Ana Sayfa Siyaset Çelik: Bu olay basit bir olay değil

Çelik: Bu olay basit bir olay değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili, ''İlk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur. Çünkü, içerikten, bilgiden yoksunuz'' dedi.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2012 Cuma 06:17
Çelik: Bu olay basit bir olay değil
Çelik, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

''1960'dan sonra ilk kez bir Genelkurmay Başkanı tutuklanmış bulunuyor ama bu süreç içerisinde başbakanlar, cumhurbaşkanları, bakanların da yargılandığını biliyoruz. Bir tarafta bir iddia makamı var, diğer tarafta da savunmasını yapacak taraf var. Bu süreç içerisinde olup bitenleri göreceğiz. Bu çerçevede kamuoyu iddiaları, savunmaları görünce daha sağlıklı bilgilenme durumumuz olacak. Şu anda Türkiye Cumhuriyetinde son 50 yıl açısından söylüyorum ilk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur. Çünkü, içerikten, bilgiden yoksunuz.''

Başbuğ'un ''Ben terörle mücadele ettim'' sözlerini söylediğinin belirtilmesi üzerine Çelik, ''TSK'nın terörle mücadele ettiğine hiç kuşku yok. Böyle bir toptancı yaklaşım çok yanlış olur. TSK terörle mücadele etti, etmeye devam ediyor ve edecek. Bu şahsa dönük, kişisel olayı silahlı kuvvetlere dönük olarak değerlendirmek doğru olmaz. Burada iddia edilenler ve savunmanın ortaya koyduğu tezler çok önem arz edecek. Öyle tahmin ediyorum, dosyalar ortaya çıkınca daha sağlıklı değerlendirme yapma imkanımız olabilir'' diye konuştu.

Çelik, İlker Başbuğ'un ''Görevimdeyken olsaydı keşke'' dediğinin de aktarılması üzerine, ''Bu olay basit bir olay değil. Türkiye'de bu noktalarda görev yapmış insanın değerlendirmeleri bu çerçevedeki değerlendirmelerdir, saygı duymak gerekiyor. Bulunulan makam önemli bir makam. Duygusal boyutu da hizmet boyutu da vardır. Hangi şartlar içerisinde sayın eski genelkurmay başkanımızın bu değerlendirmeyi yaptığını dikkate almak gerekiyor'' açıklamasında bulundu.

Bakan Çelik, Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması tartışmalarına ilişkin soruya ''Bunları göreceğiz'' karşılığını verdi.

Başbuğ'un tutuksuz yargılanabileceğine ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine Çelik, Türkiye'de bunların tartışıldığını, Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmalar olduğunu, ilgili bakanların bu konuyu gelecek süreçte netliğe kavuşturacağını bildirdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık