Ana Sayfa Siyaset CHP: Kurumlar AKP'nin Uzantısı Oldu

CHP: Kurumlar AKP'nin Uzantısı Oldu

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, YAŞ'taki oturma düzeni ve sonrasında yaşananlarla ilgili açıklama yayınladı. Tamaylıgil, 'parti devleti'ne doğru gidildiğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2011 Pazar 13:40
CHP: Kurumlar AKP'nin Uzantısı Oldu
CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, Türkiye'nin ''devletin ve milletin kurumlarını adeta parti uzantısı yapılar olarak gören bir 'parti devleti' anlayışı ile karşı karşıya'' olduğunu ileri sürdü.
Tamaylıgil, yaptığı yazılı açıklamada ''daha düne kadar Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının yargı denetimine tabi olmasını savunan, kararlara muhalefet şerhi koyanların bugün geldiği noktanın ibret verici olduğunu'' ifade etti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın YAŞ ile ilgili açıklamalarını ''talihsiz'' olarak değerlendiren Tamaylıgil, açıklamasında şunları kaydetti:
''Bu talihsiz beyanı ile Sayın Arınç, kendi partilerinin Merkez Yürütme Kurulu toplantıları ile Yüksek Askeri Şura toplantısını eşdeğer görmektedir. Yüksek Askeri Şura toplantısı, AKP'nin mahremi değildir. Sayın Arınç, maalesef tek parti devleti heveslerini barındıran bir zihniyeti dışa vurmuştur. Bu pervasız bir itiraftır. Bugün devletin ve milletin kurumlarını adeta parti uzantısı yapılar olarak gören bir 'parti devleti' anlayışı ile karşı karşıyayız.
Daha düne kadar YAŞ kararlarının yargı denetimine tabi olmasını savunanlar ve bütün YAŞ kararlarına muhalefet şerhi koyanların geldiği bu nokta ibret vericidir. Böylece bazılarının hukuk devleti ve şeffaflıktan ne anladığı açıkça görülmektedir. Umarız ki Hükümet Sözcüsü Sayın Arınç, hükümeti temsilen konuşmuyordur.''(haberlercom)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık