Ana Sayfa Urfa Haberleri Çelik "Allah Aşkına Şanlıurfa'dan Sesleniyorum. Gözyaşı Kalmadı Artık

Çelik "Allah Aşkına Şanlıurfa'dan Sesleniyorum. Gözyaşı Kalmadı Artık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, terörün panzehirinin birlik, beraberlik ve bütünlük olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2011 Pazartesi 15:08
Çelik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, terörün panzehirinin birlik, beraberlik ve bütünlük olduğunu söyledi.

Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ile THY'ye ait tarifeli uçakla İstanbul'dan Şanlıurfa'ya gelen Bakan Çelik, GAP Havaalanı'nda AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve partililer tarafından karşılandı.

Partisinin il başkanlığınca Yenişehir Çamlık Parkı'nda düzenlediği bayramlaşma törenine katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de terör meselesinin artık bitmesi gerektiğini söyledi.

"Terör bitmeli, yeter diyor milletimiz. Şanlıurfalı vatandaşlarımız da 24 tane civan mert kardeşimizi toprağa verdiğimiz gün yeter dedi" diyen Çelik, bu acıların artık yürekleri dağladığını ifade etti.

Türkiye'nin gelişmesini ve kalkınmasını engellemek isteyenlerin olduğunu, bunlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Çelik, şöyle devam etti:

"Allah aşkına Şanlıurfa'dan sesleniyorum. Gözyaşı kalmadı artık. Ne isteniyor? Hizmetse hizmet, insana değerse değer. Ayrım vardı, ayrım yok artık. 74 milyon başımızın tacı. Bunun Kürt'ü, Türk'ü, Arap'ı yok. İnsan mı? Bütün kapılar açılıyor, bütün kapılar açık Türkiye'de. Yapmayalım, bu güzel ülkemize sahip çıkalım, zaten birilerinin derdi Türkiye'nin gelişmesini, kalkınmasını engellemek ve onun önüne takozlar koymak, dert bu. Bak 9 senede fert başına milli gelirimiz 3 bin dolardan, 10 bin dolara geldi. Eğer bu takozları koymazlarsa önümüzdeki 10 senede 30 bin dolara gelecek. Yani şu anda ki Avrupa ülkelerinin seviyesini geçme imkanımız olacak. Böyle bir potansiyelimiz böyle bir imkanımız var. Bunu hazmedemeyenleri görmek, görmeyenlere göstermek durumundayız.

Bu güzel Bayram günü vesilesiyle bu güzel ülkeye yazık etmeyelim diyoruz. Ben inanıyorum ki; yaşanan hadiseler karşısında artık argüman yok. Artık karşımıza çıkıp şunu diyemezler, 'Şu olmadığı için biz bu eylemlere giriyoruz', yok böyle bir şey. Her türlü imkanı 74 milyon vatandaşımız eşit şekilde kullanacak, varsa haksızlık, varsa yanlışlık en başında biz devlette sorumluluk üstlenmiş insanlar olarak o haksızlık yapan kim olursa olsun onun peşine düşeriz. O hakkı hak sahibine teslim edilinceye kadar mücadele ederiz. Terörün panzehiri birliktir, beraberliktir, bütünlüktür bunu milletimizin yüreğinde taşıdığını hepimiz biliyor ve görüyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın. Bozmak isteyenlere fırsat vermesin."

-Van'daki deprem-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Van'da meydana gelen depreme ilişkin olarak da, "Bu acı olayda bizi mutlu eden bir şey oldu, insanlarımız enkazın altında kaldılar, yüreklerimiz dağlandı ama insanlık enkazın altında kalmadı" dedi.

Depremde 604 kişinin öldüğünü 2 bin 800 kişinin de yaralandığını ifade eden Çelik, bu nedenle tüm vatandaşların bayramı buruk bir şekilde idrak ettiğini söyledi.

Türkiye coğrafyasının yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yer aldığını, böyle bir ülkede bu konuda rahat olmanın ve keyfi bir davranış içinde bulunmanın düşünülemeyeceğini dile getirenÇelik, şunları kaydetti:

"Topraklarının üçte ikisi birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde olan araziye, toprak parçasına sahipseniz ona göre tedbirlerinizi alacak, can kayıplarının yaşanmaması için tedbire başvuracaksınız. Takdiri için Allah'a başvuracaksınız. Tedbire başvurmadan takdire yönelmenin bizim inancımız açısından doğru olmadığını hepimiz bilmek durumundasınız. Deprem, afettir. Bunu Van'da gördük. 604 kardeşimizi kaybettik. Yaralılarımız var şu anda hastanelerde tedavi görüyorlar. Bu acı olayda bizi mutlu eden bir şey oldu, insanlarımız enkazın altında kaldılar, yüreklerimiz dağlandı ama insanlık enkazın altında kalmadı. Bu son derece önemli bir hadisedir. İnsanlık çok şükür ki bütün haşmetiyle gün yüzündeydi ve bütün dünyaya ders verecek nitelikteydi."

-"Gözyaşının rengi olmaz"-

Faruk Çelik, Türkiye üzerinde hesapları olanların ve bunlara destek vermek isteyenlerin Van'daki depremde güçlenen birlik ve beraberlikle, milletin ne olduğunu bir kez daha görme imkanı bulduğunu ifade etti.

Çelik, "Gözyaşının rengi, ırkı, dili, inancı olmaz. Gözyaşı gözyaşıdır, acı acıdır. Bunun rengini, dilini, ırkını kimsenin tanımlaması söz konusu değildir" diye konuştu.

Bakan Çelik, depremin ardından 74 milyon vatandaşın hep beraber, bu gözyaşını ve acıyı paylaştığını belirterek, hükümetin de birinci dakikadan itibaren üstüne düşeni en yoğun şekilde yerine getirmeye çalıştığına değinen Bakan Çelik, depremin meydana geldiği ilk dakikalardan itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa sürede sonra Van'a gittiğini hatırlattı.

Bu durumun bu güne kadar çok rastlanan bir şey olmadığına dikkati çeken Faruk Çelik, AK Partiiktidarının "milletin derdiyle dertlenen" yönetim anlayışı benimsediğini dile getirdi.

Faruk Çelik, konuşmasının son bölümünde 12 Haziran seçimleri öncesinde Şanlıurfa için hayata geçirmeyi planladıkları "4 Yılda 400 Proje" taahhüdünün yerine getirilmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Çelik, bu kapsamda "Abide Kavşağı Projesi"yle ilgili çalışmalara kısa süre sonra başlanacağını, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki girişimcilerin elektrik fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle yaşadığı sorunların da giderildiğini kaydetti.

Konuşmasının ardından vatandaşlarla bayramlaşan Bakan Çelik, daha sonra Bozova ilçesine hareket etti
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star