Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇELİK 11 NİSAN STADYUMUN YIKIMINA KATILDI

ÇELİK 11 NİSAN STADYUMUN YIKIMINA KATILDI

Şanlıurfa'da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik burada bir stadyumun yıkımına katıldı. Yıkım öncesi stadyumun girişinde iki koç kesilmesi ortalığın kanlar içerisine kalmasına neden oldu. Bakan Şanlıurfa'da özel bir çocuk hastanesinin de açılışına katıldı.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2012 Cumartesi 16:24
ÇELİK 11 NİSAN STADYUMUN  YIKIMINA KATILDI

Şanlıurfa’da, Yerel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Platformu (ŞUYERGEP) 12’nci Planlama Toplantısı’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Suriye’deki iç savaş ile Şanlıurfa kalkınma ve sanayi hamleleri ile çakışması hepimizi üzüyor. Teşvikte 6’ncı bölge olan Şanlıurfa sınırında yaşanan savaş bölgeyi etkilemektedir. Yaşadığımız dünya ve şartları ekonomik anlamda hepiniz çok iyi biliyorsunuz kıyasıya bir rekabet var" dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen ŞUYERGEP Toplantısı’na Bakan Çelik ile birlikte, Vali Celalettin Güvenç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Vali Celalettin Güvenç, yaptığı konuşmada bölgeye 19 Milyon TL ayrıldığını söyledi. Bu paranın sadece Şanlıurfa’ya değil Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya ayrıldığını kaydeden Vali Güvenç, "Bu kaynak iki şehre ayrıldığı için Diyarbakır ile bir rekabet halindeyiz En uzun sınırımız olan Suriye’de savaş yaşanırken burada halen yatırım yapmaya ve gelişmeye devam ediyoruz. İyi bir şekilde gelişmeye devam edeceğiz" dedi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa’nın tarım kenti olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Şanlıurfa’da eğitim sorunları var. Bizim çalışacak insan gücümüz tarım işçisidir. Bu insanlarımız sanayide çalışmaya alışmamıştır. Özellikle kadınların sanayide çalışması aileler sıcak bakmıyor. Biri diyor ’Ağabeyim izin vermiyor’, biri diyor ki; ’Babam izin vermiyor.’ Fabrikada makine başında çalışmayı hayal bile edemiyor. Bu sorunların önüne geçebilmek için İŞKUR tarafından yevmiye ile gençlerimiz meslek sahibi yapıyoruz" diye konuştu.

"SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ HEPİMİZİ ÜZÜYOR"

Yerel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Platformu (ŞUYERGEP) 12’nci Planlama Toplantısı’nda kürsüye çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfa’nın geçen hafta büyükşehir olma statüsünü kazandığını hatırlatarak, Şanlıurfa’nın bu sıfata kendi öz büyüklüğüne yaraşır şekilde kazanımlar yapacağını söyledi. Suriye’de süren iç savaşı konuşmasında hatırlatan Bakan Çelik, şöyle dedi:

"Suriye’deki iç savaş ile Şanlıurfa kalkınma ve sanayi hamleleri ile çakışması da hepimizi üzüyor. Tam teşvikte 6’ncı Bölge olurken Şanlıurfa sınırında yaşanan savaş bölgeyi etkilemektedir. Yaşadığımız dünya ve şartları ekonomik anlamda hepiniz çok iyi biliyorsunuz kıyasıya bir rekabet var. Bir tarafta 30 doların aylık geçim için önem arz ettiği bir dünya varken öte taraftan bir sefalet sorunu yaşanıyor. Bu acımasız rekabet ortamında bir dayanışma içerisinde olunmalıdır. Hükümet olarak mali disipline bağlı ve bunu önemseyen, seçime endeksi olmayan objektif bir yöntem sürdürüyoruz. Bu neticede gelinen noktaya hepimiz biliyoruz. Bu zor dönemde Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir noktaya taşınması güzel bir durum. Geleceği göremeyen bir dünyanın ortasında Türkiye büyük başarılara imza atıyor. Türkiye’nin gücüne güç katması ve daha da başarılı olması adına atması gereken adımlar var."

Bakan Çelik, konuşması ardından beraberindeki heyetle birlikte toplantıdan çıktığı sırada lösemi hastası 6 yaşındaki kızı Berfin’in babası Ahmet Toprak tarafından yolu kesildi. Kızının Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi gördüğünü, 2 gündür doktor ve hemşirelerin çocuğuna damar yolunu açamadıklarını şikayet eden Toprak, gözyaşlarına boğuldu. Bakan, Ahmet Toprak’ın hasta olan çocuğu için gerekli notları alarak yardımcılarına talimat verdi.

Özel bir çocuk hastanesinin açılışına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sağlıkta büyük bir değişim olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Daha önceden sağlığa 10 milyar lira Türkiye harcama yapar iken, bugün 50 milyar harcayan bir ülke noktasına geldik. Bunlar bütçemizin 7’de 1’i oluşturuyor. Bunlar milletimiz için yapılıyor. Biz siyasi misyon olarak vatandaşımızı memnun ediyoruz. ’Şanlıurfa’da işsizlik yok.’ ’Var’ diyen varsa; şu an onlarca iş adamlarımızla beraberdik işçi bulmaktan yakınıyorlar. Mesleği olmayanlara günde 20 lira vererek onları meslek sahibi yapıyoruz."

Bakan Çelik, halktan ilaç israfına dikkat etmelerini ve sağlık alanında usulsüzlük ve ihmallerin önlemesini istediğini söyledi. Konuşmasının ardından özel çocuk hastanesinin kurdelesini kesen bakan Çelik ve beraberindekiler yeni doğum yapmış çocukların odasına geçerek hastalara ’Geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Bakan Çelik, yeni doğan çocuklara birer cumhuriyet altını taktı.

Şanlıurfa merkezinde bulunan 50 yıllık 11 Nisan Stadyumu, iş makineleri tarafından yıkılmaya başlandı. Şanlıurfa’ya yapılacak 400 proje içersinde yer alan stadyumun yıkılışı sırasında 2 koç kesilerek kurban edildi. Son kez çim saha gitmek için stadyuma giren bakan Çelik ile beraberindeki heyet kurban kesimi nedeniyle kan gölüne dönen yoldan geçerek, stadyumda son kez cim saha üzerinde hatıra fotoğrafını çektirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık