Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri CEYLANPINAR'LILAR SİRENLE İFTAR AÇIYOR

CEYLANPINAR'LILAR SİRENLE İFTAR AÇIYOR

Ceylanpınar ilçesinde vatandaşlar yaklaşık 30 yıldır, iftar ve imsak vakitlerinden geleneksel ramazan topu yerine, siren sesiyle haberdar oluyor.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2012 Perşembe 14:02
CEYLANPINAR'LILAR SİRENLE İFTAR AÇIYOR
Suriye sınırındaki ilçede vatandaşlar, ezan sesinin yanı sıra çalınan sirenle de iftar ve sahur vakitlerini öğreniyor.


Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü'nde 30 yıl önce ekili arazilerde meydana gelen yangınları ilçe halkına haber vermek ve itfaiyeden yardım gelmesini sağlamak amacıyla şehrin girişindeki bir kuleye siren sistemi kuruldu.Teknolojinin yaygın olmadığı dönemlerde çok amaçlı kullanılmaya başlayan sistem, şehir merkezinin yanı sıra uzak mahalle ve köylerdeki vatandaşların iftar saatinden haberdar olabilmesi için de devreye alındı.Kısa sürede benimsenen uygulama zamanla sahur vakitlerinde de kullanılmaya başlanarak, 30 yıl boyunca devam etti.İftar vakti ezan okunmaya başlamasıyla 45 saniye boyunca devreye giren siren sesi, imsak vakitlerinde de aynı şekilde duyuluyor.-''Sireni duymayan itfaiyeyi arıyor''Ceylanpınar Belediyesi sirenden sorumlu itfaiye eri Kutbettin Kılıvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürekli bir personelin siren başında vatandaşlara imsak ve iftar vakitlerini duyurması için görevlendirildiğini belirtti.


Kılıvan, vatandaşların ezan sesi olmasına rağmen siren sesini de duyarak ibadetlerini yerine getirmeye çalıştığını ifade ederek, siren sesini duymayanların itfaiyeyi arayarak, sirenin neden çalmadığını sorduklarını aktardı.


Ceylanpınarlı Bozan ailesi de siren sesine aşina olan ailelerin başında geliyor. Abit Bozan, günümüzde teknolojik imkanlar sayesinde iftar ve sahur vakitlerinin her türlü öğrenilebileceğini ancak siren sesinin ramazanda kendileri için ayrı bir yeri olduğunu söyledi.


Siren sesini duymadıkları zaman itfaiyeyi arayarak neden sesin gelmediğini sorduklarını aktaran Bozan, uygulamayı sürdürenlere teşekkür etti. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de Kuşlar Üşümesin çalışması

Viranşehir'de Kuşlar Üşümesin çalışması

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık