Ana Sayfa Urfa Haberleri Cengiz Topel Geçidi Neden Bitirilmiyor

Cengiz Topel Geçidi Neden Bitirilmiyor

Şelpa Mühendisliğin 796 bin TL’ye ihalesini aldığı ‘Cengiz Topel Caddesi Alt Geçit Yapım İşi’ teslim edilmesi gereken süreyi 55 gündür aşmasına rağmen tamamlanmadı. İhaleyi veren Şanlıurfa Belediyesi, zamanında teslim edilmeyen iş için günde 265 TL gecikme cezası uygularken, devam eden inşaat nedeniyle sıkıntı yaşanan İpekyol’da, alt geçidin ne zaman hizmete gireceği meçhul

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2012 Cuma 13:53
Cengiz Topel Geçidi Neden Bitirilmiyor
Kent merkezinde bulunan ve şehirlerarası bağlantı konumunda olan İpekyol üzerinde yıllardır devam eden trafik çilesi bir türlü bitmek bilmiyor. Daha önce hizmete konulan aynı güzergahtaki iki köprülü kavşağın ardından trafik çilesi yine sona ermeyince; Cengiz Topel Kavşağında da köprülü kavşak yapılmasına karar verildi. Şanlıurfa Belediyesi geçen yıl eylül ayında, Şelpa Mühendislik, Mesar İnşaat, Murat İfşaat, Yavuz Kardeşler İnşaat, Belsan İmar A.Ş., Çağ İnşaat, Mesac İnşaat ve Tam-Koç İnşaat firmalarının katıldığı bir ihale gerçekleştirdi. İhale en düşük teklif olan 796 bin 639 TL ile Şelpa Mühendislikte kaldı. İşi bitirmesi için sözleşme gereği 90 gün süre tanınan firma ekim ayı başında ilk kazmayı vurarak, geçit yapımına başladı.

145 GÜNDÜR TRAFİK ALLAK-BULLAK

Sürücüler açısından büyük sıkıntıların yaşanacağı İpekyol Caddesi üzerinde, Şanlıurfa Belediyesi çeşitli düzenlemeler yaparak, firmanın rahat çalışmasını sağladı. Cengiz Topel Kavşağındaki çalışmaların başlamasıyla trafikte yön tabelalarıyla ve yeni düzenlemelere giden Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Gaziantep istikametinden gelen ve Abide kavşağında iki farklı sinyalizasyondan geçen araçları tek yönden verdi. Abide kavşağına yakın bir mesafeye kadar tek yönden akış yapan araç sürücüleri yaklaşık 145 gündür mağduriyet yaşıyor. Trafik kazalarının yaşanmaması amaçlı hizmete konulmak istenen geçit, o günden bu yana aralarında yaralamalı da bulunan onlarca trafik kazasına neden oldu. Hemen hemen her gün hasta taşıyan ambulanslar buradaki tıkanıklıktan nasibini alıyor, taşıdığı hastaları müdahale edilmek üzere hastanelere zamanında ulaştıramıyor.

‘BELEDİYE ALACAĞI CEZAYA BAKIYOR’ İDDİALARINA YANIT

Eleştirilerin odağındaki Şanlıurfa Belediyesi’nin bu konuda yetkili olan ismi Belediye Başkan yardımcısı Habip Aslan, İpekyol Gazetesi’nin sıkıntıların birçoğunun belediyeden kaynaklandığı iddialarına ilişkin sorusuna; “Daha ne yapabiliriz, bilmiyorum. Ben her gün oradayım. Müdürlerimiz her gün orada.” şeklinde yanıt verdi.

Aslan, günlük 265 lira ceza kesmenin dışında firmanın üzerine gitmediği ve erken bitmesi için kendisinin yapması gereken işleri yapmadığı sorularına ise, firmanın iyi niyetli ancak geçit işinde tecrübesiz oluşunu gerekçe göstererek, iki ay gibi bir gecikme ile işin biteceğini söyledi.

İşin çok aceleye gelmesinin de anlamsız olacağını ifade eden Aslan, önemli olan işin sağlıklı bitmesi olacağını belirtti.

FİRMA: BİR AYA KADAR BİTER

İhaleyi alan Şelpa Mühendislik sahibi Nejdet Şelli de, hesapta olmayan sıkıntılarla karşılaştıklarını kaydederek, borulardan ve olumsuz hava şartlarından kaynaklanan problemler sonucunda işin teslim süresini aştıklarını söyledi.

Gece-gündüz çalışarak, işin büyük kısmını geride bıraktıklarını belirten Şelli, işi ne zaman teslim edeceği yönündeki soruyu da, “20-30 gün içerisinde” şeklinde yanıtladı. (MUSTAFA ARISÜT İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star