Ana Sayfa Güncel Çeteler, ‘Sarı Şeytan’ı Öldürme Yarışına Girdi

Çeteler, ‘Sarı Şeytan’ı Öldürme Yarışına Girdi

Norveç’te 2 ayrı saldırıda 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik’in tutulduğu cezaevindeki mahkûm çeteleri katliamcıyı öldürmenin yollarını arıyor

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2011 Cumartesi 07:35
Çeteler, ‘Sarı Şeytan’ı Öldürme Yarışına Girdi
  Norveç’te geçen hafta sonu başkent Oslo’da düzenlediği bombalı saldırının ardından, Utoya Adası’ndaki gençlik kampını basarak 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik’in tutulduğu Ila Cezaevi’nde gergin bir ortam mevcut. Cezaevinin ‘A’ ve ‘B’ olarak bilinen rakip çeteleri, 32 yaşındaki saldırganı öldürmek için birbirleriyle yarışa girdi. 2 cinayetten müebbet hapis cezasına çarptırılan ‘B’ çetesi üyesi Erik Larsen, gerçekleştirdiği katliam nedeniyle cezalandırmak istedikleri Breivik’i, ellerine fırsat geçtiği anda öldüreceklerini söyledi. Larsen, gardiyanların da gerginliğin farkında olduğunu ve cezaevinde olaylar çıkmasından endişe duyduklarını vurguladı.

KATLİAMA TÜRK ARACI İLE GİTTİ 

Norveç basını, Breivik’in çiftlik evinde hazırladığı 500 kilogramlık bombayı yerleştirdiği van tipi kiralık aracını, cumartesi günü Başbakanlık girişinin birkaç metre ötesine park ettiğinin belirlendiğini yazdı. Breivik’in aracı park ederken polis üniforması giydiği için şüphe çekmediği belirtiliyor. Patlamadan sonra trenle çiftlik evinin bulunduğu Rena kasabasına geçen Breivik daha sonra, Türkiye’de üretilen Doblo marka minivan tipi kiralık bir araçla Utoya Adası’na gitti.

İlk cenaze Kürt kızına

Saldırılarda ölenlerden cenaze töreni düzenlenen ilk kişi, 18 yaşındaki Kürt kökenli Bano Raşid oldu. Oslo’nun güneyindeki Nesodden’deki kilisede düzenlenen töreni Müslüman ve Hıristiyan din adamları birlikte yönetti. 1996 yılında ailesiyle birlikte Kuzey Irak’tan kaçarak Norveç’e sığınan Raşid, Utoya Adası’nda ölen 68 kişiden birisiydi.

Başına saplanan parçayı görmedi

Oslo’daki bombalı saldırı sırasında Adalet Bakanlığı’nın 11’inci katında bulunan Line Nersnaes adlı kadın, patlamanın şiddetiyle başına saplanan tahta parçasını fark etmediğini söyledi. 50 yaşındaki kadın, binadan çıktıktan sonra yanına gelen sağlık görevlilerinin kendisini bilgilendirmesinin ardından başına saplanan parçayı fark ettiğini belirtti.Birçok saldırı planlıyormuş

Dün ikinci kez sorgulanan Breivik’in, başka saldırılar da planladığı ortaya çıktı. Breivik’in avukatı Geir Lippestad, Aftenposten Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, müvekkilinin geçen cuma farklı boyutlarda birçok saldırı planladığını, ancak o günkü olayların Breivik’in planladığından farklı geliştiğini söyledi. Breivik’in cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla iki ruh ve sinir hastalıkları mütehassısı tarafından görüleceği açıklandı.

KRALİYET SARAYI DA HEDEFLERİ ARASINDA

Breivik'in hedef listesinde, Norveç Kraliyet Sarayı ile İşçi Partisi Genel Merkezinin de bulunduğu bildirildi. Savcı Paal-Fredrik Hjort Kraby, Verdens Gang (VG) gazetesine yaptığı açıklamada, sorgusu sırasında Breivik'in, başka hedeflere de saldırmayı planladığını söylediğini ifade etti. Gazete, Kraliyet Sarayı'nın sembolik değerinden dolayı, İşçi Partisi'nin ise saldırgana göre çokkültürlü bir toplum oluşturulmasındaki rolü nedeniyle hedef seçildiğini belirtti. Savcı, saldırganın hedefleriyle ilgili olarak yorum yapmak istemediğini, bunların bir terörist için belirgin hedefler olduğunu söyledi.

Norveç polisi de saldırıların ardından merkezi binaların civarında güvenlik önlemlerinin artırıldığını, alınan önlemlerin ayrıntılarının verilmemesi yönünde kanunlar olduğunu bildirdi.

‘Üstesinden geleceğiz’

Oslo'daki Meclis binasında düzenlenen cenaze törenine katılan Başbakan Jens Stoltenberg de, “Bugün, Norveç kötülük tarafından vurulduğundan beri geçen ilk hafta. 22 Temmuz’la yaşamak zorundayız, ancak beraber üstesinden geleceğiz” diye konuştu.(HABERTÜRK)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık