Ana Sayfa Kültür/Sanat Cegerxwîn ölümünün 27. yılında anılıyor

Cegerxwîn ölümünün 27. yılında anılıyor

Ünlü Kürt Şairi Cegerxwîn ölümünün 27. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2011 Cumartesi 08:14
Cegerxwîn ölümünün 27. yılında anılıyor
22 Ekim 1984 tarihinde sürgünde hayata veda eden ve Suriye'nin "Qamişlo" şehrinde toprağa verilen ünlü Kürt Şair Cegerxwîn, ölümünün 27. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.

Kürt Yazarlar Derneği, Diyarbakır'da şairin adına Kayapınar Belediyesi tarafından kurulan Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezinde "Cegerxwînîn yaşamı ve edebiyatı" konulu panel düzenlerken, Nusaybin'de de Mitanni Kültür Merkezinde Cegerxwîn için akşam saatlerinde anma etkinliği yapılacak. Asıl adı Şeyhmuz Hasan olan Cigerxvin, 1903 yılında Mardin'in Hesar köyünde (Şimdi Batman'a bağlı) dünyaya geldi. Bir yaşındayken babasını kaybeden ve çok geçmeden annesini de kaybedince yetim kalan Şeyhmuz, 10 kardeşiyle birlikte hayat mücadelesine girerek çobanlık yapmaya başlar. Okula gidemeyen ve ilk harfleri çobanken bir arkadaşından öğrenen Şeyhmuz, medrese eğitimine başlar ve 10 yıl imamlık yapar.

1925'te Şeyh Sait isyanından sonra, Suriye'ye kaçanların Ermeniler'le birlikte kurdukları Xoybun örgütüne katılan Şeyhmuz, Celadet Bedirhan'ın çıkardığı Hawar dergisinde şiirlerini yayınlamaya başladı. Adını Cegerxwîn diye değiştirerek birinci divanı 1974'te yayımlandı. Daha sonra değişik tarihlerde Şam, Beyrut ve İsveç'te klasik-modern şiirlerinden oluşan yedi divanı daha yayınlandı. İki anı ve hikaye kitabının yanı sıra, Kürt Tarihi üzerine iki kitabı, Kürtçe sözlük çalışması, Kürt folkloru üzerindeki araştırma kitabı ve hayat hikayesini konu alan bir otobiyografisi bulunan Cegerxwîn, 22 Ekim 1984'te İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşama veda etti. (evrensel)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık