Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Sağlık Çay-Kahve Keyfi Sağlığınızdan Etmesin

Çay-Kahve Keyfi Sağlığınızdan Etmesin

Kahve ve çay gibi sıcak içecekler için kullanılan plastik bardaklar, kısırlıktan güçsüzlüğe kadar ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2012 Cuma 06:30
Çay-Kahve Keyfi Sağlığınızdan Etmesin
Kahve ve çay gibi sıcak içecekler için kullanılan plastikten üretilen bardakların, kanserojen bir madde olarak bilinen benzenden üretildiği, bu bardakların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bildirildi.
Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Selma Çivi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de yapılan bir araştırmada, plastik ürünlerini fazla kullananlarda, özellikle karaciğer enzimlerinin yükseldiğinin, karın yağlanmasının arttığının tespit edildiğini söyledi.
Plastik ürünlerinde bisfenol A ve flalein isimli maddelerin kullanıldığını ifade eden Çivi, ''Çevresel kirleticiler olarak vasıflandırdığımız plastikler, boğazımızdan başlayarak tiroit bezini, karın bölgesinde yer alan pankreas bezini, kadınlarda yumurtalıkları, erkeklerde de testisleri temel olarak etkilemekte ve kısırlığa neden olmaktadır'' dedi.
Çivi, plastikleri günlük yaşamdan mümkün olduğunca uzaklaştırıp, plastik ürünler yerine içindeki sıvıya zararlı maddeler bırakmayan cam ve çelik gibi ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık