Ana Sayfa Urfa Haberleri Ceylanpınar'da 'Rojava Etkinliği' İçin Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Ceylanpınar'da 'Rojava Etkinliği' İçin Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla BDP ve DTK'nın çağrısıyla sınır hattındakı Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde düzenlenen 'Rojava devrimini sahiplenmek' isimli etkinliğe yaklaşık bin kişi katıldı.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2013 Perşembe 12:02
Ceylanpınar'da 'Rojava Etkinliği' İçin Güvenlik Önlemleri Artırıldı

Katılacağı duyurulan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Başkanı Ahmet Türk'ün katılmadığı etkinlik için Ceylanpınar'a gelen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Uluslararası bir çete organizasyonu ve bölgesel güçlerin eliyle Rojava Kürdistan'ını işgal etmeye çalışıyorlar. Buna asla izin veremeyeceğiz" dedi.

Sabah saatlerinden itibaren araçlarla Doğu ve Güneydoğu'nun farklı kentlerinden gelen yaklaşık bin kişilik kalabalık, uygulama noktasında kimlik kontrolünden geçirildikten sonra Ceylanpınar'a ulaştı. Öğle saatlerinde başkanlığını BDP'li İsmail Arslan'ın yaptığı Ceylanpınar Belediyesi bahçesinde toplanan kalabalık, aralarında Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 BDP milletvekilinin gelmesinin ardından sınır hattındaki Üç Fidan Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Öcalan posterleri ile PKK ve terör örgütünün Suriye'deki kolu PYD'nin silahlı kanadı olan YPG'nin bayraklarını taşıyan kalabalık, yürüyüş sırasında sık sık Öcalan ve PKK lehine slogan attı.

Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşün ardından sınır hattı yakınındaki Üç Fidan Parkı'na ulaşan kalabalığa konuşan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Suriyeli Kürt'lerin topraklarını savunmak için çetelere karşı direndiğini ifade etti. Suriyeli Kürt'lerin direnişini selamladıklarını ifade eden Kışanak, "Uluslararası bir çete organizasyonu ve bölgesel güçlerin eliyle Rojava Kürdistan'ını işgal etmeye çalışıyorlar. Buna asla izin veremeyeceğiz. Ben burada sadece Kürt halkına değil, Ortadoğu'nun tüm halklarına; Araplara, Asurilere, Süryanilere, Dürzilere sesleniyorum. İnancınız, kimliğiniz ne olursa olusun gelin tüm Ortadoğu'yu kurtaracak bu projeye sahip çıkın" dedi.

TİGEM ARAZİSİ CEPHE OLMUŞ

Sınır hattındaki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliğinin çete olarak tanımladığı El Nusra üyeleri tarafından cephe haline getirildiğini ileri süren Kışanak şöyle devam etti:

"Ceylanpınar'da bulunan kamusal alan olan bir TİGEM arazisi vardır. Çetelerin yaralıları buraya gelir. TİGEM üzerinden Akçakale'ye oradan da Şanlıurfa'ya götürülüyor. Bunlara en iyi imkanlarda hizmet sunulup tedavi için VIP serviste gönderiliyor. Fakat Rojava'da Kürtler'den yaralanan biri olduğunda saatlerce o kapıda bekletilip, defalarca yaptığımız görüşmeler sonucunda bin bir güçlükle 1 veya 2'sini gönderebiliyoruz. Geri kalanları orada ölüme terk ediliyor. Bunu kabul etmiyoruz. Ankara ve AKP şunu iyi bilecek; bizler yanı başımızda halkımızın ve yüreğimizin bir parçasını ölüme terk etmeyeceğiz. Sizin çetelere ve VIP servislerinize seyirci kalmayacağız. Siz Kürt halkıyla stratejik bir birlik kardeşlik mi arzuluyorsunuz, yoksa Kürt halkına karışı düşmanca duygular mı besliyorsunuz? Bu soruya cevap vereceksiniz. Bu konudaki perakendeci yaklaşıma artık itibar etmiyoruz. Kürt halkı nerde yaşarsa yaşasın duyguları birdir. Şunu aklınızdan çıkarmayın; ne sınırlar, ne tel örgüler, ne mayın tarlaları bizi ayıramadı. Kürtlerin ya dostusunuz ya da düşmanı; bunun başka bir yolu yoktur."

Kışanak'ın konuşmasının ardından kalabalık parkta bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık