Ana Sayfa Urfa Haberleri Ceylanpınarlılar Sofraya Oturmaktan Bile Korkuyor

Ceylanpınarlılar Sofraya Oturmaktan Bile Korkuyor

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, muhalifler ile PKK'nın Suriye'deki kolu PYD güçleri arasındaki çatışmalar aralıklarla devam ediyor.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2013 Perşembe 18:31
Ceylanpınarlılar Sofraya Oturmaktan Bile Korkuyor

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, muhalifler ile PKK'nın Suriye'deki kolu PYD güçleri arasındaki çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Geçen pazartesi günü Ahmet Özer'in sofrada yemek yerken Suriye tarafından gelen bir kurşunla ağır yaralanmasının ardından Ceylanpınarlılar toplu olarak her sofraya oturuşta tedirgin olduklarını söylüyor.

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde, geçen Kasım ayında Ordu birlikleri ile muhalifler arasında çatışma çıktı. Muhalifler, kontrolü ele geçirdikleri Ordu birliklerinin terk ettiği Rasulayn'da, Kasım ayı sonunda PYD güçleri ile çatıştı. Ceylanpınar'da büyük korkuya yol açan çatışmalar, Suriyeli aşiret liderlerinin araya girmesiyle sonlandırıldı. Ancak, taraflar ilçenin kontrolü konusunda anlaşmazlığa düşünce geçen hafta çarşamba günü yeniden çatışmaya başladı. Onlarca Suriyelinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı çatışmalar sırasında, sınırı aşan mermiler Ceylanpınar'da çok sayıda ev ve işyerine isabet etti, 4 Türk vatandaşının da yaralanmasına yol açtı.

ÇATIŞMA ŞİDDETİ AZALDI

Rasulayn'da 8 gün boyunca süren çatışmalar, dün akşamdan sonra şiddetini azaltsa da yer yer devam etti. Geceden itibaren silah seslerinin azaldığı Rasulayn'ın iç kesimlerinde çatışmalar sürerken,Ceylanpınar'da ise tedirginlik halen devam ediyor. Her iki taraftan çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği çatışmalar sonrası muhalifler ile PYD güçlerinin yeniden anlaşabilmek için görüşmelere başladığı ileri sürüldü.

OKULLAR VE SOKAKLAR BOŞALDI

Çatışmaların başlamasıyla tedirginliğin yeniden hakim olduğu Ceylanpınar'da halk büyük korku yaşıyor. Seken kurşunlara hedef olma korkusu yaşayan halk sokakları, çocuklar da okulları boşalttı.Ceylanpınar'da birçok aile, yarın yarı yıl tatilinin başlamasıyla birlikte çocuklarını alarak 15 günlük tatil süresince ilçeden ayrılmanın hazırlığını yapıyor.

SOFRAYA ENDİŞEYLE OTURULUYOR

Rasulayn'daki çatışmalar sırasında geçen pazartesi akşamı Suriye tarafından atılan bir kurşun sınırı aştı ve Aydınlık Mahallesi'ndeki evinde yemek yiyen 32 yaşındaki Ahmet Özer'in başına isabet etti. Ağır yaralanan ve tedavisi halen devam eden Özer'in yaralanması ilçede yaşayanların korkusunu daha da artırdı.

Sınır hattına en yakın nokta olan Aydınlık Mahallesi'nde yaşayan ve vurulan Özer'in komşuları olan birçok aile bu olay sonrası sofraya endişeyle oturmaya başladı. Aydınlık Mahallesi'nde yaşayan Sağ Ailesi'nin fertleri de komşuları gibi kurşunlara hedef olabilecekleri endişesiyle sofraya korkarak oturuyor. Ailece kurulan sofrada yemek yerken tedirgin olan Sağ Ailesi'nin fertleri, "Her an bir kurşun gelecek korkusuyla lokmalar boğazımıza düğümleniyor" dedi.

64 yaşındaki anne Ayşe Sağ, evlerinin avlusuna sürekli Suriye tarafından atılan kurşunların düştüğünü ve komşularının vurulmasının ardından tedirginliklerinin arttığını ifade etti. Dışarı çıkamadıklarını ve psikolojilerinin bozulduğunu söyleyen Ayşe Sağ, "Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Yemek yemeye bile korkar haldeyiz. Çocuklarımızı sokağa salmadığımız gibi, bizler de dışarı atım atmaya korkuyoruz. Ne zaman nereden kurşun geleceği belli değil. Komşumuz sofra başında vurulunca, herkes sofrada vurulma korkusuyla tedirginlik yaşıyor. Sofraların tadı, tuzu kalmadı" diye konuştu.

Sağ Ailesi'nin diğer fertleri de çatışmalar nedeniyle huzurlarının kalmadığını ifade ederek barış dileğinde bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star