Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Röportajlar ÇELEBİ : “KÜRTSÜZ BİR TÜRKİYE, KÜÇÜK BİR TÜRKİYE’DİR”

ÇELEBİ : “KÜRTSÜZ BİR TÜRKİYE, KÜÇÜK BİR TÜRKİYE’DİR”

Ülkücü hareketin liderlerinden Musa Serdar Çelebi, Hülya Okur'a konuştu. İşte röportajdan bazı çarpıcı başlıklar: "İslam, bir orta yol dinidir...Gülen hareketi, dünyanın en büyük sivil toplum örgütü...Sadece MHP'liler ülkücü olamaz...Ergenekon'u ülkücülere mal etme çabası var...Vatanseverlik duygularımızı kendi emelleri için kullananlar oldu...12 Eylül'de Çanakkale'den daha büyük bir kayıp verdik...Türkiye, bugün süper güç değil"

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2012 Salı 09:30
ÇELEBİ : “KÜRTSÜZ BİR TÜRKİYE, KÜÇÜK BİR TÜRKİYE’DİR”

"O bana göre bir halk kahramanı. Dini ve bayrağı için er meydanına çıkmış, vurulmuş, kolundan, bacağından hatta canından olmuş, ama hala yaptıkları anlaşılamamış bir Dilaver. Bunca muharebelerde bulunup, bu kadar yaralar almış olduğu halde, hiç birinde vefat etmeyip akıbet yatakta öldüğüme kederleniyorum." meâlinde konuşabilecek, vatanı uğruna atını ve silâhlarını vakfeden Halid bin Velid sanki. Fenalıktan kaçınan, iyiliği seven, kınından çıkmış bir kılıç, adeta bir meslul kendisi. Vazifesi olmayan işe karışmayan secaatli bir kimse...Belki hepimizin kendisine borçlu hissedeceği nice hizmetleriyle 'Musa Serdar Çelebi' sizlerle....


“SAVAŞÇI RUHUNU BANA VEREN ŞEY İDEALLERİMDİR”

1952, Hatay, Dörtyollusunuz. Gençliğinizin ateşi, çocukluğunuzdaki kıvılcımlara ne kadar benziyordu, Çelebi, savaşçı, mücadeleci yönünü kimden aldı?

Ülkücü hareketin içine katıldığım, Türkiye’nin gerçekleriyle tanıştığım yıllardan beri, Türkiye’deki haksızlıklar, Türkiye aleyhtarı çalışmalarla mücadele etmeyi tercih ettim. Bana mücadeleci, savaşçı ruhunu veren şey, benim ideallerim, ilkelerimdir. Bu memleketten aldığımı söylüyorum, doğrusu bu.

“YURTSEVER GENÇLERE, ‘MİLLİYETÇİYİZ’ DEMEDİKLERİ İÇİN KIZARDIK”,

“MİLLİYETÇİLİĞİMİZİ KARŞILAYAN SÖZ, NASYONALİZM DEĞİL”

Bu hareket sizi çeşitli kararlar almaya da itti, Sizin için, "Silah çektiği solcularla dost oldu." Artık Çelebi’nin en yakın arkadaşları, sol fraksiyonların Almanya, İngiltere sorumlularıydı. dendi.  Kendinizin bile inanmakta zorlandığı en büyük değişiminiz ne oldu?

Bu açıklama bana ait. Tabi biraz eksik kalmış. Türkiye’yi 12 Eylül’e götüren şartları ve orada yaşadıklarımızı anlatırken, o günkü 70’li yılların başındaki solcu, sosyal demokrat, devrimci diye kendini adlandıran gençleri ve onların çizgilerini ortaya koymaya çalışmıştım. O gençlerin tamamı vatanperver gençlerdi, “Biz yurtseveriz” diyorlardı. Biz de onlara: “Vatanseveriz, milliyetçiyiz demiyorlar” diye kızardık. Sonra bu yurtseverlik sözünün, Türkiye’deki milliyetçi mücadeleyi anlatan daha doğru bir söz olduğunu düşündüm. Ülkücü hareketin iddiaları ve dile getirdiği konular sadece ülke içindeki insanları ilgilendiren konular değil, aslında uluslar arası alanda bir mücadele yapıyorsunuz. Edirne’den, Van’a kadar bir alanda değilsiniz. Siz, sadece milliyetçi olduğunuzu ifade ettiğiniz zaman, onu kendi dillerine tercüme ediyorlar ve nasyonalist bir anlayış ortaya çıkıyor. Halbuki bizim milliyetçiliğimizi   karşılayan söz, ‘nasyonalizm’ değil. Bizim gibi yurtdışında yaşadığı ülkeyi seven, kendi halkını seven, onlar için çalışma yapan insanlar kendilerine: “Patriot(Yurtsever)” adını veriyorlar. O zaman gerçekten yurtsever olan insanlarla, silahlı çatışma ortamına sürüklendiğimiz için konuşma fırsatı bulamadık. Onların ülke hasreti içinde yanıp tutuşan insanlar olduğunu gördük. Gerçekten kendilerince, tam bağımsız bir ülke için bir şeyler yapmışlardı, çatışma ortamı doğunca kimse birbirini anlayamadı. Tabi bunu, 78-79-80’li yıllardaki devrimci olduklarını söyleyenler için söylemiyorum. Orada niyet bu kadar saf değil. Ellerinde orak çekişli bayraklarla, Türkiye’de proleter devrim yapmaya çalışanların halini bu kadar saf göremiyorsunuz.

“SEÇKİNLER, ELİTİSLER KIYAMETE KADAR YÖNETİLMEYE MAHKUMLAR”

“ANADOLU ÇOCUKLARI BİR TÜLÜ KABULLENİLMİYORDU”

Herşeye rağmen yurtseverliğin zararını gördünüz.  'Ülkeye dön' çağrısı yapıldığı halde dönmediğiniz gerekçesiyle de 1983'te vatandaşlıktan çıkarıldınız. 1996 yılına kadar Türkiye'ye dönemediniz.  Bu vatan neden bu kadar küskün yarattı kendine? Özellikle çok sevenler, uğruna mücadele edenler açısından?

İsterseniz ona, “Bu vatan” demeyelim. “Bu ülkeyi yönetenler niye böyle yapıyor?” diye sorsak daha doğru olur çünkü bu tamamen ülkeyi yönetenlerle ilgili bir konu. Şu anda yaşadığımız sıkıntıları, ülkenin bazı aydınları, siyasetçileri neden ısrarla devam ettiriyorlarsa, geçmişte de buna benzer şeyler oldu. O dönemde ülkeyi yönetenleri belli sınıflara ayırmak mümkündü. Bir kısmı ülkeyi duygusal olarak seviyorlar ama ülke gerçeklerini, dünya gerçeklerini, bu ülke üzerinde oynanan oyunları bilmiyorlar. Siz 18 yaşında çok iyi biliyordunuz da onlar mı bilmiyordu diye bir soru gelebilir: Evet bilmiyorlardı. Çünkü onlar fanus içinde yetişmiş gibi adamlardı ve çok sempati duydukları, güçlü ülkelerin yanında yer alarak, yanında hareket ederek iyi şeyler yapılabileceği anlatılmış. Ona inanmışlar. Bu ülkenin çıkarları nerededir, nasıl korunur, bunları bilmiyorlardı.  Yerli Anadolu çocuklarını bir türlü kabullenemiyorlardı. Kendilerini şuna inandırmışlardı: “Maazallah bu ülke, Anadolu çocuklarına bırakılırsa, bu ülkenin sonu olur” Bu ülkeyi seviyorlarsa, bu ülkeyi bizim gibilerin eline bırakmamak lazım gibi bir anlayış hüküm sürüyordu. Belki biraz demokratik olmayan şeyler yapacaklardı ama her halükarda bizi bu ülkeden uzak tutacaklardı. Bunlar; seçkinciler, elitisler, kendilerinin yönetici olarak yaratıldığına inanan, kıyamete kadar yönetilmeye mahkum adamların zihniyeti. Bu ülkenin kendi öz evlatlarına her türlü zulmü reva gören ve onları birbirine kırdırarak kendilerine gelecek hazırlayan insanların yaptıkları…

“ÜLKÜCÜLERİN BU ÜLKEYE ZARAR VERECEK HİÇ BİR EYLEMLERİ OLMADI”,

“PKK’NIN YAPTIĞINI, TERZİ FİKRET DE YAPMIŞTI”,

“ANCAK MİLLİ ÇÖZÜMLER, TÜRKİYE’Yİ AYAKTA TUTABİLİRDİ”

Bu ülkenin çocuklarını düşündüğünüzde hatalı oldukları yerler oldu mu? “Biz de geçmişte bazı hadiselere bu kadar sıcak bakamıyorduk.” şeklinde bir itirafınız var. Ülkücülerin bu topluma haksızlık ettiği hususlar var mı?

Ülkücülerin, isteyerek, bilerek böyle bir şey yapmaları asla söz konusu değil. Bilmeyerek, bir takım yanlışlıklar söz konusu olabilir, bütün guruplar belli hataların içine düşebilirler ama ülkücülerin özellikle 12 Eylül’e kadar yaptıkları mücadelede, bu ülkeye bilerek zarar vereceği hiçbir eylemleri olmamıştır. Bugün bu kadar hadise yaşadıktan sonra keşke yapmasaydık dediğimiz şeyler şunlar oldu: Bütün tahriklere, tuzaklara, bizi silahlı çatışmaya davet edici taktik ve stratejilere rağmen biz keşke o silahlı mücadelenin bir tarafı olmasaydık diye insan düşünüyor ama o gün bunu yapacaktınız, çaresi yoktu. Çünkü Sovyetlerin ülkede, proleter devrim yoluyla; sokaklarına, üniversitelere, fabrikalarını, devlet dairelerini hakim olarak ele geçirme planı vardı. Bu sadece Türkiye’ye has bir eylem değildi. Şimdi PKK’nın Şemdinli’de, Şırnak’ta yapmaya çalıştığı şeyi, terzi Fikri Fatsa’da yapmıştı, bir ülkeyi kendi kontrolü altına almıştı. PKK, Şemdinli ve Beytüşşebap’ta yaptıklarıyla, “Buraları ben kontrol ediyorum” demek istiyor. Belediye binasına kendi bayrağını asmak gibi…Bunu terzi Fikri o zaman yapmıştı. Terzi Fikri, o zaman Sovyet yanlısı bir adamı getirip, bütün üniversiteli gençleri ele geçirip, o ilçeye hakim oldu. İstanbul’un belli sokaklarına girilemiyordu, fabrikalar o zamanki DİSK üzerinden çalışamaz hale gelmişti, Türkiye bir dönem, %9 her yıl kalkınma kaydederken,   bu olaylar yüzünden hiçbir fabrikası çalışmaz hale gelmişti. Bu oyunu bozacak birileri lazımdı. Devleti yönetenler de bunu böyle görmüyorlar, ülkücüler de, başlangıçta kesin olarak onların fikirlerine fikirle karşılık verdiler, “Türkiye’yi kurtaracak yol, sosyalist bir düşünce olmadığını, proletere devrimci halk ihtilalının asla Türkiye’yi kurtarmayacağını, Sovyetleri köle yapacağını söyleyerek, Türkiye’de yerli fikirlerin, milli çözümlerin Türkiye’yi ayakta tutacağını, milli ekonomi ile adaletin sağlanabileceğini, milli bir eğitim sistemi ile gençlerin yetişebileceğini anlatmaya çalıştık ama bunlara karşılık silahla mukabele gördük ve şiddet şiddeti doğurdu, ülkücü hareketin mensupları bunlara cevap verdi. Ayakta kalma, sesini duyurma mücadelesiydi, halk bunu gördü ama 78’lerden sonra emperyalist güçler, bu çatışmaları daha da provoke ederek, Türkiye’de kaos ortamı meydana getirme ve sonra o kaostan çıkış yolu olarak bir askeri darbeyi halkın gündemine sokarak, halkı böyle bir darbeyi ister hale getirip, bunda muvaffak oldular.

“12 EYLÜL’DE, ÇANAKKALE’DEN DAHA BÜYÜK KAYIP VERDİK”,

“ANADOLU İNSANLARININ ÇOCUKLARI BİRBİRİNE KIRDIRILDILAR”,

“12 EYLÜL, TÜRK MİLLETİNİ ÇOK BÜYÜK KAYBA UĞRATMIŞTIR”

Siyasi hayatınızın önemli dönüm noktalarından bir tanesi 12 Eylül 1980 ihtilali. Bu ihtilal yaşanmasaydı, sizden ve Türk toplumunun tecrübelerinden ne eksilirdi?

İhtilalın bir katkısı olmadı, tesiri şu oldu, sağda ya da solda yer almış, gerek ülkücü gerek devrimci hareketlerin içinde yer almış, bağımsız, güçlü Türkiye’yi arzu eden insanların çok büyük bir kısmı yok edildi, kimileri idam sehpalarına gönderildi, 10 binlerce insan cezaevlerinde çürütüldü, yurtdışlarına kaçmak zorunda bırakılanlar var…Çanakkale’de bu ülkenin kaybettiklerinden daha büyük kayıptır, 12 Eylül’de kaybettiğimiz gençlik. Anadolu insanlarının okumuş çocukları, her biri bu ülke için iyi düşünen insanları çatışma ortamına sürüklenerek, birbirlerine kırdırıldılar. Oyun buydu. Biz bu oyunun bir tarafı asla olmazdık çünkü karşımıza ideolojik bir programla çıkılmıştı. Ama birileri kışkırttılar. Özellikle 78’den sonra bu gençlerin birbirlerine kırdırılması, Türkiye’nin ekonomik olarak çökertilmesi, istikrarsızlığa sürüklenmesi ve emperyalist ülkelerin, askeri ihtilal ile Türkiye üzerinden sözlerini geçirebilecek bir düzene kavuşması…12 Eylül darbesinin, Türk milletine ve o günkü yetişmiş üniversite gençliğine, geleceğin akademisyenlerine, iş adamlarına çok büyük bir darbesi olmuştur, ülke çok büyük bir kayba uğramıştır.

“1978’DEN SONRA HERKES DURUM MUHAKEMESİ YAPTI”,

“İÇ DÜNYAMIZDA ÇOK SAMİMİ BİR SORGULAMA YAPTIK”,

“12 EYLÜL YÖNETİCİLERİNİ İYİ TANIYAMAMIŞIZ”

Size yönelik darbelere gelirsek….12 Eylül darbesinden sonra Ülkü Ocakları ve MHP yöneticilerine açılan davada idam talebi ile yargılandınız. Fakat, Alpaslan Türkeş'in cezaevinden çıkmasıyla başlayan "Biz vatanseverdik, devletçiydik, neden idamla yargılandık, neden başımıza bu işler geldi" sorgulamasının yapıldığı süreçte partiden koptunuz. Kendini sorgulama noktasında Türkeş’ten ne kadar geri kaldınız?

Biz her şeyden önce ülkücü hareketin mensuplarıydık. 12 Eylül’den önce de bu hareketin bir partisi vardı, MHP. Biz doğal olarak MHP’liydik. Ben ilk defa, 1970'de Şişli Gençlik kolu Başkanı olarak siyasi parti çalışmalarına girdim. Eğitim çalışmalarında bulunduk, 78’in sonunda yurtdışına gittik. 12 Eylül’den sonra doğal olarak herkes bir durum muhakemesi yapmak durumundaydı. “Biz böyle güzel idealler taşıdığımız halde, bunlar için çalıştığımız halde neden bunlar başımıza geliyor” diye düşünmesi son derece doğal. Bu düşünce sizi nerede hata yaptım sorusuna götürüyor. Bu bizim iç dünyamızda olan, çok samimi bir sorgulamadır. Bugün de aynı yanlışı yapmak şansı olanlara söylemek gerekiyor. Ben hep başkalarını suçlayan bir anlayışı doğru bulmuyordum.  Mutlaka bir takım yanlışlarımız olmuştur. Cenabı Allah ayeti kerimede: “Başınıza gelenler, sizin kendi ellerinizle işledikleriniz sebebiyledir” diyor. O günkü yöneticileri gerçekten iyi tanıyamamışız. Mesela, ağzına bir kere “Allah” sözcüğünü alanları çok dindar saymışız, adam belki de bizim o Allah sözünden ne kadar etkileneceğimizi düşünerek o sözü söylemiştir, veya bir konuşmasında “Vatanımız için ne gerekiyorsa yaparız” diyerek milliyetçi duygularımızı kabartabiliyordu. Halbuki adamlar, sadece bizi yanlarına almak ve bizi etkilemek için o sözleri söylemişler. Onların kafaları ve ruhları, emperyalist ülkelere bağlı, onların askeri gibi çalışan adamlar.

“HALKTAN BİZE “HAİN” DİYENLER OLDU.”

Biz bunu iddianameler ortaya çıkıp, yargılanmaya başladığımız zaman anladık. O iddianamede benim ve diğer arkadaşlarımız için diyor ki: “Devletin meşru kuvvetleri olduğu halde, kendisini devlet yerine koyarak silahlanıp, ülkeyi iç savaşa götürmek ve ülkeyi parçalamak suçundan idam talebi!” Siz her şeyinizi, bütün gençliğinizi vermişsiniz, adam gelip böyle söylüyor. İnsanlar hücrelerde düşündüler ve gördüler ki, “Biz yanlış yaptık” dediler. Halktan bize “Hain” diyenler oldu. “Biz bunları iyi insanlar olarak bilirdik, bak devlet ne diyor bunlar için” dediler. Çünkü ordu iktidarda, devleti de büyük felaketten kurtardı, komünistlerden temizledi ama aynı ordu, sizi de devleti parçalama dönük ‘çete’ olarak görüyor. “Hatta bunlar da komünistmiş” gibi şeyler de duyduk.

“SİLİVRİ’DE HAYATININ HER SANİYESİNİ BU VATANA VERMİŞ ADAMLAR VAR”,

“ERGENEKONCULARI BİRİLERİ  KULLANIYOR”

Siz böyle anlatınca, acaba Ergenekon tutukluları için de, yıllar sonra vicdan yapacak hale mi düşeceğiz?

Onların bir kısmı aynen öyledir. Onların da bir kısmı: “Biz vatan için uğraşıyoruz, şimdi neredeyiz” diyorlardır. Şu anda hayatının her saniyesini bu vatana vermiş adamlar var, Silivri’de. Bu kaçınılmaz. Bunun cezası çekilecek, bu acı yaşanacak, başka türlü olmaz. İçeride tanıdığım öyle komutanlar var ki, her şeylerini vatan için vermiş insanlar.  Başlarına neden bunların geldiğini düşünmekten, paranoyak oldular. Ama anlıyorlar ki, birileri onları kullanıyor. “Vatanı kurtarmak için darbeler yapılacak, bu vatan Tayyip Erdoğan gibilerin eline geçerse, bu ülke batar, Mustafa Kemal’in çizdiği çağdaş yoldan uzaklaşır, biz en iyisi elele verelim, bu gerici, yobaz, çağdışı adamları bertaraf edelim, Vatanseverlik de budur” Böyle tarif ederek, onları işin içine soktular. Ama onların arkasında kim var, kim yapıyor bunları? Hadise bu, ama yaşanacak bu. Biz bunları değerlendirdiğimizde anladık ki, 1-Ülke gerçeklerini, ülkeyi yönetenleri tam tanıyamadık. 2- Emperyalist güçlerin, ajan provokatörlerin, onların uşaklarının, maşaların bu ülkede neler yapabileceğini iyi göremedik. (Devrimciler de göremedi, onlar da onların oyunlarına geldi) Türkiye’yi sadece ülkücüler bu hale getirdi gibi bir tablo var halbuki bütün işlenen cinayetler, oyunlar yapılan işler ortada.

“VATANSEVERLİK DUYGULARIMIZI KENDİ EMELLERİ İÇİN KULLANMAK İSTEYENLER OLDU”

Evet cinayetlere de değinmeden geçemeyeceğim. Başkalarını suçlamak yerine ben nerede yanlış yaptım diye soruyorum diyorsunuz, Papa suikastinde Mehmet Ali Ağca'ya yardım ettiğiniz gerekçesiyle dört yıl Roma'da cezaevinde yattınız, ‘‘İpekçi davası sanıklarından biri’’ diye söz edenlere, ‘‘Abdi İpekçi'nin katledilmesi döneminde Almanya'da bulunduğunuzu ve esasen bu davanın hiçbir aşamasında adınızın ‘sanık' olarak geçmediğini’’ söylüyorsunuz, bir suçlu ya da tanık aranırken ilk göze çarpan  kişi olmak neden? ateşi biliyoruz da, siz duman kısmını anlatsanız.

12 Eylül’den sonra, benim ve benim gibi bir çok arkadaşımızın geçmişte yaptığı mücadelede, bu ülke için gözünü kırpmadan her adımı attı. Ama sonra görüldü ki, dikkat etmek gerekiyor, bu vatan için devletin meşru kuvvetleri olduğu halde, onları unutup iş yapmamak gerekiyor. Rahmetli Muhsin Bey sık sık, “Biz tribünlerdeyiz, tekrar bizi alana indiremezsiniz” diye söylerdi. Buna rağmen, onun etrafındaki arkadaşlar, onun adını belli yerlerde kullanmak için çok çabaladılar. Ama Muhsin o ateş çemberinden geçmiş büyük insan, çok dikkatliydi. Sizi tekrar sahada görmek isteyen, vatanperverlik duygularınızı, ülke sevginizi, insanınıza olan sevgiyi, onun için çarpan yüreğinizin heyecanını kendi emelleri için kullanmak isteyenler, size istedikleri adımı attıramayınca, o oyunun içine tekrar sokamayınca, size başka alanlarda yaşama şansı bırakmamak için her şeyi yaptılar. Evet, o bir çete, ne yazık ki adına “Ergenekon” koydular, Ergenekon, bizim diriliş destanımızın adı. Ergenekon oyunu şudur: Bu milletin gücü, sefillikten, yoksulluktan, geri kalmışlıktan kurtarma ve Türk milletini en büyük yapma, en ileri yapma ülküsünü sembolize ediyor. O kendi yaşadığı coğrafyaya sığamıyor. Yeni ufuklara koşmak isteyen milletin o dağları eritip çıkması gibi. Şimdi bu ülkücülere mal olmuş bir kavram.

“BU ÇETEYE “ERGENEKON” ADI VERİLEREK, ÜLKÜCÜLER HEDEF GÖSTERİLİYOR”,

“PARA KARŞILIĞINDA İPEKÇİ SUİKASTİNİ ÜSTLENEN ÇELEBİ” BAŞLIĞINDAN TAZMİNAT KAZANDIM”,

"ERGENEKON'U ÜLKÜCÜLERE MAL ETME ÇABASI VAR"

Bu çetenin adını Ergenekon koyarak, Türkiye’de yapılan bütün alçaklıkların adresi olarak tekrar ülkücüleri gösterme oyunu var. Ve o gizli, karanlık gücü, yapabilirlerse tekrar 12 Eylül tecrübesine rağmen, yine o yaşayan, yeni ülkücülere mal etme çabası var. Ülkücüler bu oyuna gelmediler. Birkaç kişiyi, ferdi olarak o programa almış olsalar bile ne ülkücüler, ne MHP’liler bu oyuna gelmediler. Diyelim ki, sizi bir yerde görmek istiyor, “Sizin milliyetçiliğinizin gereği siz şu çalışmanın içinde bulunmalısınız” diyor, siz reddediyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz ki, sizinle ilgili bir yazı çıkmış, mesela Milliyet Gazetesi, “Para karşılığında İpekçi suikastını üstlenen Çelebi” diye başlayan bir haber yayınlıyor. Tekzip yayınlamak zorunda kalıyorlar, Almanya’da oluyor bu, tekrar etmeme cezası aldılar, ama adam ceza alacağını bile bile onları yayınlıyor, çünkü oradaki çete, “Bunları yayınla” diyor. Sürekli sizin aleyhinize karanlık bir mekanizma, sizi karanlık işlerin içinde, güvenilmez, esrarengiz bir adam gibi gösterme, etrafınızda insanların toplanmasına engel olma çalışması yapılıyor. Bunu Muhsin Bey için devamlı yaptılar, hakkında yazamadıklarını şayialar çıkartalar yaptılar. Bizim için yapmaya devam ediyorlar.

“BBP’NDEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLME ŞANSIM SIFIRDI”,

“PARTİ BİZİM İÇİN DAİMA İKİNCİ SIRADA KALIRDI”

Muhsin Bey, hayatınızın vazgeçilmez unsuru oldu…2002 yılındaki BBP, serüveniniz, sizi nasıl bir siyasi tatmin noktasına götürdü?

Benim Türkiye’de bir siyasi parti içinde çalışma düşüncem yoktu. 6 yıl boyunca, Türkiye’de ilgilendiğim konular, o konular sebebiyle medyada yer almam, bizi izleyenlerde siyasete katılacağımız duygusu yarattı. Muhsin Bey, erken seçim olacak, bize destek ol, deyince onu kıramadım. Bir kere, Muhsin Beyin partisinden aday olduğumda, milletvekili seçilme şansım sıfır olduğu için, milletvekili olma peşinde olmadığımız çok rahat anlaşılırdı. Ben partiye girdiğimde, daha çok gençlerle meşgul olmayı istedim kendisinden. O arada Türkiye’deki siyasi parti gerçeğini tanıdım. MHP’li yıllarımızda, siyasi parti mücadelesini tanıma şansımız yoktu. Çok idealist bir çizgide mücadele yapıyorduk. Türkeş de, “Siz ülkücüsünüz” derdi. “Bir parti olmuyor, ama siz ülkücü çizginizde kalın ve Türk gençlerinin birer idealist olarak, Türkiye’yi büyük devlet yapacak fikirlerle donatmak için çalışın, sizden bu bekleniyor” derdi.  Parti bizim için daima ikinci sırada kalırdı. Ama BBP’nin çalışmalarında şunu gördüm ki, Türkiye’de siyasi parti bambaşka bir şey.

“PARTİ MÜCADELESİ, ÜLKÜCÜLERİN İDEALİST MÜCADELELERİNDEN ÇOK FARKLI”

Muhsin Yazıcıoğlu sizin için şunu söylemişti: ‘‘Çelebi camiamızın, Avrupa'da da sembolleşmiş bir ismidir. Kendisi tutarlılığı, fikri insicamı ve ilkeli davranışlarıyla Avrupa Türklüğü içerisinde önemli bir yer edinmiş, sadece Avrupa Türklüğü değil, MHP ve Ülkücü camia içerisinde de geçmişteki mücadelesiyle bilinen değerli bir arkadaşımızdır.’’Bu sözlere layık olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ben ona her zaman müteşekkirim. Ben öyle kalmaya çalıştım, öyle yaşadım. BBP’de Muhsin Beyin çektiği sıkıntıları gördüm. Parti mücadelesi, ülkücülerin idealist mücadelelerinden çok farklı bir mücadele. Tabi insanlar bir yerde olmak istiyorlar, ilçe başkanlığı çok önemli bir olay, il başkanlığı çok daha önemli…Seçilme ihtimaliniz olmasa da bir takım insanlar için aday olmak için bile çok önemli bir olay. Bu çok doğal ama benim dünyamdan çok uzak şeyler.  Kendisinden beni anlayışla karşılamasını rica ettim. O da “bir süre daha kal” dedi, ve sessizce bıraktım, başka bir parti ile işimin olmayacağını söyledim, herkes bana durmadan bir parti yakıştırdı ama ben gördüğünüz gibi herhangi bir partiye katılmadım.

“AK PARTİDEN ADAYLIK HİÇ BİR ZAMAN SÖZ KONUSU OLMADI”

Onlardan biri AK Parti.  1993 yılından beri tanıdığınız Erdoğan ve hareketine karşı da sempatiniz, desteğiniz söz konusu. AK Partiden aday olma süreçleri de yaşadınız.

Aday olmadım. Dışarıdan yakıştırmalardı bunlar. Mesela Yalçın Bayer, “Musa Serdar Çelebi de aday” diye bir yazı yazmış. Ben açıp soruyorum, ben aday mıyım, bunu nasıl tespit edeceğini bilen bir adamsın, diyorum. “Sen oldu” diye yazıyorsun, Ben olmadım. Yarın “Olmak istedi ama olamadı” diye çıkacak, böyle bir şey yok” Tayyip Bey ile konuşuyorum ama hiçbir zaman adaylık teklifi söz konusu olmadı. Demek ki kendisini böyle istifade etmeyi düşünüyor, teklif etse de, kabul etmeyeceğim böyle bir şeyi. Orada milletvekili olsanız, kıymetiniz kalmaz, bütün partilerde böyle. Bir tane lider var, ne fikirlerinizin, ne düşüncelerinizin önemi var, o ne derse o oluyor. Niye böyle bir şeye gireyim. Ben bir şeyler üretmeye alışmışım. Her gün yüzlerce insanın karşılamayacağım taleplerini dinleyerek, ömür niye geçireyim?

“TÜRKİYE’DE HİÇ BİR TİCARİ İŞİM OLMADI”,

“TAYYİP ERDOĞAN İLE HİÇ BİR TİCARİ İLİŞKİMİZ OLMADI”

Almanya'daki şirketi Sefa Gmbh adına Erdoğan'ın gezisine katılarak iş bağlantıları kurduğunuz söyleniyor.

Özbekistan gezisinde. Diplomatik temaslara katkıda bulunmak için oradaydım. Benim Türkiye’de ticari, ne şahsi, ne ortak olduğum, ne akrabam hiçbir şey olmamıştır bugüne kadar.  Çok önemli bir işi rica etsem, olmaz da. Çünkü o adamlar benim işimi yapmazlar. Herkes para isterler, benden isteyemedikleri için, “Ağabey çok istedik ama yapamadık” derler, kimden para alacaklarsa onların işini yaparlar. Bu Türkiye’nin acı gerçeği. Benim hiçbir ticari işim olmamıştır. Bunu yapan adam, böyle konuşamaz. Birisi kalkar der ki, “Ne münasebet şu ihaleleri aldılar” der, 1993’ten beri bir kere olsun hiçbir ticari iş konuşmamışızdır.

“CEMAATİN ÜLKÜCÜLERİ KULLANMA EĞİLİMİ OLMAMIŞTIR”,

“KAZIM KARABEKİR, MUSTAFA KEMAL’DEN DE  BÜYÜK BİR ÜLKÜCܔ,

“SADECE MHP’LİLER ÜLKÜCÜ OLMAZ”

Said Nursi için bile, “Büyük ülkücü” tabiri kullanılmıştır. Cemaat, ülkücülerin gücünden de faydalanıyor olabilir mi?

Bu düşünce doğru değil. Bana göre ne cemaatin ülkücüleri kullanma eğilimi olmuştur, ne de ülkücülerin cemaatle bu tarz bir ilişkisi olmuştur. Said Nursi’nin ülkücü olduğunu, ülkücülüğün geniş anlamını vurgulamak için söyledim. Nevzat Köseoğlu’nun yazdığı kitapta geçiyordu bu söz. Onu büyük ülkücü olarak vasıflandırıyor. Büyük ülkücüden kasıt, büyük idealleri olan, büyük fikirleri olan, gelecek için çok önceden, gerçekleşmesi mümkün olan önemli hedefler tespit etmiş bir insan. Batılılar, bizim ülkücülüğü, “idealist” olarak tarif ederler. Ama idealist kelimesi, batı dillerinde biraz uçuk, kaçık bir şeydir, gerçekleşmesi mümkün olmayan ütopik, hayalci çizgide adamlar olarak görürler. Ülkücü hareketin mensupları öyle değildir. Doğrudan doğruya, gerçekleşmesi mümkün olan, Türkiye’nin kendi tarihi ve bugün yaşadığı gerçeklere dayalı hedefler tespit ederler. Said-i Nursi de, Kafkas dağlarında kurulması gereken bir üniversiteden bahsediyor, 100 yıl sonra o üniversite kuruluyor, bunlar ülkücülüktür. Kazım Karabekir, Mustafa Kemal’den de önce büyük bir ülkücü. Kazım Karabekir, yeni bir cumhuriyet kurma fikrini, Mustafa Kemal’den önce ortaya atıyor. Bunlar ülkücü adamlar, hedefleri konuşuyor. Türkeş ne diyor, “Yüz milyonluk Türkiye” O zamanlar bununla alay ediyorlardı, şimdi 80 milyon olduk. Demek ki 100 milyonluk Türkiye, hayalci, ütopik şeyler değildi, Türkiye’yi tehlikeyi sokacak açıklamalar değil, tam tersine büyük Türkiye’yi kurucu fikirler. Ülkücülük böyle bir şeydir. “Sadece MHP’li olanlar, ülkücü olur” diye iddia edenlere karşı söylediğim sözdür. Bugün MHP olmazsa, ülkücüler yok olup gidecekler mi? Her çağda, her asırda, bu ülkenin içinden büyük ülkücüler çıkacaktır, ona inanıyorum.

“GÜLEN HAREKETİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTܔ,

“ TÜRKİYE, GÜLEN HAREKETİNDEN İSTİFADE ETMELİ”

Cemaatin yurt dışındaki egemenliğini, hizmetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz. Bir zamanlar buna spekülatif yaklaşanlara, 'Hizmetler dursun' çağrısı mantık dışı” diye seslenmiştiniz. Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki duruşunun ne kadarını Gülen ve hareketine borçlu sizce?

Ben bir borç-alacak meselesine inanmıyorum. Cemaatin mensupları, bu ülkenin çocukları.Onlar da bizim gibi bu ülkenin değerlerini taşıyorlar ve bu ülkeyi seven insanlar. Türkiye dışında hizmete ait çalışmalar, Türkiye için hayati derece önem taşıyan hizmetler. “Bunlar şu merkezlerin kontrolündeler, şu taraflara hizmet ediyorlar” düşüncelerine hiçbir şekilde katılmıyorum. Bir çok merkezlerle, bir çok ülkelerdeki güçlerle, otoritelerle temas etmeleri son derece doğaldır. Çünkü bu cemaat dediğimiz varlık, dünyanın en büyük sivil örgütlerinden bir tanesidir. Bu bir gerçektir. Ve bu bir, Türk örgütüdür. Buna dikkat etmek lazım. Siz dünyanın her tarafında var olan bir Türk örgütünden bahsediyorsunuz, bunu götürüp birilerine yamamak isteyenler, bunu iyi düşünmek zorundalar. Böylesine büyümüş bir örgütün, birileri ile görüşüyor mu soruları, aptalca sorulardır. Her ülkede, her kademeden insanlarla görüşmeleri gerekir ve doğaldır, mühim olan görüşmelerin sonunda ne olduğudur.  Ne oluyor, Afrika’nın her ülkesinde okulumuz oluyor, Amerika’nın her köşesinde okullarımız oluyor, Arjantin’de, Şili’de çalışmalar oluyorsa, Ortadoğu’nun girilemeyen ücra köşelerinde dershanelerde birileri bir şeyler yapıyorsa, Türkiye’yi sevenlerin ve büyük devlet olmasını isteyenlerin daha iyi değerlendirmeleri gerekir. Bunu ortadan kaldırmaya çalışmak, engellemek yerine varsa iyileştirecek tarafları, yardımcı olmak, diyalog içinde olmak ve daha çok Türkiye’nin bundan istifade etmesini sağlamak gerekir.

“GÜLEN HAREKETİNİ, BİRİLERİNİN KUCAĞINA ATMAK YANLIŞTIR”

Gülen hareketini birilerinin kucağına atarak, Türk milletinin desteğinden bu hareketi mahrum etmek, yanlıştır. Türkiye’nin çıkarlarının aleyhinedir. Bu faaliyetler, Türkiye’nin her yerde yüzünü ağartan çalışmalardır. Türkiye’yi küçük düşürücü, Türkiye’nin imajını sarsıcı bir çalışmasına bence hiç kimse şahit olmadı.  Rahatsız edici bulunan şey, cemaatin rahatsız edici şekilde büyümesi olabilir, “Tavizsiz” tavan çizgilere sahip olanların hoşlanmadığı açılımlarda, yaklaşımlarda bulunuyor olmasıdır. Bunu tamamen, başkalarının güdümünde olan bir organizasyon diye düşünelim, ama bu organizasyon gidiyor, Türk okulları açıyor ve orada bizim dilimizi öğrenen, bizim değerlerimizle tanışan talebeler, gençler bulunduruyor. Ne yaparsınız böyle bir hareketi? Sahip çıkarsınız. Böylesine bile sahip çıkarsınız. Sahip çıkmamak ve karşısına geçip, düşmanlık yapmak, ülkenin çıkarlarına ne kadar ters ya da değil, bunu düşünmek lazım.

Milli ve dini örgütlerden biri sayabileceğimiz bir yapının içindesiniz. 1987’de kurulan Avrupa Türk-İslam Birliğinin Kurucusu, Onursal Başkanısınız. İslam’ın, Avrupa ile ilişiği ne? Dinimiz adına böyle bir temsilciliğe ihtiyacımız var mı?

Bu çalışma, dini bir misyonu yerine getirmek amacıyla değildi. Bizim Almanya’da, 3,5 milyona ulaşan insanımız, Avrupa’da 5 milyon. Ayrıca sadece Almanya’da 5 milyona yaklaşık, çeşitli milliyetlerde Müslümanlar var. Bizim insanlarımız başlangıçta misafir işçi olarak gitmişlerdi, artık 80’li yıllardan sonra çok net görüldü ki, onlar orada kalıcı.

“AVRUPA’DAKİ TÜRKLERE, ÖRGÜTLENMEYİ VE ZENGİNLEŞMEYİ ÜLKÜ GÖSTERDİK”

“Bir zamanlar para kazanmak için gittiğimiz Avrupa’da, büyük bir güç olduk”  demiştiniz.

Evet.O insanların kimliklerini korumaları için, Türkiye politikaları ile uğraşmaktansa, Avrupa’daki insanımızın kimlik mücadelesine destek veren, o toplumda ezilmekten, ufalanmaktan, küçülmekten kurtaracak bir programla çalışan bir teşkilat kurmak istedik, Avrupa Türk-İslam Birliğini onun için kurduk. Buna o zaman kimse inanmadı” Ya bunlar yarın bir gün bir siyasi trene atlarlar, şimdi öyle gerektiği için öyle söylüyorlar” dediler ama bu sene 25’nci yıl. Ve yine Türkiye’deki hiçbir siyasi organizasyonla, organik bağları olmadan çalışmalarını sürdürüyor. Biz, Avrupa’da ATİB’i kurarken; milli kimlik sahibi, eşit haklarını elde etmiş güçlü bir toplum kurulmasını ülke olarak gösterdik. ATİB’i kuranların %90’ı ülkücü hareketin içinden gelenlerdi. “Siz ülkücülersiniz, Avrupa’da kalıcılığa karar vermiş ülkücüler olarak bundan sonra ülkünüz şudur dedik: “Kendi kimliğini koruyan, Türk ve Müslüman’ım diyen, yaşadığı ülkenin insanları ile eşit haklara sahip olmuş, ikinci sınıf vatandaşlığı reddeden, güçlü bir toplum kurmak için çalışacaksınız” Güçlü toplum için 3 şey yapacaksınız, dedik. Birincisi örgütlü toplum olacaksınız, Avrupa’nın neresinde bir Türk insanı varsa mutlaka beğendiği, sevdiği bir derneğin içinde bulunacak, biz kimin nerede olduğunu bileceğiz. İkincisi mutlaka ve mutlaka zenginleşme hedefleriniz olacak, fakirliği reddedeceksiniz, işsizlik parasıyla geçinmeyi terk edeceksiniz, güzel evlerde oturacaksınız, güzel arabalara bineceksiniz, Türklerin mahallesi parmakla gösterilecek.

“TÜRKİYE’DEKİ İSLAMCILIK- ŞERİATÇILIK KAVGASIYLA, TÜRK-İSLAM BİRLİĞİNİN İLGİSİ YOK”

Çünkü kapitalist bir coğrafyada yaşıyorsunuz, sizin kalplerinizin güzelliği onları ilgilendirmiyor, iş adamı kartlarınız, evleriniz konuşuluyor. Örgütlü ve zengin olacaksınız ve bu örgütlü ve zengin yapınızla Avrupa’da siyasete gireceksiniz. Sizinle ilgili alınan her karar kademesinde sizin adamınız olacak. Çünkü sizin geleceğinizi Türkiye tayin etmiyor, sizin geleceğiniz Avrupa’da, yaşadığınız şehrin belediyesi, federal parlamento…vs belirliyor. Türk-İslam Birliği derken, bizim kimliğimizi ifade etsin diye söyledik. Tabi o zaman Türkiye’deki çete mensupları bundan çok rahatsız oluyor. Dediler ki, “Türk Milliyetçileri İslamcı mı oldunuz?” Biz her zaman Elhamdülillah Müslüman’ız ve Türklüğümüzle iftihar ediyoruz. Sizin Türkiye’deki İslamcılık- şeriatçılık kavganızla, bizim buradaki Türk-İslam Birliğinin ilgisi yoktu. Biz burada kimliği vurgulamak için bunu söylüyoruz, “Siz Türksünüz, Müslümansınız” Kürt olandan, Alman, Fransız Müslüman’dan da bir rahatsızlığımız yok ama biz kendi kimliğimizi vurgulamak istedik.

“İSLAM BİR ORTA YOL DİNİDİR”

Aslında hükümetlerin, Avrupa ilişkilerinden fırsat bulup, İslam’ın zayıflaması konusuna eğilmediğinden yakınıyorsunuz. Türkiye, İslam’ı önceliği yapamayacak kadar laikliğe teslim olmuş bir ülke mi sizce?

Türkiye’de uzun yıllardır bu konu tartışılıyor ama sanıyorum son 10 yılda bayağı mesafe aldık. İnsanların İslam’ı öğrenmelerini ve mensup oldukları dinin emirlerini yerine getirmeye çalışmalarını, insanların dokunulmaz hakları arasında olduğunu ve insanların bu hakları kullanmasının laik düzene bir zarar vermediğini anlıyorlar artık. En azından AK Parti iktidara geldiği zaman, “İran gibi olacağız, Libya gibi olacağız” diyenlerin iddiaları boşa çıktı. Bizim Türk milletinin İslam anlayışı da dikkate değer. Türkler, aşırılıktan hoşlanmazlar. Çünkü ekstremist yapıdan uzaktırlar, Türkler orta yolu severler. Dindarlar, dini hayatı severler ama başka milletlerde gördüğünüz ekstremist davranışlar bizde yoktur. İslam da orta yol dinidir. Orta yolu sever. Bir İslam alimine sorsanız, “İslam tek kelime ile nedir?”, “İslam orta yol” demek, derler. Yani aşırılıklardan kaçınma, itidal üzerine, normallik üzerinde bulunma demektir. Eski tabirle, ifrat ve tefritten kaçınmak demektir. Biz Allahın emirlerini, Resullah’ta bile görülmeyen, çizgilere çekip yaşamak gibi sivri inanışları olmaz bu milletin. Alparslan’ın, Malazgirt’e gelince söylediği söz çok önemli: “Biz temiz Müslümanlarız, aşırılıklar, taşkınlıklar nedir bilmeyiz, Allah onun için bizi muzaffer kıldı, galip getirdi” diyor.

“BENİM TEMEL REFERANSIM, İSLAM’DIR”,

“TARİH BİZİM DİKİZ AYNAMIZ”

Erdoğan, “Bizler semavi dinlerin mensupları olarak kendimize tarihi değil, dinlerimizin inançlarımızın öz kaynaklarını referans almak zorundayız. “ dedi. Sizce de kendimizi tarihte değil de inançlarımızda mı aramalıyız?

Acaba tarihi mi, geleneksel mi demek istemiş? Tarih ve inanç birbirine karşı gelen şeyler değil. Benim de temel referansım, İslam’dır. Bu şu demek: “Hayatı birey ve toplum olarak nasıl yaşayacağız?” Mesela insanın insanla ilişkisini, insanın toplumla ilişkisini, insanın kendi aile mensuplarıyla ilişkisini kim, ne belirleyecek? İş hayatı içinde, alırken, satarken, bir kâr marjı koyarken, neyi ölçü alacağız? Bu bakımdan biz hem kitaba bakıyoruz, hem de Efendimize bakıyoruz, referansımız odur, ona ters olan şeyleri yapmamaya çalışıyoruz. Sayın Başbakan’ın bu sözü gelenekler anlamında söylediğini düşünüyorum. Kuran’da şöyle bir ifade var, Peygamberler gelip, tebliğ de bulunuyorlar, ona inanmak istemeyenler diyorlar ki: “Biz babalarımızdan geçmişte böyle görmedik” Peygamberlerin onlara ortak bir cevabı var. Diyor ki,: “Peki babalarınız da, geçmişte yanlış yaptıysa?” Biz tarihsiz hiçbir şey yapamayız.  Yakın geçmişte yaşadığımız olayların çözümü, tarihte yatıyor. Tarih bizim dikiz aynamız.  Tarihi gerçekleri bilmeden, geleceği hazırlamamız mümkün değil.

“TÜRKİYE BUGÜN SÜPER GÜÇ DEĞİL”

''Arap Uyanışı ve Orta Doğu'da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler'' konferansı, Başbakan’ın da katılımıyla başladı. Konferansın ilk gününde, ''Arap Uyanışı ve Yeni Orta Doğu'da Müslüman-Hristiyan ilişkileri'' konu alınıyor.  Arap Baharından bugünkü komşu ilişkilerine kadar gelinen süreç, size göre doğru işledi mi?

Arap Baharı ve onu takip eden ilişkiler, Türkiye’nin iradesi ile ortaya çıkmış ve Türkiye’nin iradesi ile devam eden ilişkiler değil. Türkiye, inşallah büyük bir devlet olacak ama bugün süper güç değil. Türkiye’nin yaşanmakta olan olayların her biri için, bütün halkların çıkarlarını, tarafların hepsini memnun edecek fikirleri var. Ama bunu gerçekleştirecek gücü yok, bunu kabul etmemiz lazım. Bazı şeylerin, “Türkiye’ye rağmen” emperyalist güçler tarafından dayatılarak olduğunu görmemiz lazım. Bugün başta Suriye ile yaşanan olayları, bu açıdan ele almamız gerekiyor. Arap Baharı böyle oldu, Türkiye oraya destek verdi. Türkiye’nin destek verdiği şey, geçmişteki yanlışlıkların devam etmemesi, halk iradesine uygun yönetimlerin iş başına gelmesi ve daha sağlıklı geleceğin Türkiye’nin de dahil olarak kurulması…Fakat her şey Türkiye’nin arzu ettiği gibi olmuyor. Çünkü biz bunları olduracak güce sahip değiliz.

“60 YILDAN BERİ, SURİYE İLE HİÇBİR DOST İLİŞKİMİZ OLMADI”

Diyorlar ki, “Dün Suriye ile sarmaş dolaş dosttuk, şimdi neden böyle oldu?” Ben halkların hafızasının zayıf olduğunu bilirim. Ama bu kadar olmaz. Suriye ile sadece Ak Parti iktidarının ve Başbakanın çabasıyla, Suriye’de yaşayan halkla sıcak temas sağlayabildik. Ve onların bizim olan ön yargılı Baas yönetiminin, eğitim yoluyla yaptığı telkinlerden doğan, soğuk bakışları ortadan kaldıran bir iklimi geliştirdik, bunun dışında 60 yıldan beri, Suriye ile hiçbir dost ilişkimiz olmadı. Bakın size kendi hatıramı anlatayım. Benim lise arkadaşlarımdan Arap kökenli biri, gözümüzün içine bakıp:” Bir gün Hatay’ı alacağım” demiştir. Akrabalarımın bir kısmı Antakya’da yaşar, sürekli soğuk savaş yöntemleri ile Arap kökenli vatandaşlarımıza, Hatay’ın bir gün geri alınacağını telkin etmiştir. Bu Suriye’yi yönetenlerin oyunu değildir. Bir gün Türkiye, Suriye ile kardeş olur, Suriye halkı, Türkiye ile birleşirse, yeniden büyük Türkiye’nin önü açılır diye korkan emperyalist devletlerin çabasıdır, oyunudur…Ben Roma’dan gitmeden önce, bizim camiada çok sayıda ülkücü Kürt kardeşlerimiz vardı, çok saydığım bir Kürt çocuk vardı, döndükten sonra bana geçmiş olsuna geldi, yıl 1986. “Nerede kaldın, sen ilk gün gelirdin bana geçmiş olsuna?” dedim. “Uzaklardayım” dedi. “Neredesin?” dedim, “Suriye’de kamplardayım” dedi. Ne kampı, dedim. Bildiğin gibi neler oluyor, gelip sana bunları anlatabilmek için ben Suriye’ye kadar gittim, dedi. Şu anda Suriye’de tam 5000 kişilik gerilla eğitimi yapılıyor.

“TÜRKİYE’DE ÇOK BÜYÜK BİR DESTABİLİZASYON HAREKETİ BAŞLATACAKLAR”,

“ESAD, HATAY İÇİN PSİKOLOJİK SAVAŞA HAZIRLANIYOR”

Apo’nun karargahı orada, adamları oraya gelip, gidiyor, Türkiye’de çok büyük bir destabilizasyon hareketi başlatacaklar ve Türkiye düşmanlarının çabasıyla Suriye’de bu ordu hazırlanıyor diye. Apo gitti oraya yerleşti, biz ne zaman dost olmuşuz Suriye ile? Türkiye kafasını kaldırıp, “Şam’a kadar geliyorum” deyince, Apo’yu oradan çıkardılar. Türkiye, Suriye’ye düşmanlıktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Ama bu iktidar, baaz partisinin zulmü altında eğilmeyen o mazlum halka temas edebilme adına, Esad yönetimi ile konuşmak istedi, bu Türkiye’nin yararına idi. Arap Baharı günlerinde de, ona, kendisi ve Suriye üzerinden ne gibi operasyonların olabileceğini, bütün çıplaklığı ile ona anlattılar. “Demokratik bir düzene gir, seçim yap, kendin öncülük et buna, diğer ülkelerde yaşanan olaylar yaşanmasın” diye. Ama Esad, kendi yakasını da kaptırdığı, devlete hakim derin güce baş eğmek zorunda kaldı ve bunlara kulaklarını tıkadı, karşı gelme cesaretini kendisinde bulamadı, ülkesini felakete sürüklüyor. Bugün Suriye’de olan şeyler, yeni şeyler değil. Şu anda da Suriye olayıyla birlikte, Türkiye düşmanları topyekun harekete geçmiş durumdalar, PKK’yı sonuna kadar destekleyip, Suriye’de yaşananlara benzer, bir ortam oluşturmaya çalışıyorlar. Hiç olmazsa Türkiye’nin bir bölgesinde bunu yapmaya çalışıyorlar. PKK da, emir aldığı ülkelerin arzusuna uyarak böyle bir şey yapmak istiyordu, şimdi ortak emeller birleşince olaylar yüreğimizi yakan bir biçimde yoğunlaştı. Esad yönetimi kesinlikle gidecek. Esad yönetiminin en iyi bildiği şey, psikolojik savaş yöntemleridir. İnsanları, halkları, kendi ajanlarını para gücüyle ve telkinle kullanmayı iyi bilir, Türkiye’de de bu yolları deniyor şimdi.  Hatay başta olmak üzere. Bir sonuç alması mümkün değil. Türkiye, bunu seyreden ülke konumunda kalamazdı. Karışmasaydık, niye burnumuzu soktuk diyenleri anlamak mümkün değil. Yıllardır, her şeye Türkiye’nin çıkarları için müdahil olan, seyirci kalmayan yürekli bir iktidar beklerken, şimdi niye karıştık, niye bulaştık? diyorlar.

“TÜRKİYE, SURİYE OLAYLARINA SEYİRCİ KALIRSA, FELAKETİMİZ OLUR”

Başbakan, “İşte CHP budur.  Bugün CHP Azerbaycan'a Kırım'a göğsünü gere gere gidemez. Ama biz Saraybosna'ya da Kahire'ye de Tunus'a da Gazze'ye de Bakü'ye de göğsümüzü gere gere gideriz. En kısa zamanda Şam'a gideceğiz. Emevi Camisi'nde namaz kılıp, Suriyeli kardeşlerimizle kucaklaşacağız.” diyor.

O kadar. Çünkü oradaki halkın büyük çoğunluğu, bu zalim iktidara karşıdır. O adamın yanında yer almak veya sessiz kalmak, bütün cinayetlere ortak olmak demektir. Türkiye, onun gidişinin ardından, bölgede gelişecek olaylara, kendi geleceği ve bölge halkının geleceği açısından kesin müdahil olmak zorundadır. Seyirci kaldığı gün, esas felaketi o zaman yaşarız. Suriye’de, bu iktidar ayakta kalmak için, içinde kendi adamlarının bulunduğu, PKK adlı çeteyi kullanmaya çalışıyor. Bugünkü yaşadığımız acılar bunların sonucudur.

“ÜLKÜCÜLERİN KÜRTLERLE HİÇBİR SORUNU YOK, OLAMAZ DA”,

“KÜRTSÜZ BİR TÜRKİYE, KÜÇÜK BİR TÜRKİYE’DİR”,

“ORTADOĞU’DA BÜYÜK TÜRKİYE, ANCAK KÜRTLERLE BERABER OLUR”

Türkiye'de bir araya gelmez denilen kesimleri bir araya getirerek toplumsal barışa ciddi katkı veren bir guruba üyesiniz. Ekopolitik grubu. Aynı zamanda Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi'nin yönetim kurulu başkanısınız. Bunca faaliyet içinde bulunmak, sizi kendinizi tatminden öteye taşıdı mı? Türk-Kürt ayrımına dünyada başlayan nasyonalist düşünceler ve kavmiyet arayışlarının neden olduğunu düşünüyorsunuz. İslam Hukuku’na göre yönetilmeye devam etseydik, bu bölünmeleri yaşamaz mıydık?

Ekopolitik’i ben kurmadım. Bana “Türkiye’nin büyük çatısı” adlı projede çalışma teklifinde bulundular. “Türkiye’nin büyük çatısı” Türk ve Kürtlerin, geçmişte olduğu gibi gelecekte de beraber yaşamasını mümkün kılacak, ortak bir gelecek projeksiyonu hazırlamayı amaçlıyordu. Ben de bir ülkücü olarak bu teklifi kabul ettim, sonra da orada bulunma kararından çok mutlu oldum çünkü tanıdığım Kürt aydınlar, Kürt gençler hatta PKK’lı olarak o toplantıya gelenlerin ülkücüler hakkındaki düşüncelerini öğrenme imkanım oldu. Anladım ki, gıyabımızda, korkunç bir imaj oluşturulmuş. Sanki Kürtlere tarih boyunca yapılan bütün zulümlerin müsebbibi ülkücüler gibi orada bir nefret oluşturulmuş. Ülkücülerle alakası yok. Ülkücülerin Kürtlerle hiçbir sorunu yok, olamaz da. Zaten ülkücü hareketin doğuşunda, liderlerin %50’si Kürt gençleriydi.  Bizim ülkücüler olarak, Kürtlerle hiçbir sorunumuz olmadı, tam tersine, “Ortadoğu’da, Büyük Türkiye’nin ancak Kürtlerle beraber olabileceğine inanıyoruz” Kürtsüz bir Türkiye’nin ancak küçük bir Türkiye olacağına inanıyoruz. Türklerle, Kürtleri düşman yapma çabaları, projeleri, oyunların tamamı, emperyalist güçlere aittir. Çünkü Ortadoğu’da hakimiyet sağlamak isteyenlerin 100 yıldır yapmak istedikleri tek şey, Kürtlerle, Türkleri birbirine kırdırmaktır. Geçmişte bunu başaramadılar.

“KÜRTLERİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU AYRILMAYA KARŞIDIR”

Siz bu konuda devreye girerek, “Kürt kardeşlerimiz bayrakla, devletle bir sorunlarının olmadığını söylüyor.” diyerek Kürt liderlerini, Kürtçe bir selamlamayla ziyarette bulunmuştunuz… Türkeş, Türk'ü tarif ederken, “Kendisini samimi olarak Türk hisseden herkes Türktür” diyordu. Atatürk de, “Bu devleti Kürtlerle, Arnavutlarla birlikte kurduk, hepimizin ortak adı Türk’tür“ demişti. Ümit Fırat ise, “Benim için Kürt olmak, Türk olmamaktır” diyor. Türklüğe sahip çıkmak hata mı?

Kürt kardeşlerle, PKK’lı olduğunu söyleyen, yaşananlar nedeniyle Türk’ten nefret eden bir sürü insanla konuştum, onlardan çıkarttığım şey şu:” Siz kardeşlikten bahsediyorsunuz, Kürt-Türk-Çerkez herkes Türk’tür diyorsunuz” bütün bu söylemlere samimi olarak inanmıyorlar, bunların hepsinin amacı, Kürt’ü yok saymak, demişlerdi. Ümit Fırat bana sordu:” Kürt Ümit’i seviyor musun, sevmiyor musun, bana onu söyle?” Çocuk soruyor: “Siz benim Kürtçe dille, Kürt kimliğim ile yaşamama razı mısınız?” “1000 yıl beraber yaşadık, demek ki razıydık, 1000 yıl daha yaşayacağız ve seninle birlikte bu emperyalizmin oyunlarını bozacağız” Türk tarafından bir bölünme endişesi taşıdığımız için bunlar rahat ifade edilmiyor. Kürtler, kendi kültürlerinden, kendi yaşama haklarından vazgeçmemek için çok keskin ifadeler kullanıyorlar, terör ortadan kaldırıldığı gün, o PKK belasından kurtulunduğu gün, Türkiye’de Kürt ve Türk aydınları, halkı birbiriyle uzun asırlar birlikte yaşayacakları o barış ortamını sağlarlar. PKK’ya rağmen, PKK’nın arkasındaki emperyalist güçlere rağmen, parçalanmayı kabul etmeyen, ayrı devlet kurma fikrine karşı olan Kürt aydınları benim bu iddiamın ispatıdır. Kürtlerin büyük bir çoğunluğu ayrılmaya karşıdır. Hala ayrılmaya karşı olan bir Kürt halkı varsa, bu aynı medeniyete mensup olduğumuzu ve ortak bir gelecek kurabileceğimizi gösteriyor. Orhan Miroğlu bunu her zaman vurguluyor:” Türkler ile Kürtler bir olduğu zaman Ortadoğu’nun tek hakimi olurlar”

“BDP, ZAVALLI BİR ÖRGÜT DURUMUNDA”,

“TÜRKİYE, BİR HAZIRLIĞIN İÇİNDE”

Beytüşşebap saldırısı ve Afyonkarahisar olayı gündemde…Sorunun ana kaynağı olarak  inkar ve asimilasyon politikalarını görüyorsunuz fakat hala 1990’lı yıllara ait tedbirlerle hareket ediliyor…Değişmesi gereken sistem TSK mı? Mesela bir tweet yorumuydu, “Belli ki sadece yüksek disiplin, modern silahlı kuvvetler için yeterli değil, şeffaflık ve sivil denetim gerekli!” deniyordu?

Bunu Afyon’daki patlama için söylediği açık. Nasıl patlıyor, neden o gün patlıyor, sabotaj mı var  onu insanlar öğrenmek istiyorlar. Bugün Beytüşşebap’ta olanların ve Şemdinli’de yaşananların artık inkar politikalarıyla bir tarafı yok. Türkiye, bunları aştı. Türkiye’de, “Kürt halkı yoktur” iddiasını yapacak kimse yok. Demek ki bunlar geçti. Hiç kimse artık inkar politikalarından bahsedemez. PKK’nın, paranoyak yöneticilerin; kendilerine, silah, malzeme, akıl, fikir veren adamların dolduruşuyla bütün Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın kendilerine bırakılmasını istiyorlar. KCK örgütlenmesi ile her yerde, Suriye, İran, Irak her yerde tek hakim PKK olsun. Ya sen kimsin? Elindeki bombalarla, silahlarla mı hakları yöneteceksin? BDP, zaten zavallı bir örgüt durumunda. Dağdaki teröristlerle kucaklaşmasıyla (Avrupa nezdinde, İngiltere’de, İrlanda’da, Almanya’da ) kendini bitirmiştir. Bu BDP’nin aslında kimin maşası olduğunu ortaya koydu.   PKK, maşa olduğu ülkelerle, Suriye’deki olayları da arkasına alarak saldırıyorlar. Bir ümit olsun diye söylemiyorum:” Türkiye bir hazırlığın içindedir” Türk devleti ile baş etmesi hiçbir zaman mümkün değil. Türk devleti, mücadelesini hukuk kuralları içinde, bir meşruiyet içinde yapmak zorunda. Asker ona hala: “Silahları bırak, ateşi kes” uyarıları yapmak zorunda. Teslim ol çağrısı yapmak zorunda. Hemen ateşle cevap vermemek zorunda. Onu düşman görmüyor, her şeye rağmen bu toprağın içinden çıkan çocuklar, aldatılmışlardır, kazanabilir miyim düşüncesiyle mücadele ediyor. Türkiye’nin zaafı gibi görünen noktalar buralarda yatıyor. PKK’yı bu ülkeye sürenlerin kendileri, bu ülkeye ordularıyla beraber 100 yıl önce geldiler, sonra çektiler, gittiler. Analarımız ağlar, acılar çekilir ama büyük devlet olmak kolay değildir.

“TERÖRÜN HEDEFİ, AK PARTİ DEĞİL, TÜRKİYE’DİR”

Erdoğan, "Terörün hedefi Ak parti" dedi ve nedenini açıkladı,”Çünkü AK Parti çözüyor. Çünkü AK Parti benim Kürt kardeşlerimle kucaklaşabiliyor”

Terörün hedefi Türkiye’dir. Türkiye’yi AK Parti yönetiyor ve gerçektir ki, inkar ve asimilasyon politikalarına son verilmesi bu dönemde olmuştur. Bugün de, halkımızı ayrı devlet kurma endişelerine sevk eden olaylar önlenebilirse, Kürt kardeşlerim, gelecekte hiçbir acı yaşamayacağı, demokratik düzenlenmeler, anayasalar düzenlenmeler….bütün tedbirlerin rahatlıkla alınacağına inanıyorum.

“BAHÇELİ, “BEN ÜLKÜCÜLERİN LİDERİYİM” DİYORSA, BÜTÜN KAPILARINI ÜLKÜCÜLERE AÇAR”

BAHÇELİ, KENDİ ADAMLARININ BAŞKANI, ÜLKÜCÜLERİN DEĞİL”

Aslında ülkücülerin liderlik  anlayışı, hareketin fikri temellerine bağlı olup olmaması ile sınırlı. Buna rağmen Bahçeli’nin liderliği hep eleştiri noktasında kaldı…Sizce Bahçeli’nin liderliği elinde bulundurması hangi özelliğinden kaynaklanıyor?

Hiçbir özelliğinden kaynaklanmıyor. Yürürlükteki siyasi partiler kanunundan kaynaklanan, o kanunun parti yöneticilerine verdiği güç sebebiyle yani il yönetimini, ilçe yönetimini, yöneticilerin belirlenme hakkını, istemediğini fesih edip, yeni yöneticiler tayini gibi konulardan hareketle, istedikleri adamı yönetime getirebiliyorlar, istemedikleri adamın önünü kesiyorlar. MHP, başta olmak üzere, bütün siyasi partilerdeki liderlerin gücü, gerçek güçleri değil. Bahçeli, “Ben ülkücülerin lideriyim” demek istiyorsa, bütün kapılarını ülkücülere açar, isteyen her ülkücünün partiye üye olmasını sağlar ve kongrelerin tam demokratik yapılmasını sağlar, seçilirse, ülkücülerin lideri olur. Ama böyle bir şey yok. Sen üye olamıyorsun, istemediğin adam seçiliyor, onu fesih ediyorsun, sonra sen tayin ediyorsun tayin ettiğin adamlarla genel kurula gidiyorsun, “Genel Başkan seçildim” diyorsun. Sen senin adamlarının başkanısın, ülkücülerin değil.

“MHP, SON 6 AYDIR, TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNE UYGUN DURUŞLAR SERGİLİYOR”

MHP’nin oy kaybını tamamıyla Bahçeli’ye yüklemek doğru mu?  ırkçılık, manevi değerler konusundaki tutumunda, ülkücülük hareketinin geçmişine sahip çıkmada, ulusalcı harekete dönüşmesinde kan kaybının sorumlusu aranabilir mi? Bir de, "O günlerin zulmüne uğramış hiç kimseye bu 'hayır'ı anlatamazsınız." diyerek, MHP’nin referandumdaki tavrını eleştirmiştiniz. Bu stratejik hatalar neden yapılıyor, MHP’yi içten içe tüketmek isteyen güçler mi var sizce?

Bütün kabahati Bahçeli’ye yüklemiyorum. MHP’nin yönetim kadrolarında yer almış, bu partinin; tarihini, geçmişini ve ana hedeflerini bilen insanların suskunluğu da, veya partiye hakim olan anlayışa seyirci kalmalarının da bunda rolü oldu. Ülkeyi sevmek, ülkenin çıkarlarına uygun hareket etmek ana ilke olması gerekirken, başka tercihlerin öne çıkması MHP’yi zayıflattı. Biz hiçbir zaman ırkçı bir hareket olmadık ama ulusalcılık takıntısı, İslam’dan öte, manevi değerlerden uzak, ırkçı bir görünüm veren duruş, MHP’nin önemli ölçüde zayıflamasına neden oldu. “Vatanımı çok seviyorum, onun için çok şey yaparım” derken  o sevginin arkasında her zaman bir iman gücü vardır. Onu sevgiye, vatan için fedakarlığa götüren şey, sahip olduğu imandır. MHP, bunları temsil ederdi, uzaklaştıkça güç kaybetti. MHP, son 6 aydır, Türkiye’nin gerçeklerine uygun duruşlar sergiliyor. Türkiye’nin ülke olarak çıkarlarının söz konusu olduğu durumlarda, iktidarı desteklemekten geri kalmıyor. Bu doğru bir harekettir. Mesela PKK ile ilgili mücadelede, Suriye ile ilgili mücadelede Bahçeli’nin çıkışları son derece anlamlıdır. Başbakan’a “Korkma, ülkücüler ve MHP senin arkandadır, gerekirse sana oy desteği sağlarız” gibi olumlu sözler sarf ediyor. Eski muhalefetini yapmıyor. Bence ülkenin çıkarları söz konusu olduğu zaman parti çıkarlarını ikinci plana atabileceğini göstermiştir. Bu çizgi devam ettiği sürece halktan destek alır.

“MHP’DE BİR DEĞİŞİKLİK OLMAZ, BUGÜNKÜ YÖNETİMLE DEVAM EDER”

MHP’nin 4 Kasım’da yapılacak büyük kongresinde Devlet Bahçeli’nin karşısına geçecek isimler belli oldu, Koray Aydın, Ahmet Çakar, Mesut Türker ve İstanbul Ülkü Ocakları eski Başkanı Levent Temiz de Genel başkanlık için aday olacaklarını açıkladılar. Sizce bu seçim, ‘’Sonradan değil şimdi’’ diyenlerin zaferi şeklinde mi sonuçlanır?

Bence MHP’de bir değişiklik olmayacak. MHP, bugünkü yönetimle devam edecek. Devlet Bahçeli, kendisi aday olursa, son anda çekilme gibi bir feragat ki beklemiyorum, MHP yönetimi devam edecektir.

“ALEVİLERİN, SUNİLEŞTİRİLMESİ KİMSEYE AİT BİR GÖREV DEĞİL”,

“ALEVİLİĞİN AYRI BİR DİN GİBİ GÖSTERİLMESİNE KARŞIYIZ”

Hakkınızda Ankara’da 17 Eylül’de düzenlenen Cem töreninde İzzettin Doğan’la birlikte ceme katılmış olduğu iddiaları vardı. Alevilik meselesine bakış açınız tam olarak nedir?

Ben Alevilerle ilgili uzun yıllardır çalışıyorum. Aleviler bizim kardeşimizdir. Ben bütün eleştirilere göğüs gererek, Alevi-İslam inancını taşıyan kardeşlerimizin inançlarını tam olarak yaşayabileceği bir ortamdayım. Diyanet ve eğitimde de buna ait düzenlemeler yapılmasını destekliyorum. Alevi kardeşlerin sunileştirilmeleri gibi çabalarının hiç kimseye ait görev olmadığı düşüncesindeyim. Herkes inandığı gibi yaşama hakkına sahiptir. Alevi İslam inancına sahip olanlar, inançlarını istedikleri gibi öğrenebilmeli ve yaşayabilmeliler. Bu konuda çok ciddi adımlar atıldı. Bizim sıkıntımız, karşı olduğumuz şey, alevi ailelerden gelen, alevi inancını taşımayan, esasen ateist, Marksist, Leninist kalıntı olan adamların, Alevilikten geçinerek, Aleviliği ayrı bir din gibi gösterme çabalarıdır, Şimdi, Aleviliğin ayrı bir din olduğuna çalışıyorlar. “Ya kardeşim sen alevi bile değilsin, Allah’ın kim, Peygamberin kim, kitabın ne?”

“AVRUPA BİRLİĞİ, ‘TÜRKLER BİZİ YUTAR’ DİYE KORKUYOR”

Avrupa Birliğinin; Hıristiyanlık, Roma Hukuku, Latin Dili ve Yunan Felsefesi üzerine kurulu olduğunu söyleyip, bir “Hıristiyan kulübü” olduğuna dikkat çekiyorsunuz. Tek özenilmeyecek tarafı o mu? Türkiye hangi açılardan Avrupa Birliğinin çok ötesinde?

Tabi. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle, sosyal, politik her türlü ilişkilerimizi mümkün olan en iyi düzeyde, götürmeliyiz ama bu her şeyi bir kenara koyarak Avrupa Birliğine üye olmamızı gerektirmiyor.  Zaten ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Bütün ülkeler, kendi çıkarlarını korumak için çalışıyorlar. Bizim işimiz de bu. Türkiye’nin çıkarlarını çoğunlukla orada görüyorsak, düşünebiliriz. Biz her şeye rağmen girmek de istiyorduk ama adam olmak istemiyor ki, korkuyor, “Türkler bizi yutar” diye.

[email protected]

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık