Ana Sayfa Dünya CESETLERİ FIRATA ATIYORLAR

CESETLERİ FIRATA ATIYORLAR

Irak'ın Ramadi kentini ele geçiren IŞİD militanlarını öldürdükleri hükümet yanlılarının cesetlerini Fırat Nehri'ne attı.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2015 Salı 17:48
CESETLERİ FIRATA ATIYORLAR

Görgü tanıklarının ifadelerine göre IŞİDmilitanları Ramadi'de kapı kapı dolaşıp,Irak hükümeti yanlılarını bulmaya çalışıyor ve cesetleri Fırat Nehri'ne atıyor.

İran destekli binlerce Şii milis kenti geri almak için Ramadi'nin doğusunda toplandı.IŞİD militanlarının da Şii milislere doğru ilerlediği söyleniyor. Birleşmiş Milletler de binlerce kişinin evlerinden kaçtığı bölgede insani kriz uyarısı yaptı.

BM, başkent Bağdat'ın sadece 105 kilometre batısında bulunan Ramadi'den son günlerde 25 bin kişinin ayrıldığını söylüyor.

IŞİD'in kente saldırıları sırasında geçen ay da 130 bin kişi kaçmıştı.

BBC'nin Beyrut'taki Muhabiri Jim Muir, Anbar eyaletinin başkenti olan Ramadi'nin kaybedilmesinin hem Irak hükümeti, hem de ABD'nin bölgedeki stratejisine büyük darbe vurduğunu belirtti.

EV EV BASKIN

Ramadi'den gelen haberlere göre kentte sokaklar bomboş. Kalanların yiyecek bulmak için hızla dışarı çıkıp evlerine döndükleri söyleniyor. Associated Press'e konuşan görgü tanıkları, IŞİD militanlarının da polislerin ve hükümet yanlısı aşiret liderlerinin evlerine girdiğini anlatıyor.

Hükümet yanlısı aşiret güçlerinin ev ve iş yerlerinin kundaklandığı belirtiliyor.

Ramadi'yi IŞİD'den geri almayı amaçlayan 3 bin dolayında Şii milis kentin 20 kilometre doğusundaki El Habbaniye bölgesinde toplandı.

Şİİ MİLİSLERDEN DE KORKUYORLAR

Ancak bazı Ramadi sakinleri Şii milislerden, IŞİD militanlarından korktukları kadar korktuklarını söylüyor.
Ebu Ammar adlı Ramadili bir manav "Şii milisler Ramadi'ye girerse, IŞİD'in yaptıklarını yapacak. Her iki durumda ya öldürüleceğiz ya da evlerimizi terk edeceğiz" dedi.

Anbar eyaleti Bağdat'tan batıya doğru Suriye sınırına dek uzanıyor.

Irak, Suriye ve Ürdün'ü birbirine bağlayan yollara ev sahipliği yapan eyaletin yarısının IŞİD'in elinde olduğu söyleniyor.

Kaynak:internethaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık