Ana Sayfa Güncel CEVHERİ, TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ İADE-İ ZİYARETTE BULUNDU

CEVHERİ, TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ İADE-İ ZİYARETTE BULUNDU

25 Nisan 2016 günü Türkiye-Tacikistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyeleri ve geniş bir milletvekilinin katılımı ile Tacikistan-Ankara Büyükelçisi Sayın Farrukh Homiddinoviç ŞARİPOV davetine icabet ederek iade-i ziyarette bulundular.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2016 Perşembe 15:13
CEVHERİ, TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ İADE-İ ZİYARETTE BULUNDU

Toplantıya Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali CEVHERİ, Ahmet Eşref FAKIBABA, Mehmet Kasım GÜLPINAR (AB Uyum Kom. Bşk.), Mehmet AKYÜREK  İstanbul Milletvekilleri Hasan SERT, Nureddin NEBATİ Diyarbakır Mv Ebubekir BALGaziantep Mv Abdulkadir YÜKSELOrdu Mv Ergün TAŞCIErzincan Mv Sebahattin KARAKELLEDiyarbakır (HDP) Altan TANGiresun (CHP) Bülent Yener BEKTAŞOĞLU katıldı.

Ziyaret sırasında Türkiye-Tacikistan dostluğunun geliştirilmesi konusunda sıcak mesajlar verildi. Büyükelçi ŞARİPOV ve Dostluk Grubu Başkanı Cevheri ikili ilişkilerin seviyesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve ikili işbirliği geliştirmek için daha çok gayret sarfetmek gerektiğini belirttiler. Ayrıca, ikili karşılıklı yararlı işbirliğinin artırılması için çağrıda bulundular.

Büyükelçilik ziyareti sırasında öncelikle Tacikistan’ı tanıtan bir sinevizyon gösterisi izlenildi. Ardından Tacikistan’ın doğal, sosyal ve ekonomik durumu, iş ortamı ve yatırım fırsatları, su (hidrolojik)  ve enerji imkanları, yer altı kaynakları ve yatırım olanakları konusunda geniş bir tanıtım yapıldı. Bundan sonra tüm vekillerle ve diğer misafirlerle birlikte yemek salonunda  Tacikistan konukseverliğinin tüm incelikleri sergilendi.

Büyükelçi Sayın Farrukh Homiddinoviç ŞARİPOV iki ülkenin kalkınması konusunda yapacak bir çok faaliyet olduğu ile iki halkın kardeşliğinin her zorluğu aşacak bir güçte bulunduğunu belirtti. Büyükelçinin ardından söz alan Şanlıurfa Milletvekili ve Türkiye-Tacikistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Bşk Sayın Mehmet Ali CEVHERİ ‘Dinimiz her konuda vasatı tavsiye ederken, iletişim konusunda müfridane irtibatı tavsiye etmiştir. Bu manada irtibatımızın daha da artması gerekiyor. Ayrıca sayın büyükelçiyi sokak da görsek Ankaralı bir hemşerimizden ayırt edemeyiz. Biz iki kardeş gibi birbirimize benziyoruz şeklinde ifadeler kullandı.

Son olarak, Türkiye-Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Bşk Sayın Mehmet Ali CEVHERİ önümüzdeki aylarda Tacikistan’ı ziyaret etmek ve yatırım projeleri ile alternatifleri görüşmek için Türk milletvekilleri ve iş adamları ile birlikte Başkent Duşanbe’de buluşmak dileğini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star