Ana Sayfa Urfa Haberleri Cevahir Asuman Yazmacı "Biz Balık Tutmayı Öğrettik"

Cevahir Asuman Yazmacı "Biz Balık Tutmayı Öğrettik"

Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği (ŞUGİSKAD) Yönetimi geçtiğimiz yıl SODES Programı çerçevesinde 160 kadına girişimcilik eğitimi verdiklerini aktararak “Biz bu Proje ile Kadınlara Balık Tutmayı Öğrettik.” diye belirtti.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2012 Cuma 00:04
Cevahir Asuman Yazmacı

Şanlıurfalı girişimci iş kadını Cevahir Asuman Yazmacı başkanı olduğu ŞUGİSKAD'ın çalışmaları hakkında Urfa Haber'e açıklamalarda bulundu.

Cevahir Asuman Yazmacı son dönemde dernek olarak yürüttükleri projeler ve çalışmaları detaylı olarak anlattı.

 

Değin Kadınların İş Dünyasındaki statülerini sağlamlaştırmak, İş fikri olan, iş kurmak ve mevcut işini geliştirmek isteyen kadınları eğitim, danışmanlık faaliyetleriyle desteklenerek, kadın girişimci sayısını arttırmak ve güçlendirmek amacıyla 2007 yılında kurulduğunu anımsatan Dernek başkanı Asuman Cevahir Yazmacı “Kuruluşundan bu yana bir çok faaliyete imza atan dernek ve yaptığı çalışmalarda şeffaflığı  benimsemiştir. SODES tarafından verilen hibelerle  2010 yılında ‘Güneş Enerjisi ile Hijyenik Sebze Kurutma ve Paketleme’ ve 2011 yılında ise ‘İsotu Ürettik Şimdi Satıyoruz’ Projesi bunlardan sadece ikisidir.” dedi.

Projelerinde Şanlıurfa’daki kadınları uzmanlaştırdığını vurgulayan Yazmacı Projelerini şöyle sıraladı:

“Güneş Enerjisi ile Hijyenik Sebze Kurutma ve Paketleme” Projesi

Bütçesi: 174. 872 TL

2010 yılında SODES çerçevesinde hazırlanarak kabul olunan  ”Güneş enerjisi ile hijyenik sebze kurutma ve paketleme projesi’’  uygulanmıştır. GAP İdaresi Bölge Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve El Biriliği Derneği ortalığında yürütülen Projede yer alacak faaliyetler 2 kısımda yürütülmüştür.

Birincisi Mesleki Eğitim: Beceri kazandırma kurslarının düzenlenmesi bu kursun içeriğinde özellikle hijyenik  gıda ürünleri üretimi eğitiminden 160 kadın faydalanmıştır.

İkincisi girişimciliğin teşvikine yönelik faaliyetler: Burada da 20 kadına girişimcilik eğitimi verilmiştir.

Faaliyetler:

1. Proje uygulamasına hazırlık faaliyetleri

2. Proje tanıtım faaliyetleri

3. Mesleki eğitim merkezi oluşturulması.

4. Atölye oluşturulması.

5. Mesleki eğitim/ beceri kazandırma kurslarının düzenlenmesi.

 

Sonuçlar:

1. Faal durumda Pilot sebze işleme, kurutma ve paketleme tesisi.

2.Kadınlara hijyenik şartlarda sebze işleme, güneş enerjisi ile kurutma yapabilesi için hijyen eğitimleri

 

“İsotu Ürettik Şimdi Satıyoruz “

Bütçesi: 86.250 TL

“İsotu Ürettik  Şimdi Satıyoruz” projesi 160 kadına girişimcilik  eğitimi ve hijyenik eğitimi verilerek dezavantajlı kadınları sosyal hayata entegre etmeyi amaçlamıştır.

 

Faaliyetler:

1. proje ekibinin oluşturulması

2.tanıtım faaliyetleri

3. kursiyerlerin tespiti eğitimlerin yapılması ve uygulanması

4. Maraş ve Gaziantep Islahiye biber  tesislerinin gezilmesi

5. girişimcilik ve hijyenik gıda ürünleri üretimi eğitimi alan başarılı 10 kadına pazar yerlerinde isotlarını satabilmeleri için ayni yardım yapılarak satış stantları oluşturmak. (Duyuru yapılmasına rağmen kadınlardan talep gelmediğinden bu faaliyet gerçekleştirilmemiştir ve bu harcama kalemi ile ilgili 10.000 TL lik bütçe  kullanılmamıştır.)

Sonuçlar:

 

Söz konusu proje ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan 14’ü, kendi iş yerlerini kurma imkanı elde etmişlerdir.  KOSGEB ten Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan kadınlarımız hibe almaya hak kazanmışlar. 12 kişinin projesi ise KOSGEB de değerlendirme aşamasındadır. Eğitimler sonucunda 26 kişi iş fikirlerini hayata geçirmiş olacak bu başarı kadınlara toplumda ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlayacaktır.

Eylül ve Ekim ayları içerisinde dernek üyelerinin kendi bütçeleri ile tesisin  işlevselliğini test etmek amacıyla üç ton(3000 kg) Yaş Urfa Biberi alınmış ve tesisimizde kurutularak 330 kg kırmızı pul biber elde edilerek tesisimizin deneme üretimleri başarıyla sonuçlandırılmıştır.

İsotu Ürettik Şimdi Satıyoruz Projesi kapsamında 86.000 TL bütçeden yaklaşık 50.000 TL lik bir bütçe kullanılmıştır.

Bu deneme üretimi sonucunda Tesisten daha iyi randıman alınması ve ekonomik olarak işletilmesi için Harran Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından ARGE çalışması kapsamında bir rapor hazırlanmıştır.

Rapordaki bilgiler ışığında tesisimizin güçlendirilmesi için başka hibe programlarına proje sunma çalışması devam etmektedir.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star