Ana Sayfa Spor CEMAATİN DERGİSİ AKSİYON HEDEFİNE FENERBAHÇE’Yİ KOYDU

CEMAATİN DERGİSİ AKSİYON HEDEFİNE FENERBAHÇE’Yİ KOYDU

Toplumsal alanda meydana gelen değişimleri kriminalize eden Gülen Cemaati’nin yayın organlarının hedefinde bu kez de taraftar grupları var.

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2012 Cumartesi 16:36
CEMAATİN DERGİSİ AKSİYON HEDEFİNE FENERBAHÇE’Yİ KOYDU
Toplumsal alanda meydana gelen değişimleri kriminalize eden Gülen Cemaati’nin yayın organlarının hedefinde bu kez de taraftar grupları var. Muhalif ve solcu kimliği ile alanlarda boy gösteren taraftar gruplarını eleştiren ve Ergenekoncu gibi sıfatlarla itham eden Cemaat, Aksiyon dergisi aracılığıyla taraftar gruplarını hedef gösterdi. Aksiyon dergisinde Erkan Acar imzasıyla verilen haberde sunulan bilgiler oldukça dikkat çekici. Haberin içerisinde Ergenekon davasından Devrimci Yol’a uzanan geniş bir ‘bilgi’ dağarcığı sunuluyor.

BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATMAK…
Aksiyon’un haberi veriş biçimi oldukça ilginç. Taraftar gruplarının 1 Mayıs’ta alanda bulunması dergi tarafından sanki yasa dışı bir olaymış gibi sunulurken TKP ve ÖDP gibi yasal partilerin isimleri de yasa dışı birer yapıymış gibi sunuluyor. Dergi solcu taraftar gruplarıyla ilgili olarak ‘Şike operasyonu başladığı günden bu yana marjinal bir grubun ortaya attığı bazı iddialar var. Bunlardan biri, Ergenekon soruşturmaları sürecinde de yapıldığı gibi operasyonun arkasında cemaatin olduğu tezi. “Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmek istiyor”, “Aziz Yıldırım’ı cezaevine cemaat attı” gibi sloganlarla gündeme gelmeye çalışan grup 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda konuyu meydanlara taşıdı. Fenerbahçe forması giyen şahıslar, Fethullah Gülen Hocaefendi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı hedef alan pankartlar açıp slogan attı.’ İfadelerini kullanırken FenerbahCHE taraf grubu dergi üzerinden Ergenekoncu olmakla itham ediliyor.

Aksiyon’un taraftar gruplarına yönelik giriştiği karalama çalışması Ergenekonculukla da sınırlı kalmıyor. Cemaat’in adeta bir yayın politikası haline gelen kendisinden olmayan herkesi kriminalize etme çabası burada da kendisini gösteriyor. Özellikle Şike Davası sürecinde alanlarda kendisini gösteren FenerbahCHE taraftar grubu bu anlamda Cemaat’in ‘ilgisine’ mazhar oluyor. Tribünlerde ve alanlarda solculuğunu dile getiren taraftar grupları Cemaat’in de eleştiri oklarından nasibini alıyor. Devrimcilerin tribünlerde bulunmasını ve duruşlarını açık biçimde eleştiren Aksiyon’da devrimciler ‘Peki bu sloganları yayan marjinal gruplar kimlerden oluşuyor? Bir grubun elinde taşıdığı “Fenerbahçe Halktır Yenilmez” pankartı, kendilerine ‘Sol Açık FenerbahChe’ adını veren grup tarafından hazırlanmıştı. Bu grubun www.solacik.org adresinde yayın yapan bir internet sitesi var. Site, eski Sosyalist İktidar Partisi (Türkiye Komünist Partisi adını aldı) ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi çevresine yakın isimler tarafından hazırlanıyor. Her iki parti Ergenekon soruşturmalarına açıkça karşı çıkmaları ve ulusalcı bir çizgiye kaymaları sebebiyle sosyalist çevrelerce ağır şekilde eleştiriliyor. Sol Açık FenerbahChe grubunun, Mahir Çayan’ın liderlik ettiği eski THKP-C ve onun devamı Dev Yol örgütü ile aynı düşünce çizgisinde yer aldığı anlaşılıyor. Hazırladıkları pankartlar ve amblemi de zaten Dev-Yol örgütününki ile benzeşiyor. Fenerbahçe ismini futbol dışına çekmeye çalışan 20-30 kişilik grubun davranışları diğer grupları rahatsız ediyor. Mesela 1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği (ÜNİFEB), Fenerbahçe isminin ‘FenerbahChe’ olarak değiştirilmesinden ve futbola siyaset karıştırılmasından rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor.’ İfadeleriyle hedef gösterildi.

CEMAAT’İN SOL DÜŞMANLIĞI BİTMİYOR
Aksiyon’da FenerbahCHE üzerinden başlatılan tartışma muhalif grupların alanlarda boy göstermesinin Cemaat’in nezdinde yarattığı memnuniyetsizliği net biçimde gösteriyor. Cemaat’in her alanda açık biçimde başlattığı dezenformasyon bombardımanı futbola da sıçrarken endüstriyel futbola karşı başka bir futbol diyenlerin de payına Cemaat’in saldırı okları düşüyor. Muhalif taraftar gruplarının ırkçılık başta olmak üzere birçok noktada gösterdiği tavrı da göz önüne aldığımızda Cemaat’in bu anlamdaki ‘rahatsızlığının’ nedenleri daha iyi anlaşılıyor. Görünen o ki Cemaat’in yaygın biçimde başlattığı karalama kampanyası Muhalif ve solcu taraftar gruplarına yönelerek devam edecek.

Can Uğur/BirGün

Odatv.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Urfaspor şov yaptı: 3-0

Urfaspor şov yaptı: 3-0

Kurumsal

İçerikYukarı Çık