şanlıurfalılarda katılınca oldukça eğlenceli anlar yaşandı. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan manilerin seslendirildiği sırada sahneden inerek protokolün bulunduğu yere gelen yarenlerin çavuşu, Urfa Belediye Başkanı Fakıbaba’ya elini açtırarak mani söyledi. Mani söyleme sırası ise bu kez Başkan Fakıbaba’ya geçti. Başkan Fakıbaba ise yerinden kalkarak konuk belediye başkanı İrfan Dinç’in önünde diz çökerek mani okumaya başladı. Bu sırada iki belediye başkanı arasında yaşanan diyaloglar geceye katılanları gülmekten kırıp geçirdi.


Manilerin ardından yöresel türküler eşliğinde oyunlar sergileyen yarenler bu kez Urfalı konuklarında katılımıyla birbirinden güzel oyunlar oynadılar. Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nemci Karadağ ile Konservatuar Birim Sorumlusu İsmail Altıngöz ile birlikte bir çember oluşturan yarenler tekerleme söylediler. Aynı tekerlemeleri Urfalı misafirlerden telaffuz etmelerini isteyen yarenler bunu yapamayanları ise kendi yöntemleriyle cezalandırdılar. Cezaya kalan Konservatuar Birim Sorumlusu İsmail Altıngöz konuklara bir türkü seslendirdi.SIRA GECESİ YARENLERLE BİRLİKTE SAHNE ALDI

Çankırılı yarenlerin ardından sahneye Şanlıurfa Belediyesi Sıra Gecesi Topluluğu çıktı. Yarenleri birer birer selamlayarak sahnedeki yerlerini alan müzisyenler, konuklara birbirinden güzel urfa türküleri seslendirdi.


Urfa türküleriyle birlikte unutulmaz bir gece yaşayan Çankırılı Yarenler, misafirperverliklerinden dolayı Şanlıurfa Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya teşekkür ettiler. Urfa Eski Valisi şuan da Çankırı Valisi olan Şemsettin Uzun gecenin düzenlenmesinde emeği olan başta Urfa Belediye Başkanı Fakıbaba’ya ve Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’e teşekkür etti.
Türkiye’nin birbirinden değerli kültürlerini sıralayan Vali Uzun, “ Böyle güzel bir gecenin düzenlenmesinde emeği geçen iki belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizleri bir araya getiren kültürlerimizdir. İşte bu kültürlerden biri olan yarenler ve sıra gecesi kültürleri bugün bir arada sergilenmiştir”dedi.UZUN: URFA MODERN BİR ŞEHİR OLMUŞ”
Şanlıurfa’nın her geçen gün daha da geliştiğine dikkat çeken Şemsettin Uzun, “Benim bıraktığım Urfa ile şimdi ki Urfa çok değişmiş. 6 yıl önceki Urfa oldukça modernleşmiş. Bunda emeği geçen başta Sayın Valimiz Nuri Okutan’ı ve Başkan Fakıbaba’yı tebrik ediyorum’ diye konuştu.
 

Belediye Başkanı Fakıbaba ise davetlerini kırmayıp kente gelen Vali Şemsettin Uzun’a, Belediye Başkanı Dinç’e ve yarenlere minnettarlık duyduğunu belirterek, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.Yarenliğin dostluk, arkadaşlık, sırdaşlık, insanı hayata hazırlama, toplum düzeni ve güvenliği sağlama olduğunu ifade eden Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, kültürlerimize sahip çıkmalı ve onları gelecek nesillere aktarmamız gerektiğini vurguladı.


Konuşmalarından ardından Vali Okutan Vali Uzun”a, Başkan Fakıbaba ise Başkan İrfan Dinç’e birer şükran plaketi takdim etti. Çankırı Valisi  Uzun ve Belediye Başkanı Dinç ise Vali Okutan ve Başkan Fakıbaba’ya üzerlerinde resimleri bulunan tablo hediye etti.


Etkinliğe, Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Vali Yardımcısı Bahri Tiryaki, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, Mehmet Fevzi Yücetepe, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, belediye birim amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık