Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset CEVHERİ'DEN BELEDİYEYE TEPKİ “7 YILDA NE DEĞİŞTİ”

CEVHERİ'DEN BELEDİYEYE TEPKİ “7 YILDA NE DEĞİŞTİ”

Şanlıurfa Eski Milletvekili Sabahattin Cevheri “7 yıl önce o zaman rant vardı da şimdi ne değişti?”

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2012 Çarşamba 23:09
CEVHERİ'DEN BELEDİYEYE TEPKİ “7 YILDA NE DEĞİŞTİ”

Belediye Meclisi Olağanüstü toplanıp, 11 Nisan meydan projesi için 10 katlı otele izin veren imar değişikliğini kabul etti. Fakıbaba’ya ilk tepki ise Şanlıurfa Eski Milletvekili Sabahattin Cevheri’den geldi. Cevheri Fakıbaba ile arası açılan 11 Nisan projesini sordu ve 7 yılda ne degişti de projeye evet denildi

Belediye meclisinin olağanüstü toplanıp, 11 Nisan meydan projesi için imar değişikliğine gitmesine ilk tepki yıllar önce bu konuda çalışma yapan ancak Fakıbaba engelini aşamayan Ak Parti Eski Milletvekili Sabahattin Cevheri’den geldi. 

Cevheri yaptığı yazılı açıklamada, “yedi yıl önce 11 Nisan stadyumu yerine bir katlı iş merkezi imarı vermeyen belediye, şimdi otel için çok katlı otel imarı vermeye hazırlanıyor. o zaman rant vardı da şimdi ne değişti?” sorusunu yönetti.

cevheri,“yedi yıl önce bizzat başbakan'ın takip ettiği ve sosyal boyutu olan, bölgenin imar yapısını bozmayacak, aksine o çevredeki insanlara geniş yeşil alan imkanı sunacak projeye “rant peşindeler “ diyerek karşı çıkan sayın Fakıbaba, bugün otel inşaatı için çok kat otel imarı tadilatı için meclis kararı aldırarak kendisi “rantçı” konumuna düşmüyor mu?

Yedi yıl önce, 11 Nisan Stadyumu'nun yeri için, sayın başbakanımızın da uygun gördüğü, bizzat takip ederek desteklediği bir proje hazırladık. Hazırladığımız projede; o bölgedeki trafik sorununu çözecek zemin altında iki kat otopark, zemin üstünde de bir katlı modern 250 300 dükkânın bulunduğu alışveriş merkezi ve halkın kullanımına sunulacak geniş bir park alanı vardı

ve projenin sahibi; il özel idaresi, Şanlıurfa Belediyesi ve Şanlıurfaspor ortaklığı olacaktı. elde edilecek gelir bu üç kurum arasında eşit olarak paylaşılacaktı.

Şanlıurfa'nın ve Şanlıurfalının olan bir değer, üçte iki oranında yine Şanlıurfa’nın olarak kalacaktı. Şanlıurfaspor bir markadır. Böylece kalıcı bir gelire sahip olacak ve marka değerini en üst seviyeye çıkarmış olacaktı. 

Sayın başbakanımızın o dönemde ısrarla takip ettiği bu projeye sayın Fakıbaba; “rant peşindeler” diyerek karşı çıktı, seçim meydanlarında olayı çarpıtarak propaganda malzemesi olarak kullandı.

Yedi yıl sonra, bir kata izin vermeyen belediye; çok katlı otel için meclis kararı almaya çalışıyor. Gerekçe olarak da, gençlik ve spor il müdürlüğüne 35 milyon liralık spor tesisi yapılacağını, on katlı bir imarın bu parayı çıkaramayacağı söyleniyor.

Ben yine iddia ediyorum. Yedi yıl önceki tek katlı proje ile 35 milyonun çok üstünde gelir elde edilir. Yapılacak bir iş merkezinde en az 250 - 300 işyeri çıkar. Tanesinin dükkân satışının 1 milyon olması düşünülen yerden geliri belirtmeme gerek yoktur.

Bugün rayiç değerle o işyerleri 1 milyon TL'den eksik değildir. Sadece yapılacak iş merkezi ile 100 milyonluk bir gelir elde edilir. Kaldı ki, iş merkezinin inşaat maliyeti de sadece kaba inşaat maliyeti ile sınırlıdır.

Bizim 7 yıl önce hazırladığımız projede belediye %33 oranında ortak olacaktı. Yine Şanlıurfaspor'un %33, İl Özel İdaresi'nin %33 hissesi olacaktı. Ve otoparkından, yeşil alanından, yapılacak olan iş merkezinden şanlıurfa halkı faydalanacaktı. Bugün ise; Şanlıurfa’ya ve Şanlıurfalıya kalan tek şey, 10 katlı bir binayı seyretmek.”

 

 

 

 

kaynak: kanalurfa.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık