Ana Sayfa Güncel Ceylanpınar'daki Bdp-Dtp'nin 'Nöbet Çadırı' Toma İle Yıkıldı

Ceylanpınar'daki Bdp-Dtp'nin 'Nöbet Çadırı' Toma İle Yıkıldı

Dünden bu yana gerginliğin hakim olduğu Ceylanpınar'da, sabah saatlerinde de Suriyeli Kürtlere destek için Üç Fidan Parkı'na kurulan çadır, BDP milletvekillerinin çabasına rağmen izinsiz olduğu gerekçesiyle zırhlı polis araçlarıyla yıkıldı.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2013 Pazartesi 14:40
Ceylanpınar'daki Bdp-Dtp'nin 'Nöbet Çadırı' Toma İle Yıkıldı

2 GÜNDÜR SİLAH SESİ DUYULMUYOR

Dünden itibaren Valiliğin yasak kararına rağmen BDP ve DTK tarafından Suriyeli Kürtler'e destek amacıyla 'Rojava'yla Dayanışma Yürüyüşü' etkinliği nedeniyle gerginliğin merkezi olan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Rasulayn ilçesinden silah sesleri duyulmuyor.


Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde geçen 16 Temmuz'da El Nusra cephesi ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Şiddetli çatışmaların ardından Rasulayn'ın kontrolü PYD'nin eline geçerken, çatışmalar devam etti. Çatışmaların devam ettiği Rasulayn'dan ateşlenen ve sınırı aşan mermi, roket ve havan topu Ceylanpınar'da 4 kişinin ölümüne yol açtı. Çok sayıda kişinin yaralandığı ve ilçedeki onlarca ev ve işyerinin hasar gördüğü çatışmalar devam ederken BDP ve DTK, Suriyeli Kürtlere destek amacıyla Ceylanpınar'da yürüyüş ve çadır kurma kararı aldı.

VALİLİK YASAKLADI

'Rojava'yla Dayanışma Yürüyüşü' adı altında yapılacak yürüyüş ve çadır kurma girişimi amacıyla düzenlenecek etkinlik, sınırdaki çatışmaların sürmesi nedeniyle yeterli güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesiyle Şanlıurfa Valiliği tarafından yasaklandı. İlçede her türlü etkinliğin yasaklandığının bildirilmesinin ardından dün ilçeye gelmek isteyenler, Şanlıurfa ve Ceylanpınar girişinde oluşturulan uygulama noktasında durduruldu. Zaman zaman arbede ve müdahalelerin yaşandığı olayların ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri ve DTK eş başkanı Aysel Tuğluk, dün akşam saatlerinde Ceylanpınar'a geldi ve Suriyeli Kürtlere destek olacaklarını bildirdi.

7 POLİS YARALANDI, 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Demirtaş'ın konuşması ardından gece yürüyüş yapmak isteyen kalabalığa polis izin vermedi. Engellenen yürüyüşe tepki göstererek güvenlik güçlerine taş atan kalabalığa, gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etti. Gece geç saatlere kadar süren olaylar sırasında atılan taş ve molotofların isabet ettiği 7 polis memuru yaralanırken, gösterilere katıldığı saptanan 6 kişi ise, gözaltına alındı.

ÇADIR YIKILDI, ÖNLEMLER ARTIRILDI

Dünden bu yana gerginliğin hakim olduğu Ceylanpınar'da, sabah saatlerinde de Suriyeli Kürtlere destek için Üç Fidan Parkı'na kurulan çadır, BDP milletvekillerinin çabasına rağmen izinsiz olduğu gerekçesiyle zırhlı polis araçlarıyla yıkıldı. Çadırın yıkılması ardından polis, ilçe merkezinde güvenlik önlemlerini artırdı. Farklı kentlerden BDP ve DTK'nın çağrısı üzerine Suriyeli Kürtlere destek için Ceylanpınar'a gelenler olacağı bilgisi üzerine, ilçe girişinde uygulama noktaları oluşturuldu. Ceylanpınar'a ulaşan güzergah üzerinde kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçlerinin, ilçeye gelmek isteyenlere izin vermeyeceği bildirildi.

SİLAH SESLERİ KESİLDİ

Günlerden bu yana şiddetli çatışmaların Ceylanpınar'da tedirginlik yarattığı Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde ise dün sabahtan bu yana silah sesleri duyulmuyor. Son olarak cumartesi gecesi şiddetli çatışma ve patlamaların meydana geldiği Rasulayn'da dün sabah saatlerinde başlayan sessizlik halen devam ediyor. Rasulayn'da 2 günden bu yana sessizliğin hakim olmasıyla rahatlayan Ceylanpınarlılar, günlerden bu yana  boşalttığı sokaklarda bayram alışverişine çıktı.

 

 

dha


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star