Ana Sayfa Siyaset Çelik, Büyükelçilerle Bir Araya Geldi

Çelik, Büyükelçilerle Bir Araya Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi öncesinde düzenlenecek Çalışma Bakanları Zirvesi için çeşitli ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2011 Perşembe 22:16
Çelik, Büyükelçilerle Bir Araya Geldi
GAPHA) - Çelik, Ankara Vilayetler Evi'nde büyükelçilerle yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, çalışma bakanlıklarının görev alanına giren konuların tüm dünyada önemli gündem maddeleri olduğunu söyledi. Çalışma ortamındaki güvenlik ve sağlığın yani iş sağlığı ile güvenliğinin üretimin kalitesini öne çıkardığını, ülkelerin gelişmesinde önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Çelik, bugüne kadar çalışma hayatındaki sorunların ortadan kaldırılması için birçok düzenlemenin hayata geçirildiğini kaydetti.  Ülkelerin iş sağlığı ve güvenliği için bir araya gelerek dünya genelinde bir kongre düzenleme kararı aldıklarını ifade eden Çelik, 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nin 11-15 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirileceğini anımsattı. Çelik, kongreye OECD, İslam Birliği Teşkilatı üyesi ve ILO'nun 155-161 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmeleri'ni onaylayan ülkelerin davet edildiğini belirtti. 

Kongre öncesinde düzenlenecek Çalışma Bakanları Zirvesi'ne 99 ülkenin davet edildiğini bildiren Çelik, 16 ülkenin bakanlarının katılacağı yönünde teyit aldıklarını belirtti. Çelik, bu tür organizasyonlarda teyitlerin son günlere bırakıldığını söyleyerek, güvenlik ya da başka eksiklikler yaşanmaması için teyitlerin bir an önce gerçekleştirilmesinin önemine işaret etti. 

Kongre'nin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılacağını dile getiren Çelik, kongre ile eş zamanlı düzenlenecek İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı'nda da ülkelerdeki son gelişim ve deneyimlerin paylaşılacağını söyledi.  Dünyada her yıl 2,2 milyon çalışanın iş kazası ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Çelik, ''Bu büyük bir rakam. Öncelikli olarak insan sağlığı önemlidir. Çalışanların sağlıklı çalışması ve sağlıklı bir emeklilik sürdürmeleri sağlanmalıdır. İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle ülkelere göre gayrı safi milli hasılanın yüzde 1-4'ü arasında maddi kayıplar yaşanıyor'' dedi.  Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin 160 yıldan bu yana alındığını anlatan Çelik, son yıllarda da bu alandaki düzenlemelerin AB düzeyine çekilmesi yönünde düzenlemeler yapıldığını belirtti.  Çelik, kongreye konuyla ilgilenen tüm kesimleri davet ettiklerini söyledi. YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık