Ana Sayfa Güncel Çerkesler İstanbul'da anadil için yürüdü!

Çerkesler İstanbul'da anadil için yürüdü!

Çerkesler anadilde eğitim ve televizyon yayını için İstanbul Kadıköy Meydanı'nda miting düzenledi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2011 Pazartesi 00:55
Çerkesler İstanbul'da anadil için yürüdü!
"Çerkes Hakları Mitingi"ne katılan yaklaşık bin Çerkes ellerinde, "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankartlarla yürüdü. Grup, Kadıköy Ülkü Ocakları'nın bulunduğu binanın önünden geçerken Ülkü ocaklarından bir kişinin gruba laf atması üzerine kısa bir gerginlik yaşandı.


Anadilde eğitim ve televizyon yayını isteyen Çerkesler, Kadıköy Rıhtım Caddesi girişinde toplandı. "Anadilde eğitim istiyoruz" yazılı pankart açan grup, Kadıköy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Adigey, Abhazya ve Çeçenistan bayrakları taşıyan kalabalık, "Anadil onurumuz, savaşır koruruz", "Her zaman her yerde anadilim Çerkesce" ve "Eğitim sistemi eritme kazanı" sloganları attı.


Grup, Rıhtım Caddesi üzerinde bulunan Kadıköy Ülkü ocaklarının bulunduğu binanın önünden geçerken kısa bir gerginlik yaşandı. Ülkü ocaklarından bir kişinin yürüyen kalabalığa laf atması üzerine yaşanan gerginlik polisin araya girmesiyle kısa sürede sonlandı. İskele meydanına kadar yürüyen gurup miting alanının girişinde kurulan polis noktalarında arandıktan sonra alana alındı.


Çerkes Hakları İnisiyatifi sözcüsü Meretuko Kenan Kaplan, bütün farklı unsurların "Türklük" potasında eritildiğini savunarak, "Demokrasinin tüm dünyada revaç bulması ile tek tipleştirici sistemler sürdürülemez hale geldi. Çerkesler olarak bu yeni düzeni ülke yararına buluyor, geçmişte ülke yararına gördüğümüz bütün işlerde olduğu gibi bu demokratikleşme sürecinde de maksimum katkıda bulunmayı kendimize görev biliyoruz. Bizim öncelikli sorunumuz süren asimilasyon politikalarıdır. Biz Çerkesler olarak devletten bu asimilasyon politikalarının durdurulmasını istiyoruz. Kimliğimizi, dil ve kültürümüzü yaşatıp, geliştirebileceğimiz şartların sağlanmasını istiyoruz" dedi.


Miting, Çerkes sanatçıların konserleriyle sona erdi.


(habertürk.com)


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Suriyeli genç protezle hayata tutundu

Suriyeli genç protezle hayata tutundu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık