Ana Sayfa Urfa Haberleri CENGİZ Ş.URFA’DA YETİŞEN FISTIĞIN ADI NEDEN ANTEP FISTIĞI

CENGİZ Ş.URFA’DA YETİŞEN FISTIĞIN ADI NEDEN ANTEP FISTIĞI

Şanlıurfa Platformu Ankara İl Temsilcisi Abdullah Cengiz,son günlerde Ş.Urfa’da yetişen fıstığın neden Antep fıstığı olarak anıldığı ile ilgili kamuoyunda çeşitli spekülasyonlar olduğunu,bunun bilimsel gerçekler ışığında aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2014 Cuma 03:17
CENGİZ Ş.URFA’DA YETİŞEN FISTIĞIN ADI NEDEN ANTEP FISTIĞI

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Platformu Ankara İl Temsilcisi Abdullah Cengiz; TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de “Antep Fıstığı” üretiminin en fazla olduğu il Ş.Urfa’dır.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılında Türkiye’de 88 bin 600 ton Fıstık üretilmiştir. 2013′te Urfa’da 30 bin 574 ton fıstık üretilerek Türkiye ihtiyacının yüzde 34,5′i karşılanmıştır. Urfa’yı 18 bin 831 ton üretimle Siirt ve 9 bin 936 ton ile Antep takip etmektedir.

Urfa’da fıstık ağaçları mevcut tarım alanlarının yüzde 50′sini kaplıyor. En büyük üretim Urfa’da yapılıyor. Ancak yeterli sanayimiz olamadığı için Antep’e giden fıstıklara Gaziantep damgası vuruluyor.

Bu bilgiler ışığında,Türkiye fıstık üretiminin nerdeyse yarısını karşılayan Ş.Urfa fıstığının Antep fıstığı olarak adlandırılması Ş.Urfa kamuoyunu üzmektedir.

Şanlıurfa’nın simgeleri haline gelen ürünlerin patenti başka iller tarafından alınmaktadır.Urfa’mızın biberini Kahramanmaraş, fıstığımızı G.Antep,çiğköftemizi Adiyaman,kadayıfımızı Hatay,ciğer kebabımızı,lahmacunumuzu,baklavamızı diğer iller,’’Peygamberler Şehri’’ünvanımızı Diyarbakır,folklörümüz ve türkülerimizide başka yerler sahiplenirse geriye ne kalır.Koskocaman bir hiç kalır. Biz bütün değerlerine sahip çıkılmış,sahipsiz bir Şanlıurfa istemiyoruz.Buna razı olamayız.
Şanlıurfa Platformu olarak diyoruz ki;bugünden tezi yok,ilk etapta memleketimizde yetişen fıstığın patentini ‘’urfa fıstığı’’ olarak almalıyız.Sonra sırasıyla diğer değerlerimize sahip çıkmalıyız. Biz STK olarak görevimiz sorunları tespit edip,çözüm önerileriyle birlikte kamuoyuna,ilgililere,yetkililere duyurmaktır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık