Ana Sayfa Güncel Çeyiz parası ve çocuk yardımı

Çeyiz parası ve çocuk yardımı

Ülkenin birkaç yıl sonra yaşlı bir nüfusa sahip olması tedirginliği hükümeti farklı farklı projeleri hayata geçirmeye itiyor.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2015 Perşembe 08:48
Çeyiz parası ve çocuk yardımı

Ülkenin birkaç yıl sonra yaşlı bir nüfusa sahip olması tedirginliği hükümeti farklı farklı projeleri hayata geçirmeye itiyor. Hükümet bu kapsamda evlenen çiftlere çeyiz yardımı yaparken, özellikle memur anneleri çocuk yapmaya teşvik etmek için çocuk yardımı uygulamasını hayata geçiriyor.

Başbakan Davutoğlu’nun bugün yaptığı konuşmada anneler ve yeni evlenecekler için önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkenin yaş piramidinde yaşlanma oranlarının artması buna karşın genç nüfusun azalması hükümeti harekete geçirdi. Daha önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yeni evlenenlerden 3 hatta daha fazla çocuk isteğine hükümette katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, açıkladığı Aile ve nüfusun korunması programında anneye çocuk yapmaları halinde para ödeneceğini söyledi. Davutoğlu, ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira ödeneceğini belirtti.

Daha önce babanın hesabına yatırılan para bundan sonra annenin hesabına yatırılacak.

Öte yandan program kapsamında Belediyelere kreş ve gündüz bakımevi açma zorunluluğu geliyor.

Başbakan Davutoğlu’nun basınla paylaştığı program yeni evlenecekleri de kapsıyor. Gençlerde evliliği teşvik etmek için çeyiz modeli geliştiriliyor. Evlilik günü geldiğinde ebeveynlere çeyiz hesabı düşünüyoruz diyen Davutoğlu, “Ebeveyn bu hesaba ne kadar yatırmışsa çocuğu evlenene kadar devlet yüzde 15 katkı yapacak. 100 bin TL biriktirene 15 bin TL devlet katkı yapacak.”dedi.

 

YORUMLAR
  • yorum2015-01-10 02:40:08AHMET KOÇ

    GERİZEKALILAR ÜNİVERSİTE MEZUNUYM ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞIYORUM 30 YAŞINA GELDİM PARAM OLMDIGI İÇİN EVLENEMİYORUM PEKİ NEDEN? ASGARİ ÜCRETLE Bİ BOK OLMUYO ONDAN MEMURLARA YARDIM EDCEGİNİZE BİZEYARDIM EDİN GERİZEKALILAR AYRICA LİSE MEZUNLARINI TORPİLLE MEMUR EDECEGİNİZE BİZ ÜNİV.MEZUNLARINI MEMUR EDİN APTALLAR....

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık